جام جم آنلاين
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیوآرشیو
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019    آخرین به روز رسانی ساعت 08:20
عناوین کل اخبار
روزنامه
فرهنگ و سينما
اجتماعي
دفاع مقدس
اقتصادي
راديو و تلويزيون
سياسي
بين الملل
ورزشي
دانش
آموزش
حوادث
گردشگري
شهرستانها
تاريخ
گفتگو
سرگرمي
يادداشت
صوت وتصویر
عکس
کاریکاتور
RSS
نسخه موبایل جام جم
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
RSS FEED
بين الملل
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
جمعه 08 آذر 1387 - ساعت 23:17
شماره خبر: 100955585126
رسانه ها گزارش دادند :
ردپاي انگلستان در حوادث بمبئي
جام جم آنلاين: بسیاری از رسانه های جهان با اشاره به حوادث تروریستی بمبئی که به لحاظ پیچیدگی و گستردگی در حد واقعه 11 سپتامبر در آمریکاست بی ثباتی شبه قاره هند را در رأس اهداف سازمانهای اطلاعاتی غربی بویژه انگلیس دانستند.

به گزارش خبرگزاری مهر، شبکه تلویزیونی ان دی تی وی هند در گزارشی از وجود تعدادی شهروند انگلیسی پاکستانی تبار در میان مهاجمان و عاملان اقدامات تروریستی در بمبئی هند خبر داد.

بی بی سی هم در گزارشی تعدادی از مهاجمان اقدامات اخیر تروریستی در بمبئی را غیرمسلمان و خارجی اعلام کرد.

تایمز هم درباره نقش داشتن غربیها در اقدامات تروریستی در بمبئی نوشت: گزارش های اولیه حاکی از دست داشتن یک گروه شبه نظامی مرتبط با دستگاه اطلاعاتی پاکستان و انگلیس در اقدامات تروریستی اخیر است.

آمریکایی ها و انگلیسی ها اخیرا روابط خوبی با طالبان در افغانستان و پاکستان برقرار کرده و بویژه لندن برای طالبان در افغانستان پایگاه آموزشی احداث کرد.
همکاری انگلیس با طالبان در افغانستان و پاکستان به تیره شدن روابط لندن و کابل انجامید.

هدف قرار گرفتن یک مرکز یهودیان در بمبئی به پیچیدگی اقدام تروریستی اخیر در هند افزوده است.

"لیلی بفالبیم" یک تحلیلگر هندی در گفتگو با الجزیره تصریح کرد حضور اسرائیلی ها در این منطقه بمبئی که منطقه ای مرفه نشین نیست و همچنین اقدام آنها در اجاره ساختمانی در این شهر غیرعادی است.

بیشتر رسانه ها از برنامه ریزی اقدامات تروریستی در بمبئی توسط قسمتی از سازمان اطلاعات و امنیت پاکستان که با سرویس های اطلاعاتی و امنیتی انگلیس، آمریکا و رژیم صهیونیستی در ارتباط است برای بی ثباتی هند خبر داده اند.

نیویورک تایمز با اشاره به تیره تر شدن روابط دهلی و اسلام آباد پس از انجام این اقدامات تروریستی، بی ثباتی در روابط هند و پاکستان را خواسته سازمان های اطلاعاتی بسیاری از کشورهای غربی دانست.

از آنجا که هند رقیبی جدی برای غرب در حوزه سیاسی و اقتصادی است و پاکستان هم کشوری در همسایگی چین است، بی ثبات سازی منطقه شبه قاره به معنی بی ثبات کردن دهلی، پکن و بسیاری دیگر از رقبای غرب در این منطقه است.
همچنین خبرگزاری فرانسه گزارش داد که گوردون براون نخست وزیر انگلیس درواکنش به مطالب درج شده در مطبوعات و رسانه های هند درباره دخالت سازمان اطلاعات این کشور در اقدامات تروریستی اخیر در بمبئی اعلام کرد: هنوز اطلاعات درباره این حوادث کم است و زمان قضاوت درباره عاملان این حوادث نیست.

وی به منظور تبرئه انگلیس از دخالت در چنین حوادثی و به منظور متهم کردن رقیب دیرینه پاکستان به دست داشتن در این حادثه گفت: طبیعی است که تروریست های حاضر در یک کشور از کشور دیگری برای انجام اقدامات تروریستی کمک بگیرند.

یک سخنگوی وزارت خارجه انگلیس که خواست نامش فاش نشود با تایید گزارش ها درباره دخالت عوامل انگلیسی در اقدامات تروریستی در بمبئی از جزئیات چگونگی دخالت این عوامل در این حوادث اظهار بی اطلاعی کرد.
جکی اسمیت یک مقام ارشد دولت گوردون براون هم با بی اطلاعی از موضوع دخالت شهروندان انگلیسی در اقدامات تروریستی اخیر، کمک به دولت هند در کنترل بحران را وظیفه کنونی دولت خود اعلام کرد.

پراناب موخرجی وزیر خارجه هند در گفتگو با خبرنگاران گفته است: طبق اطلاعات اولیه بدست آمده از اقدامات تروریستی اخیر در بمبئی، عناصری در پاکستان پشت این حادثه هستند.

وی از همکاری پاکستان با دهلی برای جلوگیری از ورود مخالفان هند به این کشور برای انجام اقدامات تروریستی خبر داده و گفت: جزئیات بیشتر درباره عاملان این حادثه اکنون قابل انتشار نیست.


نظر خوانندگان:*
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:*    پست الکترونیک:

کد بالا را وارد کنید(بزرگ و کوچکی حروف تاثیری ندارد):
 
اخبار مرتبط: 
گيلاني :


از نگاه دوربين

در پي تهاجم تروريست‌ها