جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
جمعه 01 شهريور 1398 / 21 ذی الحجة 1440 / a 23 Aug 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
دانش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 07 ارديبهشت 1387 - ساعت 09:17
شماره خبر: 100936872420
تب و لرز همراه با بي‌حالي و درد
شيوع ويروس موذي آنفلوآنزا در کشور
جام جم آنلاين: هرقدر هم که مدتش طول بکشد و با تب و لرز، اسهال و استفراغ، بی‌حالی و بی‌حسی موضعی، درد عضلات و تنگی نفس و... همراه باشد، آنفلوآنزا فقط یک آنفلوآنزاست که با استراحت خوب و تغذیه مناسب درمان می‌شود، حتی اگر همین آنفلوآنزای جدید باشد که به قول رئیس انجمن متخصصان داخلی هنوز اسمش مشخص نشده است.
ایرج خسرونیا با اشاره به  ویروس جدید آنفلوآنزا به «جام‌جم» می‌گوید: به خاطر اسهال و استفراغ که از علائم این آنفلوآنزاست، مقدار زیادی از عناصر سدیم، پتاسیم و کلسیم از بدن دفع  و  باعث بی‌حالی و بی‌حسی عضلات فرد و در مواردی گزگز شدن بدن می‌شود.

او به بیماران توصیه می‌کند به جای درمان‌های خانگی به دلیل خطرناک بودن این ویروس و عفونت حتما به پزشک مراجعه کرده و با استراحت و توجه به نسخه و توصیه پزشک به درمان بپردازند.

 این ویروس جدید آنفلوآنزا که همراه با درد‌های شدید در اندام بدن، گلودرد، تنگی نفس و شکم‌درد نیز بروز می‌کند، نگرانی از ابتلا به نوع جدید بیماری را در میان مبتلایان به همراه دارد.

دکتر امام هادی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این خصوص می‌گوید: این تیپ جدید ویروس، از سوی متخصصان و از روی معاینات بالینی بیمارستان‌‌های تابع دانشگاه تایید شده است.

وی با بیان این که ویروس آنفلوآنزا با تیپ‌‌های مختلفی بروز می‌کند، می‌گوید: پوشش ژنتیکی ویروس آنفلوآنزا قابلیت جهش‌‌های زیادی را دارد و هر بار خود را به شکل خاصی نشان می‌دهد.

فصل جدید، ویروس جدید

مسوول آزمایشگاه ملی آنفلوآنزا نیز، شیوع تیپ B ویروس آنفلوآنزا بخصوص در جوانان را نوع جدیدی از ویروس آنفلوآنزا اعلام می‌کند و می‌گوید: تب بالا، درد در اندام‌های بدن، احساس بی‌حالی همراه با تهوع، استخوان درد و سرفه‌‌های شدید از جمله علائم این بیماری به شمار می‌رود.

دکتر طلعت مختاری‌آزاد که سرپرستی بخش ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران را نیز عهده‌دار است، ویروس آنفلونزا را دارای 3 تیپ A،B،C معرفی می‌کند و با بیان این که تعیین تیپ جدید آنفلوآنزا، نیازمند بررسی در آزمایشگاه است،‌ ادامه می‌دهد: در چند هفته گذشته در نمونه‌‌های آنفلوآنزای ارسالی به آزمایشگاه، عفونت تنفسی ویروس آنفلوآنزای B مشاهده شده؛ اما تعیین این که نوع جدیدی از ویروس است، به طور قطع نیازمند بررسی مولکولی است.

به گفته او، معمولا در تشخیص انواع‌ جدید، پس از جداسازی، ویروس به سازمان بهداشت جهانی ارسال می‌شود تا با تمامی ویروس‌‌های دنیا مقایسه شده و جدید بودن آن مشخص شود.

مختاری‌آزاد با بیان این که آنفلوآنزای B با علائم بالینی شدیدی در بیماران بروز کرده است، اظهار می‌کند: تب بالا، درد در اندام‌های بدن، احساس بی‌حالی همراه با تهوع، استخوان درد و سرفه‌‌های شدید، از جمله علائم آن محسوب می‌شود و سرفه‌‌های آن مدت 2 تا 3 هفته طول می‌کشد. همچنین ویروس آنفلوآنزا هر چند سال یک بار تغییر شکل می‌دهد.

به گفته او، انتظار بر این است که همیشه آنفلوآنزا به شکل جدید ظاهر شود، بخصوص با تغییر فصل، این ویروس با علائم جدیدی در بیماران بروز پیدا می‌کند.

خسرونیا نیز با اشاره به ویروس‌های چچنی، افغانی و سایر نام‌های آنفلوآنزایی می‌گوید: به دلیل سرعت رفت‌وآمدها و مسافرت‌ها که با هواپیما صورت می‌گیرد، هنوز معلوم نیست که این آنفلوآنزا از کجا آمده؛ ولی بیماران باید با رعایت اصول بهداشت فردی از شیوع آن در محیط خانواده یا محل کار مانع شوند.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):