جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
سه شنبه 25 تير 1398 / 13 ذی القعدة 1440 / a 16 Jul 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
بين الملل
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 20 ارديبهشت 1387 - ساعت 18:55
شماره خبر: 100938028136
سخنگوي صدر:
سپاه مهدي خلع سلاح نخواهد شد
جام جم آنلاين: صالح العبیدی، سخنگوی مقتدی صدر در مصاحبه‌ با روزنامه‌ استاندارد چاپ اتریش با اشاره به این‌که سپاه مهدی سلاح خود را در عراق بر زمین نخواهد گذاشت، تاکید کرد طرح درخواست خلع سلاح در شرایط جاری غیرقابل قبول است و جنبش صدر به اندازه کافی به دولت برای تسلیم سلاح خود اطمینان ندارد.
‌ وضعیت شهرک صدر چگونه است؟

در حال حاضر حداقل 500 کشته و هزاران زخمی وجود دارد که برخی از آنها در شرایط بسیار بدی بسر می‌برند. مردم شهرک صدر از شرایط موجود بسیار رنج می‌برند کما این‌که قبلا هم در دوران رژیم صدام بسیار مورد آزار و اذیت قرار گرفتند.

ما برای این‌که به درگیری‌های این شهرک پایان دهیم بهترین کار ممکن را انجام می‌دهیم. ما خواهان مذاکره با دولت هستیم اما این تلاش تاکنون بی‌نتیجه مانده است. پیشنهاد کرده‌ایم کمیته‌ای تشکیل شود تا به بررسی و ریشه یابی افزایش تنش‌ها بپردازد.

از هشت ماه قبل تمام فعالیت‌های سپاه مهدی را بنا به خواست خودمان متوقف کرده‌ایم. ما این تمایل و توانایی را داریم که مردم و افراد طرفدار خود را کنترل کنیم اما دولت هم باید حرکتی انجام دهد. ما میلیون‌ها جوان داریم که به کار احتیاج دارند و دولت هم ناچار است که برای این افراد کاری انجام دهد.

هدف دولت از این حملاتش چیست؟

انتخابات آتی در پاییز هم برای دولت و هم برای برخی گروه‌های شیعه در دولت عراق بسیار مهم است. آنها از این می‌ترسند که ما در این انتخابات پیروز شویم.

نوری مالکی تنها اجازه ورود احزابی را به مجلس داده است که نیروی مسلح نداشته باشند. آیا این امکان وجود دارد که سپاه مهدی سلاح خود را واگذار کند؟

این امر برای ما بسیار مشکل است. حتی بالاترین مرجع شیعیان در نجف هم از مدت‌های پیش بر این باور بود که داشتن اسلحه یعنی چیزی که شیعیان را توانا و قوی می‌کند. ما نمی‌توانیم و نباید سلاح خود را تسلیم کنیم.
مرجع شیعیان در این باره اظهار داشته است، ما خواهان جنگ و درگیری‌ نیستیم اما این را هم نمی‌خواهیم که سپاه مهدی ضعیف باشد.

سپاه مهدی بین قوا و گروه‌های دیگر نیز تعادل برقرار می‌کند. به محض آنکه ما در آینده ببینیم که گروه‌های کرد و سنی برای صلح و آزادی در عراق مشغول کار و فعالیت هستند، در آن صورت ما گام‌های بیشتر و گسترده‌تری را بر خواهیم داشت تا به پیشرفت بیشتر در همه زمینه‌ها در عراق کمک کنیم و با این گروه‌ها نیز همکاری خواهیم کرد اما متاسفانه تاکنون هیچ تعادل سیاسی‌ وجود نداشته است.

شما روابط خود را با طرف‌های سنی که معتقدید امریکا آنها را مسلح می‌کند، چگونه ارزیابی می‌کنید؟

باید بدانید که ما با طرف‌های سنی روابط بسیار خوبی را برقرار کرده‌ایم. ما برای آنکه به درگیری‌های خود با گروه‌های سنی پایان دهیم و همچنین از آن اجتناب کنیم، راه‌های ارتباطی خود را با گروه‌های سنی گشوده‌ایم. 
معتقدیم گروه‌های سنی به پیروزی‌های بسیار زیادی در جنگ علیه القاعده دست یافته‌اند اما طبیعتا اعتماد متقابل 100 درصدی وجود ندارد چرا که به نظر ما در بین قبایل سنی افرادی وجود دارند که هم علیه ما و هم علیه دولت می‌جنگند و این کاملا غیر منصفانه و ناعادلانه است که تنها از ما خواسته شود که سلاح خود را تسلیم کنیم.

به نظر شما علت عدم حضور مقتدی صدر در میان عامه‌ مردم چیست؟

بسیار تلاش داریم این موضوع که وی کجاست، آشکار نشود. من باید این را برای شما توضیح دهم که علت عدم حضور وی در ملاعام فقط بحث امنیت وی نیست. اگر در شرایط پیچیده‌ فعلی برای مقتدی صدر اتفاقی بیافتد این خود شروع جنگی دوباره خواهد بود چرا که طرفداران وی مطمئنا دولت و امریکا را مسوول این اتفاق خواهند دانست.

نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: