جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
شهرستانها
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 06 بهمن 1387 - ساعت 15:33
شماره خبر: 100897314328
خراسان شمالي
ثبت درخت کهنسال «سرو مهرگان» در فهرست آثار طبيعي
جام جم آنلاين: درخت کهنسال "سرو مهرگان" در استان خراسان شمالی به عنوان چهارمین اثر طبیعی کشور در فهرست آثار طبیعی ایران به ثبت رسید.
 به گزارش ایرنا، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری خراسان شمالی گفت: این درخت که در شهرستان اسفراین واقع است به عنوان نخستین اثر طبیعی این استان و چهارمین اثر طبیعی کشور با شماره "چهار" در سیاهه آثار طبیعی کشور گنجانده و معرفی شد.

علی کاظمی با اشاره به غنای خراسان شمالی درخصوص برخورداری از انواع آثار طبیعی وشاخص، قدمت این اثر را یک هزارو100 سال ذکر و خاطرنشان کرد: این درخت کهنسال دارای 172 سانتیمتر قطر و وسعت سطح پوشش تاج آن 97 مترمربع است.

وی حفظ چرخه زیستی، حفاظت از منابع طبیعی و احیای آثار طبیعی را از ضرورتهایی دانست که ثبت آثار طبیعی با این هدف صورت می گیرد.

کاظمی انتخاب نام را در ماندگاری وشناساندن هر اثر موثر خواند و افزود: "یاقوت حموی" در کتاب تاریخ خود با نام "معجم البلدان" از اسفراین با عنوان "مهرجان" که معرب "مهرگان" است نام برده و به همین دلیل نام مهرگان برای این درخت کهنسال برگزیده شد.

کارشناس ثبت میراث طبیعی خراسان شمالی نیز درخصوص ویژگیهای این اثر طبیعی گفت: این درخت به لحاظ شکل ظاهری وفرم تنه کاملاً سالم وشاداب است و از آن می توان در بررسی و طراحی یک رویشگاه با توجه به خصوصیات ذکر شده استفاده کرد.

یونس حمایلی افزود: با توجه به قدمت این اثر طبیعی و پایداری آن درشرایط مختلف جوی و سازگاری آن با اقلیم منطقه، این اثر طبیعی اهمیت زیادی از نظرجایگاه ژنتیکی دارد و می تواند در تحقیقات مربوط به اصلاح و تکثیر مورد توجه قرارگیرد.

اسفراین واقع در 60 کیلومتری جنوب بجنورد از نظر تاریخی دارای جایگاه ویژه ای است که قدمت آن به پنج هزار سال قبل برمی گردد.

شهر تاریخی بلقیس، روستای گردشگری رویین، نوع اقلیم، تنوع صنایع دستی وشیوه معیشتی ساکنان از ویژگیهای تاریخی و طبیعی این شهرستان به شمار می آید.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: