روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چارديواري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 25 دي 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100769824640
گام به گام از خواستگاري تا پا‌تختي
ميز نامزدي بچينيد
نامزدی دورانی است که پس از توافق دختر و پسر و خانواده‌ها​یشان برای امر ازدواج آغاز می‌شود و تا زمان برگزاری جشن عروسی ادامه پیدا می‌کند. در حقیقت دوران نامزدی سرآغاز پیوند خویشاوندی جدید با حفظ شرایط و تعهدات اخلاقی ویژه خود است. این دوران برای شناخت صحیح‌تر و عمیق‌تر دختر و پسر از یکدیگر برای تشکیل زندگی جدید در اختیارشان گذاشته می‌شود و در عین آن‌که شیرین‌ترین مرحله زندگی است، از اهمیت بسزایی نیز برخوردار است.

چگونگی نامزدی و اعلام آن را هر خانواده‌ای طبق رسم و رسوم یا شرایطی که در آن قرار دارند، به گونه‌ای متفاوت برگزار می‌کند و برای آن تعریف دقیقی نمی‌توان در نظر گرفت. گاهی دوران نامزدی بدون برگزاری مراسم خاصی تحت عنوان «جشن نامزدی» از همان مراسم بله‌برون شروع و به جشن عروسی ختم می‌شود. در مقابل خانواده‌هایی هستند که بنا به میل شخصی یا گاهی به علت فاصله زیادی که تا جشن عروسی وجود دارد، علاقه‌مند هستند تا پیوند دختر و پسرشان را با برگزاری مهمانی به شکل رسمی‌تری اعلام کنند. جشن نامزدی می‌تواند از یک مهمانی خانوادگی خصوصی و کوچک تا یک مراسم باشکوه و مجلل و با حضور تعداد زیادی مهمان برگزار شود. بعضی خانواده‌ها نیز علاقه‌مند هستند ​ جشن نامزدی را با برگزاری مراسم عقد رسمی دختر و پسر به جشن عقدکنان تغییر دهند.

برای برگزاری مراسم نامزدی آن چیزی که به عنوان رکن اصلی نیاز دارید «جای حلقه» است که امروز مدل‌هایی از آن آموزش داده خواهد شد، ولی می‌توانید زیبایی مراسم خود را با چیدن میزنامزدی و استفاده از مقداری شمع و گل و... دو چندان کنید.

بزرگی و کوچکی میز نامزدی شما بستگی به فضایی دارد که در اختیار دارید. مسلما اگر فضا به شما این اجازه را بدهد که میز را ​جلوی صندلی عروس و داماد بچینید و در حقیقت برایشان جایگاه​ مخصوص درست کنید بسیار زیباتر خواهد بود. در غیر این صورت می‌توانید از یک میز گرد بلند در گوشه‌ای از سالن استفاده کنید و روی آن را تزئین کنید و هنگام برگزاری مراسم عروس و داماد​ پشت میز قرار بگیرند. اگر این هم برایتان مقدور نبود می‌توانید از میز‌های چرخدار استفاده کنید و هنگام برگزاری مراسم، میز تزئین شده را وارد سالن کنید.

اگر می‌خواهید میز نامزدی را جلوی صندلی عروس و داماد بچینید اول از همه سعی کنید صندلی عروس و داماد را متفاوت از بقیه صندلی‌ها و متناسب با رنگی که برای تزئین میز نامزدی در نظر گرفته‌اید انتخاب کنید. بنا به میزان فضایتان از یک تا چند میز می‌توانید استفاده کنید. میزهایی با ارتفاع گوناگون در نظر بگیرید. طبیعتا نباید میزی که درست روبه‌روی عروس و داماد است خیلی بلند باشد. از میزهای بلندتر در اطراف استفاده کنید. سپس یک پارچه سفید یا نباتی​ روی کل میزها قرار دهید. پارچه را بین فواصل میزها فرو ببرید تا پستی و بلندی‌ها خود را کامل نشان بدهد. برای روی پارچه زیرین می‌توانید از تور‌های اکلیلی، پارچه‌های سرمه‌دوزی یا هر چیز دیگری که دوست دارید و هماهنگ با تزئینات شماست بهره بگیرید.

میز نامزدی مانند سفره عقد که اجزای آن سابقه و مفهومی کهن دارد، شرایط بخصوصی ندارد و معمولا اجزایی مانند گردو، بادام و... را در میز نامزدی قرار نمی‌دهند. بهتر است از انواع نقل، شیرینی، برنج، گندم و حنا که همگی نمادی از شیرین کامی و برکت است، استفاده کنید.

می‌توانید میوه‌آرایی نیز انجام دهید، ولی اگر برای میز نامزدی از میوه‌های بهشتی مانند انار، انگور و سیب استفاده کنید بسیار زیباتر است. سیب‌ها را می‌توانید در ظرفی پر از آب قرار دهید یا انار‌ها را برای زیبایی بیشتر قاچ بزنید. حتما از گل و گلبرگ‌های پرپر شده در تزئین میز استفاده کنید. گل طبیعی، کار شما را دو چندان زیبا خواهد کرد.

از دیگر اجزا میز نامزدی قرآن و جای حلقه است. می‌توانید در تنگی بلور​ ماهی قرمز هم قرار دهید. از شمع‌های مختلف با ابعاد گوناگون حتما به تعداد زیاد استفاده کنید. شمع‌های روی آب تلالو آن را بیشتر نمایان می‌کند. برای گندم و حنا و... و حتی عسل می‌توانید از گیلاس‌های پایه بلند استفاده کنید و با روبان و گل آنها را تزئین کنید. حتما متناسب با تزئینات میز و کیک، چاقویی را که برای بریدن کیک در نظر دارید تزئین کنید. برای یک پذیرایی شیک می‌توانید به تعداد مهمانان گل رز متناسب با رنگ میزنامزدی و کیک تهیه و ساقه آنها را کوتاه کنید و روی هر چنگال با ​ روبان گل‌ها را ببندید و پس از بریدن کیک در بشقاب‌ها کنار کیک، چنگال‌های گل زده را قرار دهید.

یکی از اجزای اصلی جشن نامزدی دادن نقل یادبود به مهمانان است که باید ظرف مناسبی برای آن در نظر بگیرید و در میز نامزدی قرار دهید. در جلسات آینده آموزش چند مدل نقل یادبود را خواهیم داشت.

 پروانه فتحعلی

طراح و سفره آرا


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: