جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 22 دي 1387 - ساعت 09:44
شماره خبر: 100896091581
ميدان نقش جهان اصفهان در معرض خطر رطوبت
جام جم آنلاين: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر رطوبت یکی از مهمترین عوامل تخریب بناهای تاریخی است، گفت: میدان نقش جهان و مسجد جامع اصفهان نیز از این قائده مستثنی نیست.

مهرداد کیهانفر در گفتگو با خبرگزاری مهر در اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر تاسیسات شهری از عارضه های بزرگ تخریب بناهای تاریخی به شمار می رود که در این میان بافت فرسوده شبکه آب و فاضلاب در اصفهان به دلیل فرسودگی و نشست، بزرگترین معضل حراست و حفاظت از میراث فرهنگی است.

کیهان فر تصریح کرد: در صورت رفع شدن مشکل فرسودگی تجهیزات آب و فاضلاب اصفهان نزدیک به 80 درصد از مشکلات ما در بخش حفظ میراث فرهنگی رفع خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: حل مشکل مسجد جامع اصفهان و میدان نقش جهان که به دلیل رطوبت در معرض خطر هستند نیازمند اعتبارات ملی است.

کیهان فر افزود: برای حفاظت و پاسداری از این میراث، سازمان میراث فرهنگی در شهرستانها اقدام به تشکیل معاونت میراث فرهنگی در شهرداری ها کرده است و این اقدام برای نخستین بار در ایران در اصفهان انجام شده است.

وی ادامه داد: تاکنون در شهرستانهای نائین، میمه، اردستان، مهاباد، زواره، حسن آباد جرقویه، آران و بیدگل، ورزنه و ... و برخی دیگر از شهرستانها این معاونت فعالیت خود را آغاز کرده است.

سازمان میراث فرهنگی مخالف اجرای پروژه های بزرگ نیست

وی با اشاره به اجرای برخی پروژه های بزرگ چون مترو و برج جهان نما در اصفهان گفت: سازمان میراث فرهنگی مخالف اجرای پروژه های بزرگ نیست بلکه نگران مسائل و مشکلاتی است که به دنبال احداث این بناها، میراث فرهنگی را تهدید می کند و این مسئله در اصفهان که در زمره 10 شهر اول جهان از نظر میراث تاریخی و فرهنگی به شمار می رود از حساسیت بیشتری برخوردار است.

کیهان فر همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر نزدیک به 23 هزار بنای تاریخی در اصفهان شناسایی شده است، افزود: نزدیک به دو هزار بنا نیز به ثبت رسیده است.

وی یادآور شد: با توجه به بالا بودن تعداد این بناها، میراث فرهنگی این وظیفه را بر عهده ندارد که درب تک تک این منازل را زده و بر آنها نظارت داشته و مالکین خانه ها را با روشهای نگهداری این میراثها آشنا کند بلکه باید با فرهنگ سازی و آموزش عمومی مردم را در راستای حفظ این مواریث آگاه و بیدار کرد.

400 خانه تاریخی در اصفهان به ثبت رسیده است

کیهان در بخش دیگری از سخنان خود همچنین خاطرنشان کرد: تاکنون نزدیک به 400 خانه تاریخی در اصفهان به ثبت رسیده است که چندین سال است تعداد این منازل رو به کاهش است و میراث فرهنگی نیز بیشتر اقدام به حفاظت از این بناها می کند تا مرمت، و وظیفه نگهداری بر عهده مالکین خانه است و اگر این منازل تخریب شود مالک خانه مجرم است.

معاون سازمان میراث فرهنگی همچنین یادآور شد: سازمان در برخی از موارد در صورت وجود اعتبار در حد توان بناهای عمومی و شاخص را بازسازی و مرمت می کند.

کیهان فر ادامه داد: اکثر بناهای تاریخی در اصفهان بیشتر جنبه اعتقادای دارد و شامل مساجد، حسینیه ها و تکیه ها می شود.

پیش بینی می شود بیش از یکصد هزار روستا، بنا، محوطه تاریخی و هر آنچه که با تاریخ و میراث انسان مرتبط است در اصفهان وجود داشته باشد.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
براي اولين بار در کشور آغاز شد؛