جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
فرهنگ و سينما
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 29 تير 1387 - ساعت 19:08
شماره خبر: 100944165484
قله دماوند درفهرست آثارملي ثبت شد
جام جم آنلاين: معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در راستای ثبت ملی آثار طبیعی، قله دماوند به عنوان اولین میراث طبیعی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

به گزارش مهر، مهندس فریبرز دولت آبادی در مراسم جشن ثبت کوه دماوند که عصر امروز در منطقه پلور روبروی کمپ سد لار برگزار شد ، گفت : بر اساس مصوبه مربوط به ثبت آثار ملی ، سازمان میراث فرهنگی مکلف است به منظور هماهنگی در چگونگی بهره گیری از میراث فرهنگی کشور و جهان ، نسبت به تدوین آئین نامه با پشتوانه سازمان میراث و محیط زیست اقدام کند که بر این اساس میراث طبیعی کشور از جهت ویژگی های خاصی مشخص شده است.

او گفت: در این راستا در سازمان کارگروهی از اساتید و مسئولان ذیربط شکل گرفت که آئین نامه و چهارچوب ها و فرآیند ثبت آثار طبیعی را تدوین کرد و در تاریخ 25/10/86 به ثبت رسید.

معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه شناسایی و توجه به منطقه دماوند اگر از گذشته صورت می گرفت شرایط متفاوت تر بود ، گفت: امید است این سطح ملی شروع حرکتی باشد در جهت رسیدن به توسعه پایدار که از اهداف مهم سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان مازندران در این مراسم گفت : با توجه به قابلیت های زیادی که در کشور ما در حوزه گردشگری وجود دارد توجه به این مسئله جزء هدف های جدی سازمان و دولت است.

عباس نژاد گفت: استان مازندران با توجه به داشتن تاریخچه مهم فرهنگی، اجتماعی و غیره دارای بسیاری از قابلیت ها برای ثبت در آثار جهانی و ملی است.

وی افزود: در استان مازندران تا پایان سال 1384 در بخش آثار میراث فرهنگی، 408 اثر ثبت شده است که تا پایان سال 85 به 458 و تا 86 به 622 اثر رسیده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان مازندران افزود: از طرفی برای تکمیل نقشه باستان شناسی استان مازندران 230 هزار منطقه به عنوان محوطه های باستان شناسی شناسایی شده که در سال 87، 500 پرونده از آثار تکمیل شده است.

عباس نژاد ادامه داد: در صورتی که تا پایان سال به 1100 مورد خواهد رسید. همچنین در بخش آثار طبیعی در استان 200 اثر شناسایی شده است که 8 اثر آن پرونده اش تکمیل شده که ثبت ملی قله دماوند به عنوان اولین اثر طبیعی از جمله آنهاست.

وی با اشاره به سابقه های تاریخی و طبیعی قله دماوند در تمام طول تاریخ از جهت زیبایی های طبیعی فرهنگی و تاریخی گفت: در حال حاضر آئین ها و مراسم های مختلفی در این مکان و در ارتباط باکوه دماوند برگزار می شود که دولت نیز در سفر استانی خود ، منطقه دماوند را منطقه نمونه گردشگری بین المللی مشخص کرده است.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 


در پلور آمل برگزار مي‌شود

29 تيرماه برگزار مي شود؛

در همايش بزرگداشت دماوند اعلام شد