جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
پنجشنبه 23 آبان 1398 / 16 ربيع الأول 1441 / a 14 Nov 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 24 خرداد 1388 - ساعت 11:05
شماره خبر: 100909403707
معاون زمين شناسي سازمان زمين شناسي:
پيش بيني زلزله در کشور امکانپذير شد
جام جم آنلاين: محمد رضا قاسمی معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی با تاکید بر اینکه میان پیش نشانگرهای الکترومغناطیسی زمین و وقوع زلزله ارتباط وجود دارد گفت: محققان کشور موفق به ساخت دستگاه ثبت پیش نشانگرهای زلزله شدند که این دستگاه به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.

به گزارش مهر ، معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی دستگاه پیش نشانگر را دستگاهی دانست که با ثبت ناهنجاری های زمین بشر را قادر می سازد تا زلزله را پیش بینی کند و گفت: با توجه به پیچیدگی های زمین لرزه عملا پیش بینی زلزله ممکن نیست ولی با بررسی هایی که انجام گرفت مشخص شد که میان پیش نشانگرهای الکترومغناطیسی زمین و وقوع زلزله ارتباط وجود دارد.

وی به موفقیت این سازمان در زمینه دستیابی به دانش فنی ساخت دستگاه پیش نشانگر الکترومغناطیسی اشاره کرد و افزود: این دستگاه شامل«بوبین» ساده الکترو مغناطیسی است که قادر است امواج الکترومغناطیسی درون زمین را ثبت و اندازه گیری کند.

قاسمی با تاکید بر اینکه این دستگاه در عمق زمین نصب می شود، اظهار داشت: به منظور دور بودن از امواج الکترومغناطیس موجود در سطح زمین، نمونه هایی از دستگاه ساخته شده به طور آزمایشی در اطراف تهران در نزدیکی گسله های شمال تهران و امامزاده داود در چاههایی به عمق 30 متر تعبیه شد.

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی به نتایج به دست آمده از این دستگاهها اشاره کرد و اضافه کرد: با راه اندازی آزمایشی این دستگاه و ثبت پیش نشانگرها و ناهنجاریهای زمین توانستیم از دو تا سه روز قبل زلزله های کوچک و متوسط را پیش بینی کنیم.

وی پیش بینی زمین لرزه بزرگ پاکستان و زلزله قم را از نمونه زلزله هایی ذکر کرد که با استفاده از ثبت امواج الکترومغناطیسی زمین موفق به پیش بینی آنها شدند.

معاون زمین شناسی سازمان زمین شناسی و اکتشاف معدنی با ابراز امیدواری از اینکه با موفقیت این طرح می توانیم با گسترش شبکه، زلزله هایی در بازه های زمانی کوتاه مدت و میان مدت را پیش بینی کنیم ، اضافه کرد: در این زمینه پژوهشگاه زلزله نیز اقداماتی انجام داده است و ما نیز در سازمان زمین شناسی تحقیقاتی را در این حوزه آغاز کردیم که در حال حاضر در فاز مطالعاتی است.

قاسمی به تجربیات کشورهای ژاپن، آمریکا و چین در زمینه ساخت دستگاه پیش نشانگر اشاره و خاطرنشان کرد: با توجه به ویژگیهای زمین شناختی کشور می توانیم با آزمایش و تحقیقات بیشتر به ایجاد شبکه پیش بینی زلزله امیدوار باشیم.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
معاون پژوهشي پژوهشگاه بين المللي زلزله:

معاون پژوهشي پژوهشگاه بين المللي زلزله خبر داد:

معاون توسعه وزارت بهداشت: