روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو ضمائم
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سي بهار
از طهران تا تهران
شهر خاطره‌هاي ماندگار
پدرها و مادرهای ما حتما تهران 30 سال پیش را به یاد دارند. کوچه‌های باریک و پیچ در پیچ، محله‌های قدیمی با خانه‌های کلنگی و حیاط‌داری که هنوز جایشان را به آپارتمان‌ها و برج‌های سر به فلک کشیده نداده بودند، خیابان‌ها و معابر خلوتی که در آن اثری از ازدحام خودروها و ساعت‌ها زندانی شدن مردم در راه‌بندان نبود، شهری بیگانه با واژه نامانوس ترافیک سنگین.

...>
گفتگو با محمدرضا نعمت‌زاده درباره 30 سال مديريت اقتصادي بعد از انقلاب
حالا‌ معني حرف امام (ره) را مي‌فهمم
بیشتر روزنامه‌نگاران، کارشناسان و فعالان اقتصادی که نعمت‌زاده را بیشتر به عنوان یک مدیر نفتی پتروشیمی می‌شناسند، شاید باور نکنند سوابق متفاوت وی آنقدر متعدد است که به ساختن کاتیوشا و مواد منفجره و دو کابینه کردن هواپیمای اف 5 هم می‌رسد. نعمت‌زاده به تمام معنی نمونه یک مدیر اقتصادی است که تلاطم‌های اقتصاد انقلاب را به چشم دیده و در بخش‌های متعدد و متفاوت آن فعالیت کرده است، از ایران خودرو گرفته تا وزارت کار و صنایع نظامی و نیروگاه اتمی بوشهر تا ایران ایر و وزارت صنایع سنگین و سازمان برنامه و بودجه وقت. وی خاطرات و ناگفته‌های جالبی از مدیریت اقتصادی انقلاب دارد.

...>
ياران امام
براي او مردن در رختخواب کوچک بود
محمدمهدی حاج‌ابراهیم‌عراقی در سال 1309 هجری شمسی در یکی از محلات مذهبی جنوب شهر تهران به دنیا آمد.

مهدی که از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار بود در دوران دبیرستان در هیئت‌‌های مختلف مذهبی نیز حاضر می‌شد و در همین دوران بود که با شهید نواب صفوی آشنا شد. آشنایی با شهید نواب صفوی باب جدیدی را در زندگی مهدی گشود و مدتی بعد از این آشنایی او به عضویت فدائیان اسلام درآمد و به مرکزیت آن راه یافت. فدائیان اسلام در زمان خود یکی از مؤثرترین و فعال‌ترین سازمان‌ها محسوب می‌شد و روحیات ضد طاغوتی شهید عراقی را به خوبی ارضا می‌کرد.
...>
نگاهي به موسيقي فيلم در ايران
استعدادهايي که در راهند ...
ظهور موسیقی فیلم نیز، مثل سایر پدیده‌های مدرن، برای مردم ایران غافل‌گیرکننده بود (هنوز یادم نرفته است که من کودک دهه پنجاهی در نخستین مواجهه‌هایم با رادیوضبط، می‌کوشیدم به‌گونه‌ای به خودم بقبولانم که به‌هرحال آدم گنده‌ای که صدایش دارد از آن پخش می‌شود، یک‌جورهایی خودش را در درون آن دستگاه کوچک قایم کرده است. اینها را بگذارید در کنار سرفه‌ کردن‌های نخستین تماشاگران فیلم‌ها در پی دیدن گرد و خاک روی پرده سینما و در نهایت تصور کنید حال و روز بینندگان اکثرا ساده و بیسواد را در رویارویی با «فیلم» به‌عنوان محصول کامل‌ترین و جامع‌ترین هنرها که بتدریج رنگ و صدا و موسیقی و دیگر جلوه‌ها را به تصاویر خود افزود و همچنان نیز در قرن بیست‌ویکم مردمان را مسحور خود نگه داشته است.

...>
مروري بر سه دهه سينماي ايران (8)
فراواني فيلم هاي نه چندان خوب
سال 1370، سال فیلم‌های «کودک و نوجوان»‌و پر فروش سفرجادویی (ابوالحسن داوودی)‌، علی و غول جنگل (بیژن بیرنگ و مسعود رسام)‌ و مدرسه پیرمردها (سیدعلی سجادی حسینی)‌ بود. ساختن این فیلم‌ها هم تضمین فروش داشت و هم اطمینان از اخذ پروانه نمایش و عدم رکود سرمایه. هنوز بساط ماهواره و این جور چیزها گرم نشده بود و تماشاچی را می‌شد به این وسیله‌ها با خود همراه کرد.

...>
جواد بشارتي
آوازهايي براي هميشه
در تاریخ معاصر ایران، موسیقی‌های ملی میهنی که با شرایط اجتماعی و سیاسی پیوند خورده اند و به لحاظ دوره زمانی و تاریخی و تطابق با آرمان‌های آزادیخواهانه و انقلابی، قابل تقسیم به سه دوره زمانی یا سه گذر تاریخی هستند.
دوره اول- انقلاب مشروطه: اولین شکل‌گیری تصانیف در مواجهه با اجتماع و شرایط سیاسی آن روزگار در انقلاب مشروطه جلوه‌گر می‌شود. ضمن آن که اساسا آغاز تغییرات و تحولات بنیادین در موسیقی و شکل‌گیری موسیقی نوین ایرانی و پدید آمده فرم‌های جدید نیز محصول این دوره است. عارف قزوینی شاخص‌ترین و به نوعی تنها چهره عرصه مورد نظر یعنی تصانیف انقلابی است. ...>
پرواز سيمرغ‌ها
دیروز: سینما سوخته است، تانک راه مردم را بسته است. دیوار کنار سینما سفید است، از طرز ایستادن و نوع قرار گرفتن سربازان در مقابل مردم می‌شود تردیدشان را خواند. مردم اما مصمم هستند، نشسته‌اند روبه‌روی تانک‌ها.

...>
خاطره
خاطره‌اي از رهبر معظم انقلاب
اولین سفر من به همدان در سال‌های دهه 40 اتفاقا برای شرکت در یک جلسه مربوط به جوانان بود. من تا آن وقت همدان نیامده بودم. همین آقای آقامحمدی‌ که الان اینجا هستند آن وقت یک جوان شاید 20 ساله‌ای بودند. ایشان به تهران آمد و بنده را پیدا کرد؛ من هم آن موقع تصادفا در تهران بودم. گفت ما در همدان یک مشت جوان هستیم، شما بیایید برای ما سخنرانی کنید. حالا چه کسی بنده را به ایشان معرفی کرده بود، من دیگر نمی‌دانم. پرسیدم وقتی به همدان آمدم، کجا بروم؟ آدرسی به من دادند و گفتند اینجا بیایید.

...>
پهلوي از زبان پهلوي (9)
ساواک بازيچه دست موساد در منطقه
1950 و اوایل دهه 1960 تمامی آموزش ساواک به وسیله سازمان‌های اطلاعاتی بین‌المللی انجام می‌شد، اما در 1966 [1345] ساواک قادر به آموزش پرسنل خود از لحاظ مبانی کار اطلاعاتی بود. اگرچه ماموران ساواک اغلب برای آموزش تخصصی به آمریکا، اسرائیل، انگلیس، فرانسه و آلمان می‌رفتند و مربیانی از این کشورها گهگاه برای آموزش به ایران می‌آمدند، بیشتر آموزش ساواک پس از 1965 [1344] به وسیله مربیان خود ساواک انجام می‌شد. اما روابط ایران و اسرائیل در سطحی گسترده‌تر و در قالب ارتباط‌های دوجانبه و سه‌جانبه ادامه داشت: ...>
سرودهاي ماندگار- 6
کار از روي اعتقاد
نام بزرگان موسیقی ما به نوعی با انقلاب و سرود گره خورده است؛ اینکه این پیوند تا چه حد پایدار مانده و شروع و خاتمه آن به چه عواملی بستگی داشته و اساسا نقش تحولات اجتماعی در عرصه هنر چقدر مهم است فعلا موضوع ما نیست اما گویی چهره‌هایی چون شجریان، لطفی، ناظری، علیزاده و مشکاتیان با ساخت سرودهای انقلابی نفوذ اجتماعی آنها عمیق‌تر و نقش‌شان در عرصه هنر موسیقی جاودانه‌تر شده است.

...>
چهره طاغوت
رئيس سازمان مخوف ساواک
یکی از سرسپردگان واقعی رژیم شاهنشاهی سرلشکر حسن پاکروان بود. حسن پاکروان، فرزند فتح‌الله در سال 1290 شمسی در تهران متولد شد. فتح‌الله پاکروان پدر وی یکی از نظامیان عصر رضاشاه بود که به دلیل نقش سرکوبگرانه‌اش در واقعه موسوم به «کشف حجاب» و بویژه در کشتار مردم در مسجد گوهرشاد از او به نفرت یاد می‌شود. وی فعالیت‌های موثر اجتماعی‌اش را همزمان با ورود رسمی رضاخان بر عرصه قدرت در سال 1304 آغاز کرد و سمت‌های گوناگونی را بر عهده گرفت، از کفالت وزارت خارجه در دولت مخبرالسلطنه هدایت تا سفارت ایران در مسکو. وی در جریان واقعه مسجد گوهرشاد استاندار خراسان بود.

...>
چهره انقلا‌ب
ابوذر زمان
«او برای اسلام به منزله حضرت ابوذر بود. زبان گویای او چون شمشیر مالک اشتر بود، برنده بود و کوبنده.»

این سخن بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در خصوص کسی نبود جز آیت‌الله سیدمحمود طالقانی؛ کسی که بدون شک یکی از پیشقراولان مبارزات انقلابی ایران علیه رژیم شاهنشاهی بود و به گفته امام خمینی‌(ره) شخصیتی بود که از حبسی به حبس دیگر و از رنجی به رنج دیگر، در رفت و آمد بود و هیچ‌گاه در جهاد بزرگ خود، سستی و سردی نداشت.
...>
محمدحسن انصاري‌فرد:
پياده‌روي از ميدان انقلاب تا بهشت‌زهرا
با این که محمدحسن انصاری‌فرد در بهمن 57 یک نوجوان 16 ساله بوده است، اما طوری از فعالیت آن روزها با دوستانش می‌گوید که به زحمت می‌توان سن و سال آن دوره‌اش را باور کرد. صحبت‌هایش را بخوانید:...>
نگاهي به توسعه آموزش‌عالي‌
30 سال رشد و بالندگي علمي
آموزش عالی نوین در ایران به دنبال آشنایی ایرانیان با فرهنگ و تمدن جدید غرب و درپی تاسیس چندین مدرسه عالی در سال 1313 شمسی و با آغاز به کار دانشگاه تهران شکل گرفت و پس از پشت سر گذاشتن دگرگونی‌های فراوان، امروزه به یکی از بخش‌های بنیادی نظام سیاسی اجتماعی ایران تبدیل شده است.

می‌توان گفت زمینه‌ساز ایجاد آموزش عالی ایران تاسیس مدرسه دارالفنون در حدود 150 سال پیش، به همت میرزاتقی‌خان امیرکبیر بود. پس از نهضت مشروطیت در سال 1285 هجری شمسی که دوره‌ای از جنبش نوسازی و پیشرفت‌خواهی ایران آغاز شد، مراکز و موسسات آموزش عالی متعددی در ایران تاسیس شد. از آن جمله می‌توان به مرکز تربیت معلم (1297)، مدرسه طب (1297)، مدرسه داروسازی (1303)، مدرسه عالی حقوق و علوم سیاسی (1305)، مدرسه عالی تجارت (1305)، دارالمعلمین عالی (1307) و مدارسی چون فلاحت، دندانسازی، قابلگی و دانشسرای عالی پسرانه اشاره کرد. در واقع تاسیس دانشگاه تهران در تاریخ آموزش عالی پیش از انقلاب اسلامی، نقطه عطفی در روند توسعه آموزش عالی محسوب می‌شود.
...>
توسعه با انرژي هاي نو
یکی از معضلاتی که انسان از زمان پیدایش برروی زمین با آن مواجه بود تهیه منبعی برای تامین انرژی مورد نیاز او در مصارف روزمره‌اش بوده است. زمانی آتش تنها راه تولید انرژی به شمار می‌رفت اما هرچقدر که انسان پیشرفت کرد،‌ نیاز‌های او به منابع جدیدتر هم افزایش یافت تا سرانجام با وقوع انقلاب صنعتی انسان خود را بیش از هر زمانی معتاد به استفاده روزافزون از منابع انرژی یافت که برای به کار انداختن موتورهای فناوری جدید به شدت به آن نیاز داشت. ذغال سنگ و پس از آن نفت و مشتقات آن مسیر ما را به سوی یکی از منابع بسیار خاص زمین رهنمون کرد. ...>
آيت‌الله محمدمهدي رباني املشي
مبارزي افشاگر
پدرش اهل شهرستان املش گیلان بود اما در زمان ولادت او، در قم زندگی می‌کرد. به دنیا آمدنش در سال 1313 مصادف شد با نیمه شعبان و پدر، به برکت این روز نام او را محمدمهدی گذاشت.

...>
بررسي ديدگاه‌هاي 3 متفکر اقتصادي پس از انقلاب
غايبان حاضر
اقتصاد ایران طی 3 دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی نشیب و فراز‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است که می‌توان آنها را در 3 دهه« جنگ»، «سازندگی» و «توسعه» بررسی کرد. جنگ تحمیلی تنها یک سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی موجب برهم خوردن تعادل در حوزه اقتصاد کشور شد، به گونه‌ای که دولتی‌سازی در اقتصاد پس از عمومی‌سازی‌های پس از پیروزی انقلاب، به اوج خود رسید. اقتصاد کاملا دولتی در کنار تبعات اقتصادی و سیاسی ناشی از جنگ که دولت را ناگزیر از دخالت بیشتر در بازار و چاپ اسکناس برای پوشش هزینه‌های جنگ ساخته بود، آن هم در شرایطی که درآمدهای ارزی بشدت کاهش یافته و شوک معکوس نفتی اقتصاد را ضربه‌پذیرتر می‌کرد، تبعات منفی بسیاری بر اقتصاد برجای گذارد که اثرات آن می‌توانست به مراتب بدتر از آن نیز باشد. در دوره سازندگی نیاز دولت به نقدینگی برای بازسازی کشور و انجام امور عمرانی، میزان تورم در کشور را طی دوره‌ای کوتاه افزایش داد، اما سیاست‌هایی در کشور اعمال شد که می‌توان آنها را زیربنای توسعه اقتصادی نامید؛ سیاست‌هایی مانند ترویج خصوصی‌سازی، باز کردن درهای کشور به روی تجار خارجی، تقویت فرهنگ تولید، یکسان‌سازی نرخ ارز و ... بر پایه همین سیاست‌ها بود که استراتژی‌های مترقی در دهه توسعه اتخاذ شد و سیاست‌های توسعه اشتغال، توجه به سرمایه‌ اجتماعی در سیاستگذاری‌های اقتصادی، سیاست جایگزینی واردات و تقویت و توسعه صادرات غیرنفتی و کاهش اتکای دولت به درآمدهای نفتی در بطن برنامه‌های بلندمدت نظام اقتصادی کشور قرار گرفت.

...>
چند و چون 30 سال فعاليت تلويزيون
اشک‌ها و لبخند‌ها درقاب جادويي
بی‌شک رسانه‌ها در هویت‌بخشی به ناخودآگاه جمعی و بازخوانی حافظه تاریخی ملت‌ها در چند سده اخیر نقش بی‌چون و چرایی را ایفا کرده‌اند. بعد از ناز شستی که گوتنبرگ با شیطنت خود در راه‌اندازی صنعت چاپ به دنیا نشان داد مبادله اخبار وارد مرحله رنسانس خود شد. تلویزیون هرچند که بعد از سینما زایش و بلوغ خود را سپری کرد، اما دنگ خود را بدرستی از هنر هفتم سوا نمود و فرآیندی رو به رشد را با شتاب در ربع قرن اخیر طی کرد.


...>
مروري بر سه دهه سينماي ايران (7)
فيلم هاي به ياد ماندني
سال 1368، سال کشتی آنجلیکا، عروسی خوبان، بای‌سیکل ران، افق، هی‌جو، گلنار و فیلم‌هایی دیگر است. محمدرضا بزرگ‌نیا، پس از تجربه مستند سینمایی به نمایش در نیامده‌اش (با همکاری حسن قلی‌زاده)‌ ناخدا خورش ید (داریوش ارجمند)‌ را مجددا به پشت سکان یک کشتی آورد و با شماری از مطرح‌ترین بازیگران ایرانی (انتظامی، مظفری، فتحی، پورحسینی، ریاحی، پسیانی)‌ این فیلم خوش ساخت را ارائه کرد. بزرگ‌نیا در هر دو فیلم بعدی‌اش (جنگ نفتکش‌ها و توفان)‌ به دریا و جنگ و کشتی پرداخت.

...>
کميته انقلاب اسلامي
نخستين نهاد انقلابي
در این مقطع از تاریخ می‌خواهیم در یک نگاه به سیر جریان انقلاب اسلامی به تحلیل یکی از عوامل اصلی و موثر شکلی و ساختاری که از ویژگی‌های برجسته و منحصر به فردی است و در سازماندهی انقلاب اسلامی از جمله عوامل مادر و بسترساز به شمار می‌آید، تحت عنوان کمیته انقلاب اسلامی، بپردازیم. در این رابطه ویژگی‌های ارزشمند و ماندگار این نهاد انقلابی را متذکر می‌شویم.

...>
(ديروز امروز)‌
ميدان انقلاب
دیروز: عکس‌های امام پیشاپیش مردم حرکت می‌کنند و پشت سر، مردمی که با جان و دل راه افتاده‌اندو به حاشیه میدان 24 اسفند که امروز میدان انقلاب است رسیده‌اند....>
خاطره اي از مقام معظم رهبري
يک شعر عوامانه، 6 ماه زندان
شماها واقعا یادتان نیست، چون در آن زمان نبودید؛ اما افرادی که بودند، می‌دانند اختناق چه بود؛ اصلا قابل تصور نیست. سال 42 بنده را به زندان قزل‌قلعه بردند.

...>
پهلوي از زبان پهلوي (8)
عيد شما مبارک!
(طبق برنامه تنظیم شده قرار بود پرزیدنت کارتر و بانو در آخرین روز سال 1977 وارد تهران شوند و شب سال نو را در تهران بمانند و صبح روز اول ژانویه 1978 تهران را ترک کنند. ...>
سرودهاي ماندگار- 5
ايران اي سراي اميد(سپيده)‌
شاید این خبر برای خیلی‌ها جالب بوده باشد که استاد شجریان به خاطر سرود <ایران ای سرای امید> مقام اول را در عرصه هنر موسیقی به دست آورد. چند سال پیش که رئیس موسیقی وقت صدا و سیما طرح یکصد اثر برتر یکصد سال تاریخ موسیقی ایران را ارائه داد و با توزیع پرسش‌نامه بین نوازندگان، آهنگسازان ترانه‌سرایان و موسیقیدانان در پی شناسایی نفرات و آثار برتر برآمد محمدرضا شجریان از بین حدود 2500 قطعه با 1261رای برای این قطعه اول شد.

...>
چهره طاغوت
پدرخوانده فراماسونرهاي ايران
کودکی که 17 شهریور سال 1289 در تهران به دنیا آمد، شاید اصلا نمی‌دانست که 68 سال بعد در چنین روزی یکی از خونین‌ترین حوادث تاریخ ایران را در زادگاهش رقم می‌زند.

جعفر شریف‌امامی از سال 57 که به آمریکا گریخت تا آخر عمرش (1378)‌ هر بار که تقویم‌ها روز 17 شهریور را نشان می‌دادند، به یاد واقعه‌ای می‌افتاد که باعث شد بساط دولت آشتی ملی‌اش برچیده شود؛ واقعه‌ای که در میدان ژاله (شهدا)‌ رقم خورد و پایه‌های نظام سلطنتی را بیش از پیش به لرزه انداخت.
...>
چهره انقلا‌ب
مردي که يک ملت بود
شهید بهشتی بدون شک یکی از محوری‌ترین یاران امام خمینی(ره) در مبارزات علیه طاغوت بود و اگر بگوییم که رهبری تشکیلات و انسجام یاران امام با مدیریت ایشان صورت می‌پذیرفت، اغراق نیست.

شاید هیچ جمله‌ای به رسایی تعبیری که حضرت امام خمینی در شهادت آیت‌الله دکتر بهشتی بیان داشتند حق مطلب را در مورد تبیین شخصیت ایشان ادا نکند: «بهشتی یک ملت بود برای ملت ما.»
...>
حميد درخشان
ملا‌قات با امام (ره)
روزهای انقلا‌ب روزهای پرشور و شوقی بود که هریک از مردم ایران به هر طریقی که توانایی داشتند می خواستند به حرف امام عمل کنند و به نوعی همراه با مردم وظیفه و دین خود را نسبت به جامعه ادا نمایند .

وقتی مردم بزرگترین ارزش وجودی یعنی جان خود را در طبق اخلاص می‌گذارند، یعنی نهایت شور و عشق....>
نگاهي به تحولات نقد ادبي در سه دهه اخير
شعر، چند گام جلوتر از داستان
انقلاب، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای تاریخ حیات سیاسی و اجتماعی یک ملت است. انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین حوادث سیاسی جهان معاصر به طور عام و تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران به طور خاص بود.

حوزه‌های مختلف فرهنگی از جمله حوزه ادبیات در اثر این رویداد دچار تحولات ساختاری شد و یکی از حوزه‌هایی که این تحول در آن مشهود بوده و طی 3 دهه گذشته تغییرات کمی و کیفی بسیاری را به خود دیده است «نقد ادبی» بوده است.

در این گزارش به حوزه‌های مختلف نقد ادبی در 30 سال اخیر و تحولات ایجاد شده در آن پرداخته شده و در گفتگو با چهره‌های فعال در این عرصه به نقد ادبی در ساحت‌‌های شعر، داستان و مباحث تئوریک پرداخته شده است.
...>
نقش اصناف و بازاريان در پيروزي انقلاب در گفتگو با محمد حسين رجايي
ساواک با مغازه‌هاي تعطيل برخورد مي‌کرد
وقتی جلوی در منزل برادر بزرگ‌تر شهید رجایی قرار گرفتم چند دقیقه‌ای منتظر ماندم تا پیرمرد پله‌ها را تا پایین طی و در را به رویم باز کند. او با خوشرویی مرا به طبقه بالا به سالن بزرگ و دلبازی هدایت کرد؛ سالنی که یک طرف آن پشتی و در طرف دیگر مبلمان ساده و راحتی چیده شده بود و در گوشه‌ای قاب عکس شهید محمد علی رجایی به همراه تصویر جوانی خودش جلب توجه می‌کرد. در عکس قاب شده محمد حسین رجایی شباهت بسیاری با شهید محمد علی رجایی دارد. اما گذشت زمان شباهت‌ها را از بین برده است و هم‌اینک وی با خاطرات برادر زندگی خود را سپری می‌کند. محمدحسین رجایی که خود از بازاریان قدیمی است و از کودکی مسوولیت بزرگ کردن برادرش را برعهده گرفته است خود نیز همپای برادر اما در بخش اصناف دست به مبارزات صنفی زده است. وی نقش بازاریان را در انقلاب بسیار پررنگ می‌داند و سهم بازاریان را در پیروزی انقلاب 60 درصد می‌داند که توانستند با هماهنگی و برنامه‌ریزی به مدت 15 سال بعد از سال 1342 در پیروزی انقلاب نقش مهمی ایفا کنند.

...>
آيت‌الله ‌محمد‌ صدوقي
شهيد ‌محراب
شهید صدوقی از جمله یاران امام بود که در محراب عبادت به شهادت رسید. او فردی دانشمند و مدیری توانمند بود که بویژه در بحران‌ها شاهکار می‌کرد. امام خمینی(ره)‌ در پیامی که به مناسبت عروج ملکوتی این شهید بزرگوار صادر کردند در موردش چنین گفتند: اینجانب دوستی عزیز که بیش از 30 سال با او آشنا و روحیات عظیمش را از نزدیک درک کردم از دست دادم و اسلام، خدمتگزاری متعهد و ایران، فقیهی فداکار و استان یزد، سرپرستی دانشمند را از دست داد و در ازای آن به هدف نهایی که آمال این شهیدان است نزدیک شد.

...>
از دفتر خاطرات يک زن زنداني
آزادي؛ بدون عفو ملوکانه
33 سال گذشته است، اما هنوز هم هر بوی سوختگی، طاهره را یاد مرد نیمه عریانی می‌اندازد که در کمیته مشترک ضدخرابکاری ساواک شهربانی، به تختی فلزی بسته شده بود و گوشت تنش، ذره ذره روی چراغ الکلی می‌سوخت. هنوز هم هر شمعی، شعله ترسی کهنه را در دلش روشن می‌کند از شب‌هایی که موم داغ روی پوستش می‌چکید تا اعتراف کند، هنوز هم بعضی وقت‌ها طاهره، ناگهان از خواب می‌پرد و خیال می‌کند در تاریکی سلول انفرادی‌اش، چشم باز کرده است. هنوز هم او، در کابوس‌هایش مرد قوی‌ هیکلی را می‌بیند که می‌خواست از میان شلاق‌ها یکی را برای تن نحیف طاهره انتخاب کند.

...>
کمي درباره سريال‌هاي تلويزيوني بعد از انقلاب
سريال‌هايي که دوستشان داريم
تلویزیون در این سال‌ها تلاش بسیاری کرده تا از همه ظرفیت‌های رسانه برای تحقق آرمان‌ها و اهدافش بهره جوید و ساخت سریال‌های مختلف تاریخی، اجتماعی، خانوادگی، سیاسی، طنز و ... از جمله مصادیقی است که تلویزیون بر ساخت آن اصرار داشته است و الحق و الانصاف که در این میدان چیزی کم نگذاشته است، وقتی به سیاهه آثار ساخته شده در این بخش نگاه می‌کنیم با فهرستی بلندبالا مواجه می‌شویم که هر اسم ما را در خاطره‌ای غرق می‌کند. آنقدر این نوستالژی قوی، مطبوع و ماناست که تصور تلویزیون بدون عنصر مهمی مثل سریال تقریبا ناممکن است. اگر قرار بود فهرست همه آثار سریال تلویزیون را می‌آوردیم و درباره همه آنها می‌نوشتیم البته به چیزی بسیار بیشتر از صفحات روزنامه احتیاج داشتیم. انتخاب‌های پیش‌رو بیشتر آثاری را شامل می‌شود که یا در زمان پخش موجی ایجاد کردند یا این‌که این موج آنقدر ادامه پیدا کرد که تبدیل به خاطره‌ای شد که آن سریال را در ذهن ما خواستنی می‌کرد. آنچه در پی می‌آید در واقع یک‌جور یادآوری است درباره آثاری که زمانی به آنتن پخش تلویزیون سپرده شده‌اند و مردم مدت‌ها از شخصیت‌ها، حوادث و تکیه کلام‌های آنان می‌گفتند و می‌شنیدند.

...>
مروري بر سه دهه سينماي ايران (6)
آرامش‌ سينماي ‌پس ‌از‌ جنگ
سال 1367، سالی بود که سینمای ایران، در دوران جدید، دهه اول خود را پشت سر می‌گذاشت و می‌توانست به جمع‌بندی‌هایی دست یابد. در این سال همچنین جنگ 8 ساله به پایان رسید؛ هر چند که ماه‌های نخست پرمخاطره‌اش حتی سینماها را (به عنوان مکان‌های جمعی و بالقوه برای اصابت موشک و بمب و تلفات فاجعه‌بار جمعی)‌ به تعطیلی کشاند. این سال، سال ظهور بهترین فیلمساز زن تاریخ سینمای ایران یعنی رخشان بنی‌اعتماد بود. او در ادامه شروع فعالیت پوران درخشنده (با رابطه و پرنده کوچک خوشبختی)‌ و زنده‌یاد تهمینه اردکانی (با گل بهار)‌، «خارج از محدوده» را ساخت که اگر چه آنچنان که شایسته بود نفروخت، اما مسیر را برای برداشتن گام‌های بعدی توسط این خانم هنرمند هموار کرد.

...>
بيعت تاريخي
خواست خدا بود که حسین پرتوی، روز بیعت همافران با امام آنجا باشد و آن لحظه را جاودانه کند. چاپ شدن این عکس و انتشارش تمام توطئه‌های دولت وقت را خنثی کرد. دولتی که منکر بیعت همافران با امام می‌شد تا همچنان بتواند از حمایت ارتش برخوردار باشد. اما همه این اتفاقات تحت تاثیر چاپ این عکس قرار گرفت، عکسی که بیعت همافران را جاودانه و آن را در خاطره تصویری مردم ایران ثبت کرد.

...>
دو خاطره از مقام معظم رهبري
در دوران مبارزات طولانی در آن سال‌های اختناق که شماها در دنیای مخصوص آخوندی و طلبگی ماها نبودید یکی از کارهایی که معمول بود، این بود که روحانیون مبارز را به بی سوادی رمی‌ کنند؛ در صورتی که اینها از خیلی از آنها باسوادتر بودند! ما در مشهد مسجدی به نام مسجد کرامت داشتیم که اجتماع عظیمی از جوانان و نوجوانان در آنجا گرد می‌آمدند. من یک وقت در آنجا در خلال صحبت، به یکی از این حرف‌هایی که درباره ما گفته شده بود، اشاره می‌کردم، این شعر که ظاهرا متعلق به میرزا حبیب است به زبانم آمد:

...>
پهلوي از زبان پهلوي (7)
قتل نوکر ديروز!
فرح درباره آخرین روزهای شاه معتقد است که آمریکاییان او را کشتند. او می‌نویسد:

...>
سرودهاي ماندگار- 4
شهيد... شهيد
آهنگساز: حسین علیزاده


خواننده: شهرام ناظری


شاعر: امیر برغشی
...>
چهره طاغوت
وزير خاکستري
«جان من در راه اعلیحضرت بی‌ارزش است.» این جمله را جمشید آموزگار وقتی گفت که از ماجرای گروگانگیری وزرای نفت اوپک در وین جان سالم به در برد.

...>
چهره انقلا‌ب
ملايم در برابر دوستان و مقاوم در برابر دشمنان
اگر کتاب تاریخ انقلاب را ورق بزنیم، مسلما یکی از یاران امام خمینی(ره)‌ که بخشی از این کتاب را به خود اختصاص می‌دهد آیت‌الله عبدالرحیم ربانی شیرازی است. او با شخصیتی استوار و راسخ و پایبند به اعتقادات اسلامی، چه در طول دوران مبارزات علیه رژیم پهلوی و چه قبل از آن و چه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی هرکجا که احساس کرد انحرافی وجود دارد با قاطعیت در مقابل آن ایستاد. زمانی‌که برگ برگ زندگی او را بنگریم خواهیم یافت که عملکرد وی منطبق با برداشت‌هایش از مفاهیم اسلامی و فارغ از هرگونه جهت‌گیری سیاسی بوده است.

...>
آن روزها
حسين فرکي
حسین فرکی، مربی سابق تیم ملی و پیشکسوت فوتبال با یادآوری روزهای انقلاب از بچه‌محل‌هایش در جنوب شهر تهران یاد می‌کند و می‌گوید ما هم مثل تمام مردم با شور و هیجان در روزهایی که به پیروزی انقلاب انجامید حضور داشتیم، اما کار ما سخت‌تر بود، چون در لباس خدمت سربازی روزهای دشواری را گذراندیم.

...>
در مسير پرآوازه‌ترين پژوهشکده علمي ايران
رويش دانش و تخصص ايراني در قلب رويان
شاید به جرات بتوان گفت که یکی از بزرگ‌ترین افتخارات علمی و تحقیقاتی کشورمان طی سال‌های پس از انقلاب،‌ تاسیس مجموعه‌ای است که با کم‌ترین امکانات و در سخت‌ترین شرایط با همت جمعی از محققان جوان، نطفه اولیه‌اش بسته شد. حاصل دانش، تخصص، تلاش و کوشش این محققان تولد موسسه و سپس پژوهشکده رویان است. رویانی که نام ایران را بارها در دنیا پرآوازه ساخت ...

...>
تاثيرات منطقه‌اي و بين‌المللي انقلاب اسلامي ايران
جايگاهي که هرروز تثبيت مي‌شود
در روز 22 بهمن 1357 آخرین انقلاب بزرگ قرن بیستم به پیروزی رسید. انقلابی که مردمی‌ترین و نخستین انقلاب فرامدرن دوران معاصر بود. اگرچه 30 سال از آن رویداد تاریخی می‌گذرد، ولی این پدیده نادر در هیات جمهوری اسلامی و در هیبت گفتمان انقلاب اسلامی بازتولید شده و استمرار یافته است. به طوری که می‌توان از وقوع و وجود مستمر انقلاب اسلامی سخن راند. این تحول و تغییر انقلابی گرچه در قلمرو سرزمینی ایران رخ داد، اما بازتا‌ب‌ها و پیامدهای فراسرزمینی و فرامرزی داشته و بر جای گذاشته است. از این‌رو، برخلاف دو جنبش انقلابی پیش از خود یعنی انقلاب مشروطه و نهضت ملی شدن نفت، آثار و عواقب شگرفی در محیط جغرافیایی دور و نزدیک ایران پدید آورده است.

...>
شهيد دستغيب
معلم اخلاق
شاید بد نباشد معرفی شهید دستغیب، با قسمت‌هایی از گزارش ساواک شروع شود.

ساواک در یکی از اولین گزارش‌هایی که درخصوص عبدالحسین دستغیب تهیه کرد، در بیوگرافی او چنین می‌نویسد:
...>
30 سال با کشتي ايران
دستيابي به آرزوهاي بزرگ
اگر بخواهیم عملکرد کارنامه ورزش ایران را در رهگذر 30 ساله پس از پیروزی انقلاب هرچند به طور اجمالی و از زوایای خاصی مورد تامل و بررسی قرار بدهیم لاجرم می‌بایست به روند پرفراز و نشیب دستاورد ورزشی کشورمان در فضای کاملا پرتلاطم و خاص آن دوران که در عرصه داخلی و بین‌المللی حاکم بود اشاره کنیم، بدون شک سال‌های آغازین پیروزی انقلاب اسلامی محدودیت و دشواری‌های بسیاری را پیش‌ روی مدیران، دست‌اندرکاران و ورزشکاران کشورمان درخصوص شرکت در مجامع مهم و حضور در رویدادهای بزرگ بین‌المللی قرار داد و همین امر باعث شد ورزشکاران شاخص و پرآوازه ورزش کشورمان در رشته‌های مختلف به رغم برخورداری از تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های بالای فنی، جسمانی و تکنیکی فرصت حضور در مسابقه‌های مهمی چون 2 المپیک 1980 مسکو و 1984 لس‌آنجلس و مسابقه‌های متعدد بین‌المللی و جهانی را در شرایطی از دست بدهند که از شایستگی و شانس فراوانی برای کسب افتخار، مدال و فتح سکوهای قهرمانی برخوردار بودند.

...>
مروري بر سه دهه سينماي ايران (5)
فيلم‌هاي متنوع
به سال 1366 می‌رسیم. سال بهترین فیلم کمدی ایرانی: اجاره‌نشین‌ها. فیلمی که پس از اعلام اقتدار امیر نادری، این بار داریوش مهرجویی را در شرایط سیاسی، اجتماعی و از همه مهم‌تر فرهنگی جدید مقتدر و توانا نشان داد. اجاره‌نشین‌ها همچنان و تا سال‌های بعد زمینه‌های مختلفی برای بررسی دارد. تجدید حیات دوباره آقای بازیگر عزت‌الله انتظامی و معرفی او به نسل جدید سینمارو، تغییر جایگاه هوشمندانه و موفقیت‌آمیز اکبر عبدی، مهم‌ترین پدیده تلویزیونی آن سال‌ها (و شاید یکی از 3 پدیده تاریخ تلویزیون ایران)‌ از پرده کوچک به بزرگ، حضور نادره (حمیده خیرآبادی)‌ مادر سینمای ایران در بهترین نقش مادرانه‌اش (و اصلا شاید بهترین فیلمش)‌، تک‌درخشش زنده‌یاد حسین سرشار ستاره تک‌فیلمی سینمای ایران که خواننده اپرا بود و دیگر هرگز نتوانست مجال نیافت تا این چنین هنرنمایی کند....>
قابي براي خاطره‌ها
خوبی عکس این است که یک لحظه را قاب می‌گیرد. یک خیابان یا چند ساختمان و آدم‌هایی را که در این قاب جا می‌شوند، از زمان گذشته می‌برد برای همیشه در آن حالتی که بوده‌اند، حفظ می‌کند، تا ما امروز روبه‌روی این عکس قرار بگیریم و زل بزنیم به چهره آدم‌هایی که درحاشیه خیابان انقلاب ایستاده‌اند....>
خاطره
دلجويي از فرزند شهيد
حجت‌الاسلام والمسلمین رحیمیان: یک وقتی خانمی ایتالیایی نامه‌ای به امام نوشته بود که همراه آن گردنبندی طلا ارسال کرده بود. در نامه لغتی وجود داشت که مترجم می‌گفت این لغت انگلیسی نیست و لذا ترجمه کامل نامه مدتی معلق شد و ما نمی‌توانستیم نسبت به آن گردنبند اهدایی، اقدامی بکنیم....>
پهلوي از زبان پهلوي (6)
ازدواج به سبک فرنگي
گوشه‌ای از خاطرات فرح پهلوی به قلم او نشانه بارز توجه او به خارجیان و خوار شمردن ایرانیان است:

...>
سرودهاي ماندگار - 3
بهار خجسته فال خرامان رسد ز راه
بهاران خجسته باد، نام یکی ازسرودهای انقلابی و امیدبخش و جزو معروف‌ترین و نخستین سرودهایی بود که پس از انقلاب 1357 و سقوط نظام شاهنشاهی از رادیو و تلویزیون پخش شد و هنوز هم پخش می‌شود.

...>
چهره طاغوت
مردي با برنامه‌هاي پوشالي
شاید تنفر ایرانیان از اسدالله علم برگردد به مرداد سال 1332، چراکه او از اعضای فعال شبکه ای بود که کار آماده‌سازی این کودتا را برعهده داشت. 9 سال بعد او پاداش این خوش‌خدمتی به سلطنت را با حکم نخست‌وزیری از شاه گرفت. علم تنها 27 سال داشت که فرماندار سیستان و بلوچستان شد و 32 ساله که شد وزارت کشاورزی را به عهده گرفت. این تنها پست وزارت او نبود، چراکه بین سال‌های 40 تا 56 چهار بار به وزارت رسید.

...>
چهره انقلا‌ب
از فقاهت تا سياست
محمدباقر محی‌الدین انواری در سال 1305 در شهر قم متولد شد. پدرش مرحوم‌ حاج شیخ زین‌العابدین انواری از شاگردان مرحوم آیت‌الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری‌ره بود. وی در سال 1310 شمسی به دستور استادش، برای ارشاد مردم به همدان رفت و در آن‌جا مقیم شد. محمدباقر تا سال 1324 شمسی دوره دبستان و دبیرستان را در همدان سپری کرد. در اواخر سال 24 و پس از تحصیل مقدمات و مختصری منطق در مدرسه مرحوم آخوند همدان، برای ادامه تحصیل به شهر قم رفت. اما اقامت او در شهر قم بیش از 2 سال طول نکشید و به ناچار به تهران رفت و در مدرسه مروی ساکن شد.

...>
مهدي مناجاتي:
مطمئن بوديم انقلا‌ب پيروز مي‌شود
مهدی مناجاتی از راهپیمایی‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان بهترین خاطرات بهمن 57 یاد می‌کند؛ اما وجه اشتراک خاطراتش با تمام کسانی که به 30 سال پیش فکر می‌کنند، یادآوری شور و شوق وصف‌نشدنی مردم است.

...>
مروري بر جايگاه زنان قبل و بعد از انقلا‌ب
زن ديروز، زن امروز
مطالعات جمعیت‌شناختی در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که زنان نقش پیشرو در ساختار جمعیتی کشور داشته‌اند. نرخ رشد جمعیت ایران طی سال‌های 1355 تا 1365 برابر 9/3 درصد و از سال 1365 تا 1370، حدود 5/2 درصد و در سال‌های 1370 تا 1375 برابر 5/1 درصد بوده که این رقم علاوه بر موفقیت برنامه‌های تنظیم خانواده، گواه مشارکت بالای زنان در این امر است.

...>
موسيقي سنتي و پاپ در گفتگو با مصطفي کمال پورتراب
موسيقي ما پس از انقلاب جهاني شد
نیمه‌های شب که بیشتر مردم در خواب به سر می‌برند او مشغول تحقیق، مطالعه و نگارش است. کتاب در خانه‌اش بیش از هر چیز دیگری به چشم می‌آید. نوشته‌هایی که حاصل یک عمر تحقیق، تجربه و تدریس را تبدیل به کتاب‌های ارزشمندی نظیر: هارمونی روی شاسی‌های پیانو، هارمونی کلاسیک، هارمونی مدرن، مبانی آهنگسازی موسیقی مدرن و... کرده است و همچنین کتابی با عنوان مجموعه مقالاتی پیرامون دانستنی‌های علمی موسیقی که در ششمین دوره فصل کتاب تابستان 87 برنده جایزه شد نیز حاکی از همین امر است. سرفه‌هایی که باعث می‌شد حرفش قطع شود و بالشی که پشت کمرش گذاشته بود، نشان می‌داد که از نظر جسمی ناراحت است، اما با تمام این احوال برای انجام مصاحبه رضایت داد. آری این نشانه فروتنی مردی بود که 63 سال از عمر 84 ساله خود را صرف تعلیم و تربیت کرده است.

...>
ياران امام
شهيد هشتاد ساله محراب
شهرستان سده در نزدیکی اصفهان که امروز خمینی شهر نامیده می‌شود زادگاه کسی است که در جریان انقلاب اسلامی یکی از یاران امام بود و بعدها چهارمین شهید محراب در انقلاب اسلامی لقب گرفت. عطاءالله اشرفی اصفهانی در سال 1281 و در زمان حکومت قاجار بر ایران، متولد شد.

...>
انقلا‌ب از نگاه ديگران
سرنوشت قطعي شاه
آمریکایی‌ها به عنوان حامیان اصلی شاه در روزهای آغازین بهمن‌ماه 1357 امید خود را به ادامه حیات حاکمیت شاه از دست داده بودند.

روند خارج کردن آمریکایی‌ها از ایران با سرعت تمام در حال اجرا بود. استدلال غربی‌ها این بود تاریخ مصرف شاه تمام شده و او چه بماند و چه برود مهره‌ای سوخته و ستونی غیرقابل اتکا است. مطلبی که در پی می‌آید مقارن با شروع دهه پیروزی انقلاب در سال 1357 در هفته‌نامه آمریکایی نیوزویک منتشر شده بود.
...>
نگاهي به کارکرد 30 ساله راديو
رسانه‌اي‌ براي مديريت بحران
10 سالگی: صدای این مارش برای همه آشناست. حتما رزمندگان ایران در یک عملیات دیگر پیروز شده‌اند، نفس‌ها در سینه حبس شده، صدای حماسی محمود کریمی‌به انتظارها پایان می‌دهد: شنوندگان عزیز توجه فرمایید؛ خونین شهر، خرمشهر آزاد شد. ...>
مروري بر سه دهه سينماي ايران (4)
سال مياني دهه موفق سينما
سال 1364 و جشنواره چهارم فجر، از دیدگاهی یک سال نمونه‌ای در معرفی برخی استعدادها و ناتوانی حافظان دولتی سینما (و در برخی موارد ناتوانی خود صاحبان استعداد)‌ در ارتقا یا دست‌کم حفظ استعداد این امیدهای فیلمسازی است. در این سال مجید قاری‌زاده با «پدربزرگ»، رحمان رضایی با «مدار بسته»، مسعود جعفری جوزانی با «جاده‌های سرد»، کیانوش عیاری با «تنوره دیو»، محمدعلی طالبی با نخستین فیلم مستقلش از شهر موش‌ها یعنی «خط پایان»، سیف‌الله داد با «زیر باران» و علی ژکان با «مادیان» به خوبی رخ نمودند.

...>
عکس‌ها خبر از تغيير فصل مي‌دهند
پیش از آن که نظام فرو بریزد، مجسمه‌ها واژگون می‌شوند. مجسمه‌ها نشانه‌های نظم موجودند و واژگونی‌اش خبر از نزدیکی پیروزی می‌دهد، اطراف ستون‌ پر از شعار است، از موافق رژیم وقت گرفته تا مخالف. موتورها و ماشین‌ها دور ستون می‌چرخند، دو موتورسوار پایین عکس به تعجب واژگونی مجسمه را می‌نگرند و عابران روی پل انگار عجله دارند، انگار باید زودتر بروند.

...>
خاطره
تعظيم کنيد...
یکی از روزهای اواخر اسفند سال 1347 از وزارت اطلاعات و جهانگردی تلفن شد که ساعت 4 بعدازظهر روز بعد در کاخ گلستان حاضر شوم. وقتی رفتم، دیدم سایر روزنامه‌نویس‌ها هم جمع هستند. یکی از روسای تشریفات خطاب به ما گفت: امسال، سلام نوروز با گذشته متفاوت خواهد بود. امسال «اعلیحضرتین» در جایگاه مخصوص قرار می‌گیرند، گروه‌های مختلف از مقابلشان عبور خواهند کرد. چون اولین بار است که مراسم سلام به این ترتیب انجام می‌گیرد، برای آن که اشتباهی رخ ندهد، از آقایان دعوت کردیم تا برنامه جدید سلام را تمرین کنند....

...>
پهلوي از زبان پهلوي (5)
سنگر آمريکايي!

مقابله با شوروی؛ شعاری که شاه و آمریکا با بهانه قرار دادن آن هر عملی را که دوست داشتند، انجام می‌دادند. اما براستی این شعار امری حقیقی بود یا ساخته ذهن و خیال آنان. روایت مادر زن شاه، فریده دیبا که از نزدیکان ودرواقع واز حافظان اسرار دربار بود در همین راستا می‌گوید:...>
سرودهاي ماندگار- 2
ژاله خون شد خون جنون شد
روز جمعه 17 شهریور سال 57 در میدان ژاله تهران، خون‌های زیادی به در و دیوار پاشیده شد. چند روز بعد علیزاده و دیگر همقطارانش به طور دسته‌جمعی و با حالت استعفا از رادیو بیرون آمدند.

...>
چهره طاغوت
از صدارت تا حقارت
حسنعلی منصور که به نخست وزیری رسید، آرزوی دیرینه شاه تحقق یافت.

شاه که روزهای سختی را در دهه 20 و 30 (به واسطه حضور سیاستمداران سالخورده و قدرت آنها در عرصه سیاسی ایران)‌ سپری کرده بود، پس از کودتای 28 مرداد به فکر شکل‌دهی نظم نوینی در عرصه شطرنج سیاست ایران افتاد.
...>
چهره انقلا‌ب
از نجف تا تهران
آیت الله سیدمحمد موسوی خوئینی‌ها در 31 فروردین 1320 در قزوین به دنیا آمد. موسوی خوئینی‌ها 20 سال اول زندگی خود را در شهر زادگاهش گذراند و در این شهر بعد از گذراندن دروس حوزوی به قم عزیمت کرد. سیدمحمد سعی می‌‌کرد در حین اشتغالات تحصیلی‌اش در حوزه علمیه، کمتر به حواشی بپردازد؛ اما سال 39 یک اتفاق مهم در زندگی‌اش رخ داد و آن هم ملاقات با امام خمینی(ره) بود.

...>
منصور پورحيدري:
مردم، با تجربه عمل مي‌کردند
منصور پورحیدری وقتی به یاد بهمن 57 می‌افتد با شور و شوق از تلاش برای حفظ باشگاه استقلال در ماه‌های نخستین پس از انقلاب اسلامی می‌گوید و آن را جزو بهترین خاطرات دوران ورزشی زندگی خود می‌داند.

...>
با همت مهندسان جمهوري اسلا‌مي در سي سال گذشته صورت گرفت :
انقلابي ‌در سدسازي‌
پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تنها 1800 مگاوات نیروگاه برق آبی در ایران احداث شده بود که تمامی سدها و نیروگاه‌های ساخته شده در آن زمان به دست کارشناسان و مهندسان خارجی ساخته و مورد بهره‌برداری قرار گرفته بود. مهم‌ترین سد و نیروگاه ساخته شده پیش از انقلاب سد دز است. سد و نیروگاه 520 مگاواتی دز توسط پیمانکاران آمریکایی و ایتالیایی احداث شده و در سال 1342 به بهره‌برداری رسیده است. این سد بلندترین سازه بتنی کشور تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی است. از دیگر سدهای مهم احداث شده در پیش از انقلاب می‌توان به سد شهید عباسپور اشاره کرد. این سد و فاز اول نیروگاه آن به ظرفیت 1000 مگاوات توسط پیمانکاران فرانسوی ساخته شده و در اواخر سال 1356 به بهره‌برداری رسیده است. احداث و بهره‌برداری از این دو سد بر روی دو رودخانه دز و کارون در پیش از انقلاب در حالی صورت گرفته بود که کل پتانسیل برق آبی در ایران حدود 50 هزار مگاوات برآورد شده است. به این ترتیب می‌توان گفت که تا بهار انقلاب در حوزه برق آبی فقط 6/3 درصد توان سرزمین ایران به فعل درآمده بود؛ آن هم به اتکای تکنولوژی، دانش فنی و تخصص کارشناسان و مهندسان خارجی.

...>
با دکتر پال اسپراکمن، مترجم ادبيات انقلاب اسلامي و استاد دانشگاه نيوجرسي
ادبيات انقلاب؛‌امتداد ادبيات عرفاني ايران
دکتر پال اسپراکمن چند سالی است به واسطه ترجمه آثار ادبی پس از انقلاب اسلامی و دفاع‌مقدس به چهره آشنایی در بین مخاطبان ایرانی تبدیل شده است.

او پس از سفر و اقامتی کوتاه‌مدت در افغانستان با ادبیات فارسی و تاثیر مذهب در زندگی مردم خاورمیانه آشنا شد و از همان زمان تمام کوشش‌هایش را معطوف به شناختن و شناساندن ادبیات فارسی به مردم آمریکا کرده است. اسپراکمن چندی پیش پس از 2 سال به تهران آمد و این گفتگو در همان روزها انجام شد. او می‌گوید: «تهران از 2 سال پیش زیاد تغییری نکرده است؛ فقط ترافیک شلوغ‌تر شده ولی از لحاظ بیگانه‌پذیری بهتر شده است.»
در این گفتگوبا این استاد دانشگاه راتگرز در نیوجرسی و مترجم کتاب‌های «سفر به گرای 270درجه»، «داستان‌های شهر جنگی»، «شطرنج با ماشین قیامت» و «اسماعیل» از ادبیات انقلاب اسلامی و چگونگی ترویج آن در جهان امروز صحبت شده است.


...>
‌صنعت‌ ارتباطات‌؛‌از هيچ ‌‌تا همه‌چيز
انقلاب اسلامی ایران اکنون پس از 30 سال، انقلاب‌های متعددی را بویژه در حوزه‌های اقتصادی در پیش داشته است. انقلابی که اکنون در عرصه ارتباطات کشور به وقوع پیوسته، یکی از همین موارد است که به جرات می‌توان آن را یکی از بزرگ‌ترین تحولات صنعتی کشور دانست. اگر از کسانی که آن سال‌ها دستی در امر مخابرات داشتند، اوضاع و احوال آن روزگار این صنعت را در کشور جویا شوید، نتایجی به دست می‌آورید که در کمتر صنعتی می‌توان شاهد بود.

...>
ياران امام
مبارزي از حوزه و دانشگاه
شهید آیت‌الله دکتر مفتح عالمی بود که در سنگرهای گوناگون به ستیز با جهل و تباهی و ستم پرداخت و در عصری که نغمه جدایی دین از دانش ساز شده بود و رژیم طاغوت با تبلیغات خود ضدیت بین حوزه و دانشگاه را ترویج می‌کرد، شهید مفتح این دو کانون را به هم پیوند داد و فرهنگ حاکم بر دانشگاه را که ارمغان غرب بود متحول ساخت و باورهای دینی را بر فضای آن حاکم کرد.

...>
سينمايي براي مکاشفه
هر جامعه‌ای که «انقلاب» را تجربه می‌کند صرفا در نظام سیاسی آن دگرگونی رخ نمی‌دهد بلکه همه اجزای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی آن نیز متحول می‌شود و دامنه این تحول حتی تا فردیت و انقلاب درونی نیز گسترش می‌یابد. چرا که اساسا انقلاب یک تغییر بنیادی و قدرتمندی است که تمام زیست‌جهان انسان‌های یک جامعه را تحت تاثیر خود قرار داده و خانه‌تکانی می‌کند. انقلاب اسلامی ایران به دلیل عقبه‌های مذهبی و ایدئولوژیکی که داشته و نیروها و عناصری که در شکل‌گیری آن نقش داشته‌اند بیش از آن که یک انقلاب سیاسی باشد یک انقلاب فرهنگی شناخته می‌شود که علاوه بر تغییر سیستم حکومتی به تغییر و تحولات فرهنگی و اندیشه‌ای دامن زده است. ...>
مروري بر سه دهه سينماي ايران (3)
فيلم‌هايي با موضوع خاص
سال 1363 که رسید، دیگر همگان داشتند به شرایط جدید عادت می‌کردند. «فلان بازیگر باشد، فلانی نباشد. این عکس تست گریم قبول است. فلان دیالوگ باید تغییر کند، نه اصلا حذف شود بهتر است» و....

کم‌کم داشت بساط درجه‌بندی فیلم‌ها و آدم‌ها از راه می‌رسید و تاریخ و مدت اکران نیز پیشاپیش مشخص می‌شد. فیلمنامه‌هایی که مدام اصلاحیه می‌گرفتند و فیلمسازانی که مدام از پشت این در به پشت آن در راهنمایی می‌شدند. مسوولان از این همه سخت‌گیری و وسواس، فقط یک سینمای بی‌ضرر می‌خواستند، اما از دل این شرایط سینمایی دیگر به وجود آمد،‌ سینمایی که عرصه‌های جهان را پیمود و حداقل به مدت 15 سال بسیاری از جهانیان، ایران و ایرانی را با سینمایش می‌شناختند.
...>
کانونهاي انقلا‌ب
مدرسه رفاه
مدرسه رفاه از پایگاه‌های اصلی روحانیون و طرفداران امام خمینی در روزهای نخستین انقلاب بود و خیلی زودتر از بقیه جاها درگیر مسائل انقلاب شد؛ جایی که بنیانگذار جمهوری اسلامی پس از بازگشت به وطن برای مدتی کوتاه در آن مستقر شد.

هاشمی‌رفسنجانی درباره شکل‌گیری و تاسیس مدرسه رفاه می‌گوید: این مجموعه محصول یک سخنرانی من بود که از صمیم دل در جمع دوستان اهل خیر و مبارز بازار درباره کمبودهایی برای آن روز دختران در شهر تهران انجام دادم.
...>
بن‌بست يک عکس قديمي
دلت می‌گیرد از این قابی که بسته است. به هر سو که چشم می‌گردانی، آهن‌ها راه نگاهت را بسته‌اند. چند ثانیه که نگاه می‌کنی، محو عکس که می‌شوی، فضای خالی بین تانک‌ها و اتوبوس تو را می‌گیرد. انگار زندانی شده‌ای. خودت اینجایی پشت میز خیره شده به عکس دیروز، می‌دانی، اما دلت می‌گیرد....>
خاطره
او به خانواده خودش هم اعتماد ندارد
منصور رفیع‌زاده، رئیس شعبه ساواک در آمریکا، درباره ماجرای مسافرت ارتشبد نعمت‌الله نصیری، رئیس ساواک به آمریکا و گفتگوی خود با او می‌گوید:

...>
پهلوي از زبان پهلوي (4)
صبحانه فرانسوي
فرح پهلوی و فرزندان او همواره کوشیده‌اند از او یک قدیس و زن شجاع و وطن‌پرست بسازند و در این راه دلارهای فراوانی را خرج کرده‌اند. اما همین حکایت کوچک کافی است که نشان دهد او چگونه کسی است و درباره ایران چه نظری دارد:

...>
سرودهاي ماندگار- 1
ايران ايران ايران رگبار مسلسل‌ها
لحظه پیروزی انقلاب یادآور سرود الله الله الله ‌ الله اکبر ... است و شنیدن این سرود یادآور لحظه پیروزی. چرا که این سرود در 22 بهمن 57 اولین سرودی بود که از صدا و سیمایی که دیگر به حکومت طاغوت تعلق نداشت پخش شد. الله الله که به صورت مخفیانه در استودیوی صبای تهران ضبط شد با صدای رضا رویگری، شعر حسین سرفراز و آهنگسازی فریدون خوشنود ساخته شد.

...>
چهره طاغوت
عامل کودتا؛ خالق اختناق
25 مرداد 1332 چند ماشین نظامی به سمت منزل دکتر محمد مصدق راه افتاد. در اولین ماشین، سرهنگی نشسته بود با حکمی در جیب. به موجب این حکم قرار بود مصدق از مقام نخست‌وزیری خلع شود و فضل‌الله زاهدی جای او را بگیرد. کودتای مرداد سال 32 قرار بود این گونه رقم بخورد؛ اما قضیه لو رفته بود و به جای محمد مصدق، تیمسار ریاحی، رئیس وقت ستاد ارتش منتظر نظامیان بود تا آنها را بازداشت کند.

...>
چهره انقلا‌ب
پير عرصه علم و سياست
محمدرضا مهدوی‌کنی در اواسط شهریور 1310 در محله سرآسیاب روستای کن به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و بخشی از دروس حوزوی را در تهران فراگرفت و سال 1328 به قم عزیمت کرد و در محضر استادان برجسته علوم دینی و حوزوی نظیر آیات عظام مجاهد، سلطانی، بروجردی، گلپایگانی، محقق داماد، علامه طباطبایی، رفیعی قزوینی و امام خمینی کسب فیض کرد. بعد از فراگیری دروس حوزوی به تهران مراجعت کرد و در مسجد جلیلی واقع در میدان فردوسی ضمن برگزاری نماز جماعت به وعظ و تبلیغ پرداخت.

...>
محمود ياوري:
روزهاي انقلاب سراسر شور و هيجان بود
مربی 69 ساله امروز فوتبال کشورمان وقتی می‌خواهد به بهمن 57 فکر کند چندین و چند بار از جوش و خروش و جنب و جوش مردم با هیجان یاد می‌کند و بعد می‌گوید «یادش بخیر تا ماه‌ها پس از 22 بهمن 57 مردم هر جا که یکدیگر را می‌دیدند اول به هم پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک می‌گفتند»، صحبت‌های محمود یاوری خواندنی است.

...>
نگاهي به دستاوردهاي نظام جمهوري اسلامي‌در عرصه سلامت
30 سال تلا‌ش براي تندرستي
بخش سلامت از جمله بخش‌هایی است که لازم نیست خیلی متخصص باشید تا بتوانید تحول چشمگیر آن را در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌مشاهده کنید. بهبود وضع سلامت در روستاها و افزایش تعداد پزشک و دارو مسائلی است که مردم روزانه آن را می‌بینند. اما شاید نگاهی دقیق به شاخص‌هایی همچون افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ و میر کودکان و مادران، کنترل و حذف بیماری‌های واگیر و اجرای برنامه‌های بهبود تغذیه و بیمه روستاییان، بهتر بتواند گویای دستاورد‌های قابل توجه در حوزه بهداشت و درمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌باشد. سی امین سالگرد انقلاب اسلامی، فرصت خوبی است تا مروری بر دستاوردهای 30 ساله نظام جمهوری اسلامی ‌در عرصه سلامت داشته باشیم....>
بررسي کتاب و کتابخواني قبل و بعد از انقلاب اسلامي
انقلابي براي بيشتر دانستن
شاید در کتاب‌های تاریخی خوانده باشیم که از وصایای شاه بی‌کفایت قاجار به خلف بی‌کفایت‌تر خود آمده که: «برای آن که راحت حکومت کنی؛ سعی کن که ملت گرسنه و بی سواد بمانند.»

آری، این طریقت طاغوت برای استیلا بر عقل‌ها، ثروت‌ها و آزادی‌های جوامع برخلا‌فآموزه‌ای است که از دیرباز در کلام خداوند بزرگ نیز چنین بازتاب یافته است:

«خداوند سرپرست کسانی است که ایمان آورده‌اند، آن‌ها را از تاریکی‌ها( جهل و نادانی)‌ به سوی روشنایی(دانایی)‌ بیرون می‌آورد و زورگویان سرپرست انسان‌های کافرند که آنها را از روشنایی به تاریکی(جهل و نادانی )‌ فرو می‌برند....»

شاید به همین دلیل باشد که یکی از مقیاس‌های درست و نادرست بودن حوادث را باید در تاثیر آنها در آگاهی و ناآگاهی جامعه تحت تاثیر آن جستجو نمود....>
ياران امام
طلايه‌دار شهداي محراب
آیت‌الله حاج سیدمحمدعلی قاضی طباطبایی، طلایه‌دار شهدای محراب پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. او عصر روزی به شهادت رسید که ظهر همان روز در نماز عید قربان برای شهادت در راه آرمان‌های انقلاب اعلام آمادگی کرد. او که سال 1289ه . ش در تبریز متولد شد نزد پدر و عموی خود آیت‌الله سیداسدالله قاضی طباطبایی تحصیلات ابتدایی و علوم مقدماتی را فراگرفت و سپس برای تکمیل تحصیلات در مدرسه علوم دینی تبریز (مدرسه طالبیه) ثبت‌نام کرد. شهید قاضی طباطبایی در سن 24 سالگی در بحبوحه مبارزات در تبریز به همراه پدرش به تهران تبعید شد و پس از چند ماه توقف در تهران و ری به تبریز بازگشت....>
گفتگو با سيدمحمد بهشتي
تولد سينماي ايران درجنگ
اگر خواسته باشیم درباره سینمای ایران بنویسیم حتما باید یادآور شویم که هرچند اگر جمله‌ای تکراری باشد 30 سال از پیروزی انقلاب می‌گذرد و سینمای نوین ایران 30 ساله شده است. سینمای ایران تنها هنری بود که بعد از پیروزی انقلاب بدون وقفه به کار خود ادامه داد، سینمایی که قبل از انقلاب برای متشرعین و مذهبی‌ها ضداخلاق‌ترین و ضداسلامی‌ترین هنر به شمار می‌آمد.

به همین مناسبت با سیدمحمد بهشتی یکی از موثرترین مدیران سینمای ایران در بعد از انقلاب به گفتگو نشستیم تا از زبان او بشنویم چگونگی به بار نشستن سینمای بعد از انقلاب را....>
مروري بر سه دهه سينماي ايران (2)
بهار سينما
سال 1361 از هر نظر سال شلوغی در سینمای ایران بود. نمایش پرسروصدای دو فیلم از ایرج قادری (داد او برزخی‌ها)‌ و نیز شروع مارتون جشنواره دولتی و تعیین کننده فجر به همراه توقیف دائم دو فیلم خط قرمز (مسعود کیمیایی)‌ و مرگ یزد‌گرد (بهرام بیضایی)‌ و نیز توقیف یک دهه و نیمه‌ای حاجی واشنگتن (علی حاتمی)‌ که هر سه در این جشنواره به نمایش درآمده بودند، از جمله این رخداد‌ها بود. ...>
تقاطع عشق
اینجا فلسطین و انقلاب به یکدیگر می‌رسند.

دو واژه که نه ، دو مفهوم مقدس که لب‌های انسان را تا بهشت امتداد می‌دهد.

دو مفهوم که هماهنگی و همدلی خاصی دارند و انسان با هر کدام ناخودآگاه دیگری را زمزمه می‌کند.

30 سال پیش در این تقاطع مقدس فریادهای زمینی، آسمانی شدند و انسان‌ها از خود تا خدا دویدند.

امروز زندگی، آرامش بعد از طوفانش را تجربه می‌کند.

و این چهارراه، عشق و فداکاری، زندگی و زلا‌لی را به هم پیوند می‌دهد.

اینجا تقاطع فلسطین و انقلاب است و ما آفتابی‌ترین ساکنان این کره خاکی.

اینجا ،فردا باز هم آفتاب روشن‌تر طلوع می‌کند....>
خاطره
رسيدگي به درماندگان
یکی از آقایان نقل می‌کند که در شب وفات حاج آقا مصطفی، آقای واعظی گفت: پیرمردی است شوشتری پنج شش تا بچه کوچک دارد. دو سه سال است که به مرض فلج گرفتار است. به من گفته‌اند خدمت آقا یادآوری کنم به این فرد کمکی بشود. من هم گفتم بسیار خوب. او جریان را به امام گفت. حضرت امام فرمودند:‌ «باشد، به آقای فرقانی تذکر بدهید که فردا به من یادآوری کند.» او از ما جدا شد و رفت. وقتی وارد صحن حضرت امیرالمومنین (ع) شدیم، امام صورتشان را برگرداندند و فرمودند: «آقای فرقانی! فردا ساعت 9 صبح یادم بیاورید برای این آقا.»...>
پهلوي از زبان پهلوي (3)
شاه بي‌اختيار و آمريکاي با اختيار
میزان بی‌اختیاری شاه را می‌توان در روایت مادر وی از نحوه ورود هواپیماهای ایرانی در جنگ ویتنام به عینه مشاهده کرد:...>
چهره طاغوت
پدر و پسر ناخلف
زاهدی‌ها یعنی؛ سپهبد فضل‌الله زاهدی و پسرش اردشیر اگرچه از آغاز تا پایان رژیم پهلوی‌ها در فضای سیاسی ایران نفس کشیدند، اما هرگز توفیق نیافتند در صحنه سیاست به عاملان اصلی بدل شوند.

چراکه از یک‌سو هرزگی و عیاشی و از سوی دیگر فساد اداری و عدم صلاحیت و ناتوانی در مدیریت، بی‌کفایتی آنها را اظهر من‌الشمس کرده بود، گویا تنها علت روی کار ماندن‌شان فقط و فقط سرسپردگی به عوامل جاسوسی و سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا و آمریکا بود....>
چهره انقلا‌ب
آيت‌الله محمد يزدي؛ مردي با دغدغه‌هايي مقدس
جوان، حس و حال خودش را دارد و پدر نیز دغدغه‌های خودش را. انگار که هر دو درست می‌گویند و هر دو حق دارند و صد البته هر دو شرایط هم را درک می‌کنند! با این حال، جمع همه اینها نمی‌تواند جفت و جور باشد و در عالم واقع اتفاق بیفتد.

یا طلبه جوان باید از ذوق و اشتیاق و آرزویش چشم‌پوشی کند و از سفر به قم و حضور در مرکز علم و دین و استفاده از درس آیت‌الله العظمی بروجردی محروم شود یا پدر باید همه دغدغه‌های پدرانه و چیزی دیگر را که انگار حس پنهانی در گوشه دلش خانه کرده است، کنار بزند و ندیده بگیرد. پدر می‌داند مخالفتش با سفر طلبه جوان و مستعد چقدر می‌تواند در آینده فرزندش نقش داشته باشد و پسر هم آگاه است که دوری از پدر و خانواده برای خود، خانواده و بویژه پدرش چندان آسان نیست. لابد باید پای زمان به معرکه باز شود و راهگشا شود یا شاید هم آدم‌هایی که پادرمیانی خیرخواهانه را به دوش بکشند....>
پرويز مظلومي:
اگر انقلاب نمي‌شد امروز ما نبوديم
وقتی می‌گوید اگر انقلاب نمی‌شد حتما الان ما نبودیم، می‌توان فهمید یکی از فعالان روزهای پرشور دوازدهم تا بیست‌ودوم بهمن بوده است، روزهایی که سرانجام به جشن پایکوبی ایرانیان در روز پیروزی انقلاب اسلامی ختم شد، پرویز مظلومی از آن دوران می‌گوید:...>
افزايش سهم ايران در توليد جهاني علم
نهضت توليد علم
یکی از موضوعات پراهمیتی که طی چند سال اخیر عمدتا در مجامع علمی و دانشگاهی رواج داشته، تا جایی که می‌توان گفت نقل این محافل بوده است، گزارش‌های ارائه شده درباره نرخ رشد و اطلاعات و آمار وضعیت تولید علمی کشور است. در واقع ردیابی تولید علم در دهه اول هزاره سوم میلادی، نویددهنده افزایش سریع سهم ایران در تولید جهانی علم است و آمار و ارقام به وضوح نشان می‌دهد که در دهه اخیر تولید علمی کشور از رشد بسیار خوبی برخوردار بوده به طوری که از 03/0 درصد به 3/0 درصد تولید علمی جهان رسیده است، البته تولید علمی از جامعیت برخوردار نبوده یعنی همه رشته‌ها متناسب با نوع رشته، تعداد پژوهشگران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشد و توسعه ‌نیافته‌اند ولی این مهم بیانگر این واقعیت است که هر جا اراده و سرمایه‌گذاری کردیم توانسته‌ایم به موفقیت نایل شویم....>
مرواريد
اوریانا فالاچی، روزنامه‌نگار ایتالیایی که به واسطه نگارش کتابی در مورد جنگ ویتنام سروصدای زیادی در غرب به پا کرد پس از سقوط حاکمیت شاه در اولین ماه‌های سال 1358 به تهران سفر کرد تا با رهبر انقلاب گفتگویی داشته باشد.

این گفتگو که ابتدا در روزنامه ایتالیایی کوریه‌دلاسرا منتشر شد به فاصله اندکی پس از آن در نیویورک‌تایمز و در روزنامه ایرانی هم منتشر شد....>
قطره اي از درياي برکات انقلا‌ب اسلا‌مي
رشد رفاه ، اميد به فردا
30 سال پیش در روزهایی مثل همین روزها: تلویزیون را که تنها یک کانال و آن هم در ساعات مشخصی برنامه دارد روشن می‌کنیم. در کنار صحنه‌های مختلف تظاهرات و راهپیمایی‌ها گاه و بیگاه تصاویری نیز از گوشه و کنار کشور پخش می‌شود، تصاویری که محرومیت‌ها را به رخ می‌کشد، حلبی آبادها، روستاهای دورافتاده‌ای که همچنان با فانوس و چراغ موشی روزگار می‌گذرانند و از چشمه آب می‌آورند، خانه‌ها در زمستان سوزناک با کرسی و منقل و حداکثر با علاءالدین و والور و در بهترین شرایط با بخاری‌های نفتی چکه‌ای گرم می‌شود، آن هم یک اتاق و با حداقل درجه حرارت. پوشاک مردم بسیار ساده و تقریبا هم شکل است، خوراک آنها بیشتر از محصولات خود روستا و از نوع غذاهای سنتی است، معدود وعده‌های گوشت مصرفی مردم روستا فقط از نوع گوشت گاو و گوسفند است و گاهی هم در مراسم خاص مرغ. ...>
انقلا‌ب از نگاه ديگران
روزی که امام خمینی به تهران بازگشتند نه فقط برای ملت ایران که برای تمامی جهانیان روزی فراموش نشدنی بود. دنیا با نگرانی به تهران چشم دوخته بود و شاهد تحولاتی بود که پایتخت ایران تجربه می‌‌کرد.

هفته‌نامه‌ آمریکایی تایمز این واقعه مهم را در صدر اخبار خود قرار داد. همچنین نیوزویک 15 فوریه یعنی 3 روز پس از بازگشت امام به تهران مشاهدات خبرنگارش که امام را در سفر بازگشت به تهران همراهی کرده بود در قالب گزارشی تحت عنوان «آغاز عصر خمینی»‌ منتشر کرد که ترجمه گزیده‌ای از آن در ادامه آمده است....>
ياران امام
آيت الله اسدالله مدني
عشق و ارادت پدرش به امیر مؤمنان علی علیه السلام او را بر آن داشت تا برای فرزندش یکی از القاب آن حضرت یعنی اسد الله را انتخاب کند. اسدالله در یکی از روزهای سال 1292 شمسی در شهر دهخوارقان (آذر شهر) در خانه باصفای آقا میرعلی از سادات محترم آذر شهر به دنیا آمد.‌

در 4 سالگی مادر خود را از دست داد و در کنار پدر و در دامان نامادری پرورش یافت. ‌...>
برکات انقلا‌ب و ورزش بانوان
انقلا‌ب اسلا‌مي قدر رشادت‌هاي بانوان را دانست
بررسی ورزش بانوان از ابعاد مختلف روشن می‌سازد که رشد بی‌سابقه و حیرت‌انگیز آن بعد از انقلاب اسلامی کم‌کم تبدیل به رویای به حقیقت پیوسته‌‌ای شده که قبل از آن در ذهن بانوان ورزشکار نمی‌گنجید.

عمومیت در ورزشی که سابقا خصوصی بوده و دوران تاریک رنسانس خود را به پایان رسانده، امروز بانوان را به جایی رسانده که ورای سلامت جسم و روح، ورزش را از بعد قهرمانی و مدال‌آوری آن مورد توجه قرار داده‌اند. آن هم با ارائه الگویی درست از زن ورزشکار مسلمان که حاضر نیست از ارزش‌ها و اصول اعتقادی‌اش ذره‌ای عقب‌نشینی کند....>
30 نما
مرور 30 سال سينماي انقلاب (1)‌
انقلاب اسلامی که پیروز شد، بیشترین پرسش پیرامون کم و کیف ادامه (و حتی توقف)‌ فعالیت دست‌کم دو حیطه سینما و موسیقی وجود داشت. تا زمان پیروزی نهضت، سینماهای زیادی در آتش خشم انقلابیون مذهبی سوخته بود، اما آنچه علاقه‌مندان به سینما را امیدوار نگه می‌داشت، شنیدن این جمله کلیدی در دوازدهم بهمن از زبان رهبر انقلاب بود که: «ما با سینما مخالف نیستیم، با فحشا مخالفیم» و سینمای ایران از بیست و سومین روز بهمن ماه 1357 به حرکت افتاد تا از خود فسادزدایی کند و به پسندها و آرمان‌های مردم در زیر لوای نظام جدید حکومتی و فرهنگی نزدیک شود. ...>
روايت خاموش
دیروز سیاه و سفید است، روایت تصویری فقط دورنگ دارد، سیاه و سفید، با پس‌زمینه‌ای از تانک‌ها که زنجیرهایشان تن خیابان را شیار می‌زند، کمی آن‌طرف‌تر به فاصله چند قدم از انبوه تانک‌ها مردم ایستاده‌اند، تصویر امام نظاره‌گر تانک‌هایی است که در خیابان رژه می‌روند.

امروز اما رنگی است، مسافران اتوبوس به خیابان‌های اطراف چهارراه ولیعصر خیره شده‌اند، دختری که از متن تصویر می‌گذرد، شاید اصلا نمی‌داند سال‌های سال پیش نه از این نرده‌ها خبری بود و نه از نوشته «فقط اتوبوس» وسط خیابان، سال‌های سال پیش روزی مثل امروز به جای اتوبوس تانک‌ها از این خیابان عبور می‌کردند و عابران مبهوت به صدای جدال زنجیر تانک و آسفالت خیابان گوش می‌دادند؛ صدایی که خیلی زود در غریو فریاد یک ملت گم شد. ...>
خنده ناک
درود بر شاه خائن!
رضا رفیع: در سال 57 که مبارزات مردمی اوج گرفته بود و در و دیوار شهر، دفتر یادداشت اعتراضات انقلابی آحاد مردم شده بود؛ یک روز رئیس شهربانی شهر، تمام مأموران و پاسبان‌های کلانتری را جمع کرد و گفت: «به فکر چاره باشیم.»...>
پهلوي از زبان پهلوي (2)
مردم ايران چکاره‌اند!
رضا موضوع مردم ایران را مطرح کرده و گفته بود مردم ایران نسبت به مداخلات خارجی‌ها حساس هستند و در صورت حمله به ایران مردم بر علیه انگلیسی‌ها برانگیخته خواهند شد. بولارد در جواب گفته بود: برای انگلستان رضایت یا نارضایتی مردم ایران مهم نیست و اصولا اظهار نظر افکار عمومی ملت ایران اهمیتی ندارد! (ص 304)‌

کتاب: ملکه پهلوی - خاطرات تاج الملوک همسر اول رضاشاه و مادر محمدرضا شاه - نشر به‌آفرین - تهران....>
چهره طاغوت
اشرف طماع
سال 1298 زنی برای وضع حمل به بیمارستان احمدیه تهران رفت. او تاج‌الملوک دولتشاهی دختر تیمورخان آیرملو یکی از فرماندهان تیپ قزاق بود.

تاج‌الملوک دوقلو به دنیا آورد. یک پسر و یک دختر، پسر زودتر از دختر به دنیا آمد و سال‌ها بعد بر تخت سلطنت نشست، دختر دیرتر به دنیا آمد و به سایه رفت تا هم مراقب برادر و تاج و تخت پدر تبعیدی‌اش باشد و هم به فعالیت‌های اقتصادی جنون‌آمیزش بپردازد. پیش از این رضاخان میرپنج صاحب دختر دیگری به نام شمس شده بود، اما از یک زن دیگر. ...>
چهره انقلا‌ب
مرضيه حديده‌چي (دباغ)
خانم مرضیه حدیده‌چی (دباغ) از زنان مبارز کشور ما و از چهره‌های شناخته شده انقلابی است وی به سال 1318 در همدان متولد شد در خانواده‌ای مذهبی و فرهنگی رشد و نمو کرد و در سال 1333 با محمدحسن دباغ ازدواج کرد و ازدواج‌، سرآغاز تحولات زندگی وی بود که فعالیت‌های سیاسی خود را از سال 1346 آغاز کرده است.. او پا به میدان مبارزه گذاشت و همزمان به ادامه تحصیلات علوم دینی پرداخت‌. مبارزات او زمانی اوج گرفت که مادر هشت فرزند بود....>
خاطره
گوسفندي در کاخ نياوران!
فریده دیبا: یک روز رئیس‌ محافظان کاخ نیاوران، آمد و ضمن ادای احترامات نظامی، به محمدرضا گفت که یک پیرمرد روستایی و پسرش همراه با یک گوسفند چاق و چله جلوی درب ورودی کاخ آمده و متحصن شده و می‌گویند این گوسفند را برای اهدا به اعلیحضرت آورده‌اند و تا آن را شخصا به خاک پای ملوکانه اهدا نکنند، اینجا را ترک نخواهند کرد! محمدرضا مانده بود که چه جوابی بدهد. «فرح» از شنیدن این مطلب متبسم شد و از محمدرضا خواست اجازه دهد پیرمرد روستایی و فرزندش شرفیاب شوند! پیرمرد و فرزندش که معلوم بود تعلیم دیده‌اند، تعظیم غرایی کردند و پس از بوسیدن دست محمدرضا و دخترم، مطالبی را به نظم و نثر در مدح شاهنشاه و علیاحضرت و پیشرفت‌های مملکت بیان داشتند....>
آن روزها
محمد پنجعلي
محمد پنجعلی، مدافع آن روزهای تیم ملی فوتبال طوری از بهمن 57 صحبت می‌کند که انگار همین دیروز بوده است، احساس نمی‌کنی که حالا 30 سالگی انقلاب است و تمام حرف‌ها، مرور خاطره‌ها و گفتنی‌هایی که خواندنی است. ...>
طنين انقلاب در جهان
انقلاب پدیده‌ای است مردمی و در بررسی انقلاب‌های دنیا یکی از اصلی‌ترین ریشه‌های انقلاب بررسی رفتارهای مردم به عنوان رکن بنیادی هر انقلاب است. یکی از راه‌های رفتارشناسی مردم ایران در جریان انقلاب اسلامی 1357 ثبت و ضبط خاطرات و رویدادهای این خیزش عظیم مردمی در بایگانی‌های رسانه‌های آن زمان است. اگرچه نگاهی کوتاه به بافت رسانه‌ای سال‌های منتهی به انقلاب فوریه 1979 نشان از این امر دارد که رسانه‌های خارج از کشور طی یک تلاش دامنه‌دار و جهت‌یافته با انتشار و تفسیر اخبار و گزارش‌های خود تلاش کردند تا بین مبارزان مسلمان انقلابی اختلاف ایجاد کرده و ارتش را علیه نیروهای انقلابی تحریک کرده و با ترسیم‌نمایی ساختگی و غیرواقعی حاکمیت مرکزی را توانمند جلوه دهند؛ ردپای این رسالت خیزیافته رسانه‌ای که در ادامه تز تزریق مشروعیت کاذب به پیکره رژیم از سویی و انشقاق و اختلاف در صف مبارزان انقلابی از سوی دیگر برای نیل به مطامع و مصالح حامیان حاکمیت صورت می‌گرفت از زمان رویدادهای خرداد 1342 که حرکت رو به رشد مردم ایران شکلی سازمان‌یافته یافت، قابل مشاهده است چه اگر دکتر گری سیک، مشاور ارشد زیبگنیو برژینسکی، مشاور عالی امنیت ملی دولت جیمی کارتر بعدها از این تحرکات مردم ایران به «تمرین انقلاب» یاد کرد و بعدها هم فاش ساخت که اراده روشن رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی سعی داشت که حضور مبارزان انقلابی را برای شرکت در تظاهرات و راهپیمایی‌ها کمرنگ ساخته و به شکلی این تمرین‌های انقلاب را در حد یک هرج و مرج سیاسی تنزل دهد....>
مرواريد
شهر قم از دیرباز مرکز انقلا‌ب بوده و در طی تاریخ پربار خود قیام‌های مردمی مهمی را به چشم دیده که در بین آنها قیام مردم این شهر برای برپایی نظام مقدس جمهوری اسلا‌می به رهبری امام خمینی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این شهر که به داشتن مدرسه فیضیه و حرمی 1100 ساله به خود می‌بالد اقامتگاه آیت‌الله خمینی است.
بروس فن‌ورت، رئیس دفتر خاورمیانه‌ای تایم به قم رفت تا مصاحبه‌ای با ایشان انجام دهد....>
هنر و هنرمند انقلابي در گفتگو با مسعود شجاعي طباطبايي
هنر انقلاب يعني صراحت
گروه کوچکی هستند، اما زمانی کاری بزرگ کردند. هنرمندان انقلاب را می‌گویم، هر سال نزدیک این روزها که می‌شود دعوتشان می‌کنند برای تقدیر و تجلیل. هدیه می‌دهند یا نمی‌دهند، اما خب هنرمند انقلاب هستند و در کشوری که همه چیز خود را مدیون انقلابش می‌داند هنرش نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. این گفتگو با مسعود شجاعی طباطبایی رئیس خانه کاریکاتور ایران قرار شد تا به صریح‌ترین شکل خودش انجام پذیرد؛ شاید کمتر کسی بداند که او همان هنرمندی است که در سال‌های نخست انقلاب و هنگامی که اوج ترورهای خیابانی منافقین در تهران بود، یک تنه تمامی دیوارهای حاشیه فرودگاه مهرآباد تهران را نقاشی کرد تا فیگارو به وی لقب میکلانژ ایران را بدهد. سیدمسعود شجاعی طباطبایی، فارغ‌التحصیل نقاشی از دانشکده هنرهای زیباست و کارشناسی ارشد را در رشته گرافیک خوانده است. این گفتگو قرار بوده در مورد هنر انقلاب و هنرمند انقلابی صریح باشد، خودش این را معتقد است. در یک جمله می‌گوید: هنر انقلابی یعنی صراحت....>
ياران امام
صداي انقلاب از زبان شهيد محلاتي
صدای انقلاب اسلامی ایران برای نخستین بار از زبان این شهید از طریق رادیو در سراسر کشور طنین افکند. هنوز در آرشیو صداوسیما پیام شهید محلاتی که به عنوان اولین شخص از صدای جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌کرد موجود است. شیخ فضل‌الله محلاتی که همواره در صفوف مقدم مبارزه با رژیم طاغوت حضور داشت در حمله به مرکز رادیو در پیروزی انقلاب به عنوان نماینده نیروهای انقلابی پشت میکروفن رفت و با اعلام جمله «این صدای انقلاب اسلامی ایران است» پیروزی انقلاب را در سراسر کشور منتشر کرد....>
انقلا‌ب از نگاه ديگران
اشتباهات پياپي
وقتی حاکمیت پادشاهی ایران در 22 بهمن سال 1357 با تسلط انقلابی‌ها بر ارکان کشور به طور کامل دچار فروپاشی شد نهادهای سیاستگذاری آمریکا به دلیل ناتوانی از درک شرایط داخلی ایران دچار سردرگمی شده بودند.

آمریکایی‌ها که علاوه بر ایران در سایر مناطق خاورمیانه هم با چالش‌های جدی مواجه شده بودند با از دست رفتن نزدیک‌ترین متحد خود در خلیج‌فارس ضربه سختی را دریافت کردند. در این دوره تعلیق، تمامی مباحثات حول محور شناسایی ریشه‌های انقلاب و رویکردهای انقلابیون دور می‌زد. ...>
بازخواني خاطرات و مخاطرات با حسين ترابي سازنده مستند «براي آزادي»
گريه شاه در برابر دوربين ما
حافظه تاریخی ملت‌ها همیشه در شرایط و احوالات گوناگون گاهی نوازش‌های ملسی می‌‌‌بیند. به هر روی فراموشی عارضه‌ای است که مواقعی کارکردش در گذر زمان نمود پیدا می‌کند. اما ثبت آثار و رخدادهای جریان‌ساز در تاریخ یک ملت وقتی با اهرم هنر تزئین می‌شود مانایی و تاثیرگذاری آن را هیچ عاملی تحت تاثیر قرار نمی‌دهد. هر چند که مولف و سازنده آن محصول هنری سال‌ها، در سایه‌ای به‌تنهایی به سند ماندگاری که برای نسل‌های مختلف به یادگار گذاشته به دیده شعف بنگرد. اما این پایان ماجرا نیست. ... «حسین ترابی» سازنده مستند برای آزادی مهم‌ترین سند تاریخی تصویری انقلاب مردمی ایران را با همت و درایتش در برهه‌ای که خون نسلی، درخت انقلاب را آبیاری می‌کرد برای ما به ثبت رسانده است. خاطرات و مخاطرات این هنرمند مستندساز را در مجالی کوتاه بازخوانی کرده‌ایم....>
30 سال پيش به روايت اکنون
آلفرد یعقوب‌زاده نامی‌ آشنا در عرصه عکاسی خبری است. او راوی تصویر انقلاب‌ها، جنگ‌ها، اعتصاب‌ها، درگیری‌ها و بسیاری دیگر از اتفاقات ریز و درشت گوشه و کنار جهان بوده است.

آرشیو او، آرشیو غنی و منحصربه فردی از تصاویر رنگی و سیاه و سفیدی است که طی چند دهه عکاسی در سراسر جهان، آنها را گرد آورده است....>
خنده‌جام
شعارهاي طنزناک!
رضا رفیع: در دوران مبارزات مردم ایران علیه رژیم پهلوی، در ماه‌های آخر 57 که دیگر قافیه حکومت بر رژیم تنگ شده بود، مسوولان سلطنت شاه گاه سیاست‌هایی اتخاذ می‌کردند و حرف‌هایی می‌زدند که خنده‌دار بود و باعث می‌شد برخی از شعارهای انقلابی مردم هم رنگ و لعاب طنز به خود بگیرد. طنزی انقلابی، بیدارگر و بامعنا که درجه‌داران به ظاهر خیلی جدی و پرهیبت و طمطراق را روز روشن به سخره می‌گرفت و مضحکه بودن حرف‌های آنها را برملا می‌کرد. تا آنجا که یکی از سران و فرماندهان ارتش، در تشبیهی جالب، در جمع دیگر سران ستاد بزرگ ارتشداران بی‌ارتش، مجبور شد بگوید: «ما مثل برف آب خواهیم شد.» ...>
پهلوي از زبان پهلوي
حکومت پهلوی مولد استعمار غرب در ایران بود. شاهد این مدعا کودتای سوم اسفند ماه 1299 شمسی و 28 مرداد 1332 که در نهایت حکومت 50 ساله پهلوی را در ایران رقم زد. وابستگی رژیم به قدرت‌های خارجی حقیقتی بود که مورد تایید همه قرار گرفته و می‌گیرد. بنابراین سعی داریم در گفتارهای کوتاه و موجز براساس خاطرات و اسناد تاریخی وابستگی رژیم به 2 قدرت آمریکا و رژیم غـاصـب اسـرائـیـل در بـرابـر دیدگان تیزبین شما خوانندگان عزیز قرار دهیم. از ویژگی‌های این گفتار همین بس که مجموعه وابستگی مطرح شده از خاطرات نزدیکان رژیم انتخاب شده است....>
چهره انقلا‌ب
آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني
پدرش حاج میرزاعلی هاشمی بهرمانی، هنگام رسیدن محصول، نیازمندان روستا را می‌خواست و به هر یک از آنها چیزی می‌داد و این وضع در همه فصول سال ادامه داشت. مورد اعتماد مردم بود. مادرش نیز علاوه ‌بر خانه‌داری در امور زندگانی با پدر همکاری می‌کرد. او بیسواد بود، اما اطلاعات خوبی از خواص گیاهان دارویی داشت. اطلاعات و تجربیات او برای اعضای خانواده و حتی اهالی روستا سودمند بود. اکبر هاشمی بهرمانی (آیت‌الله هاشمی ‌رفسنجانی) در چنین خانواده‌ای به دنیا آمد؛ برخوردار و بخشنده.

بهرمان، یکی از دهات قدیمی نوق از جلگه‌های رفسنجان. به معنی یاقوت سرخ است. وی 5 برادر و 4 خواهر دارد. تاریخ تولد او 1313 است. تحصیل را از 5 سالگی به همراه برادرش قاسم که 2 سال بزرگ‌تر بود، شروع کرد....>
چهره طاغوت
ارتشبد موقت
وقتی محمدرضا شاه پهلوی امیرعباس هویدا را از سمت نخست‌وزیری برکنار کرد اصلا فکر نمی‌کرد، دولت‌های بعد از هویدا همه مستعجل از آب دربیایند.

جمشید آموزگار بعد از هویدا به کاخ نخست‌وزیری رفت، اما عمر دولتش به یک سال هم نرسید. بعد از او نوبت شریف‌امامی بود تا بخت خود را در دربار پهلوی دوم بیازماید. اما حادثه خونین 17 شهریور کارنامه او را به خون آغشته ساخت تا دولتی که قرار بود آزادی‌های سیاسی را تامین کند، یکی از خونین‌ترین کشتارهای ایران را رقم بزند. ...>
خاطره
مگر من کي هستم؟
امام ماهی چند روز به استراحت می‌پرداختند. البته به اصرار دوستان و آشنایان مرحوم آقای اشراقی در قم باغچه‌ای داشتند. چهار دیوار دور باغچه کشیده و دو اتاق هم ساخته بودند و فضای سبزی را پدید آورده بودند. امام هم برای دوری از سر و صدا به آنجا می‌رفتند. یکی از روزها که امام آنجا بودند و استراحت می‌کردند و برف زیادی هم باریده بود، حدود ساعت 2 بعدازظهر، خانمی به همراه یک نفر دیگر و دو فرزندش برای زیارت آمده بود. معلوم است که دوری مسافت و وجود دو کودک خردسال، چه مشکلاتی را ایجاد می‌کند، به هر حال ایشان اصرار می‌کردند که ما باید آقا را ببینیم و هرچه پاسداران بیت موضوع عدم حضور امام را می‌گفتند، بر اصرار ایشان افزوده می‌شد....>
آن روزها
ناصر ابراهيمي
زیر و رو کردن خاطراتی که 30 سال از آن می‌گذرد، شاید در ظاهر کار ساده‌ای نباشد، اما وقتی این خاطرات مربوط به یک اتفاق حماسی و پرشور و هیجان مثل انقلاب شکوهمند اسلامی باشد، کافی است فقط سر صحبت را باز کنی تا آنچه نصیبت می‌شود، فقط شیرینی خاطره‌ها باشد، ناصر ابراهیمی از آن روزها می‌گوید:...>


 

  یادداشت
نقش مراجع ديني در مبارزه با استکبار
در طول تاریخ مراجع و علمای دینی نقشی محوری و اثرگذار در بسیج مردم بر ضد رژیم‌های استبدادی یا بر علیه قراردادهای استعماری داشته‌اند و در‌واقع حرکتی مردمی و اصیل را نمی‌توان نام برد که پیشاپیش آن مراجع دینی نباشند. مرحوم آیت‌الله آقا سیدعبدالله بهبهانی یکی از علمای پیشتاز نهضت مشروطیت بود که بدون واهمه و هراس و آشکار به مقابله با رژیم برخاست و جمله معروف ایشان «شهادت و کشته‌شدن ارث ماست»، همچنان بر تارک تاریخ می‌درخشد.اعتراض آیت‌الله شیخ فضل‌الله نوری به انحراف مشروطه‌خواهان سکولار نیز زبانزد خاص و عام است، همچنین نقش بزرگانی همچون آیت‌الله شیخ عبدالله مازندرانی، آخوند خراسانی و حاج میرزا حسین خلیلی‌تهرانی، در جنبش مشروطیت ایران و مخالفتشان با رژیم استبدادی آنقدر پررنگ است که به راحتی نمی‌توان از کنارشان گذشت یا هرگز نمی‌توان تاریخ ایران بررسی نمود و از مخالفت‌های شجاعانه مبتنی بر اعتقاد شهید مدرس با سردار سپه چشم‌پوشی کرد. ...>
  یادداشت
صاحب همه چيز شده‌ايم
محمود خسروی‌وفا، مدیری که در ورزش بیش از هر چیزی با ورزش جانبازان و معلولان در ایران شناخته می شود، رئیس کمیته ملی پارالمپیک در این مختصر به تحلیل دستاوردهای ورزش در 30 ساله انقلاب اسلامی می‌پردازد. ...>
جايگاه ‌آموزش‌ عالي ‌ايران در علوم،‌تحقيقات و فناوري
وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال‌های اخیر توانسته است برای نخستین بار برخی پروژه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری را به ثمر برساند. ...>
ميوه رسيده و شيرين
می‌گویند در مراسم اسکار، برای این که هنگام بیرون رفتن مهمانان در میانه مراسم، صندلی‌ها خالی نماند و پیش چشم تماشاگران توی ذوق نزند، تعدادی آدم استخدام می‌شوند تا وقتی لازم است، جای بقیه را پر کنند. نقد فیلم در ایران، در سال‌های اخیر جای خالی بسیاری از حوزه‌ها و جریان‌ها و شخصیت‌ها را پر کرده است و به نظرم درباره وضعیت نقد فیلم در سینمای ایران در 30 سال پس از انقلاب، مهم‌ترین نکته همین میزان تاثیر و نفوذ این حوزه است. در شرایطی که ادبیات به اندازه دهه 1340 و 1350 تاثیرگذار نیست، وقتی هنرهای دیگر تاثیرو نفوذشان را به دلایل گوناگون در جامعه از دست داده‌اند، این سینما و دست در دست آن، هنر نقد فیلم بود که مخاطبان خودش را یافت. ...>
انقلاب اسلامي، تيم ملي و جام‌جهاني فوتبال
تیم ملی ایران پس از انقلاب اسلامی 2 بار جواز حضور در رقابت‌های جام‌جهانی را به دست آورده است. با توجه به این‌که در سال‌های قبل از انقلاب، ایران فقط یک بار و در سال 1978 میلادی(1357 شمسی) جواز حضور در جام‌جهانی را به دست آورده بود، 2 حضور ایران در جام‌جهانی ظرف 8 سال (1376 و 1384 هجری شمسی) در نوع خود یک دستاورد بزرگ در سال‌های پیروزمندانه انقلاب اسلامی به حساب می‌آید. تیم ملی در جام‌جهانی 1998 با تیم‌های یوگسلاوی سابق، آمریکا و آلمان همگروه بود و عنوان بهترین تیم آسیایی آن جام‌جهانی را با پیروزی تاریخی مقابل تیم ملی آمریکا به خود اختصاص داد. ...>
گام بزرگ در سال شکوفايي و نوآوري
بی‌شک تولید علم کتابخانه‌ای هرچند که از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است هدف اصلی محققان این عرصه نیست و کاربردی کردن علوم تولید شده در آزمایشگاه‌ها هدفی است که نه تنها همه مجموعه‌های علمی کشور بلکه پژوهشکده رویان جهاد دانشگاهی آن را به عنوان ماموریت اصلی خود قرار داده است. از این رو بعد از سال‌ها تلاش و تحقیق درخصوص سلول‌های بنیادی و نقش آنها در بهبودی بیماری‌ها، در سال 1387 همزمان با مراسم یادبود بنیانگذار پژوهشکده رویان، دانشمند فقید دکتر کاظمی آشتیانی و با حضور وزیر بهداشت، مرکزی را راه‌اندازی نمود که هدف اصلی آن توسعه مطالعات انسانی برای کاربردی کردن سلول‌درمانی در کشور است. ...>
وزنه‌برداري همچنان در جاده افتخار و اقتدار
در آلبوم افتخارات ورزش ایران، وزنه‌برداری جایگاه ویژه‌ای دارد؛ از اولین حضور ورزشکاران کشورمان در بازی‌های المپیک که به سال 1948 لندن ارتباط پیدا می‌کند رد پا و افتخارآفرینی پولادمردان کشورمان به وضوح مشهود و قابل رویت است. وزنه‌برداری صاحب رکورد و افتخار دیگری هم هست. اولین مدال‌آور المپیکی ورزش ایران از این رشته برخاست و این افتخارآفرین کسی نبود جز شادروان جعفر سلماسی که موفق به کسب مدال برنز از چهاردهمین دوره بازی‌های المپیک شد. ...>
زنان، تصوير انقلاب در دنيا
به روزهای سال 57 نگاهی می‌اندازم، ماه‌های نزدیک به بهمن و شور و هیجان فضای مدارس و دانشگاه‌ها و نسل جوان آن روز. کلاس‌های درس که با شنیدن فریادهای الله‌اکبر و تظاهرات مردم تعطیل می‌شد و دانش‌آموزان به صفوف مردم می‌پیوستند. کلاس‌های دانشگاه براحتی مدارس نبود و درها سخت‌تر به روی دانشجویان باز شد که البته به همت همین دانشجویان شور و شعف آنان را نیز به کوچه و خیابان پیوند زد. روزهایی که به همین حالت پشت هم آمد. شور وصف‌ناشدنی در جوانان بود و همه ساعت‌ها و لحظات شیرینی که همراه با این گروه طی می‌شد تا به پیوند این روزها به 12 بهمن منتهی شد. ...>
سدسازي ،مايه غرور ملي
صنعت سدسازی بعد از انقلاب از آن صنایعی است که با افتخار می‌توانیم ادعا کنیم ما را به غرور ملی رسانده است. سدسازی بدون تعارف نماد خودباوری و توان بالای مهندسان و کارگران ایرانی است. صنعتی که خارجی‌ها می‌گفتند شما نمی‌توانید اما توانستیم. ...>
بهداشت در سال‌هاي اخير
تلاش دولت طی سال‌های اخیر در راستای ارتقای سلامت و ایجاد شرایط لازم برای دسترسی عادلانه و فراگیر آحاد ملت به خدمات بهداشتی درمانی مناسب، قابل توجه بوده است. با شروع دولت نهم «طرح پزشک خانواده» به طور ویژه بسط و گسترش یافت. تعداد پزشکان و ماماهای طرح پزشک خانواده نسبت به سال 84، به ترتیب 9/4 و 5/27 برابر شده است. بهبود مطلوب شاخص‌های بهداشتی از نتایج موثر گسترش طرح پزشک خانواده است. ...>
انقلاب سوارکاري را مردمي کرد
پیش از انقلاب ورزش سوارکاری در اختیار و مورد التفات ویژه رژیم سلطنتی بود و زیرنظر مستقیم وزارت دربار اداره می‌شد، بنابر این با وقوع انقلاب اسلامی، مردم و مسوولان با تفکری به جا مانده از دوران طاغوت یعنی طاغوتی بودن این ورزش مهم روبه‌رو بودند؛ در حالی که سوارکاری ورزشی مورد تاکید و تکریم اسلام بوده است. ...>