روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 27 مهر 1398 / 19 صفر 1441 / a 19 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ايران زمين
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 30 دي 1391 - ساعت 00:09
شماره خبر: 100770240766
ايران زمين
تهديد حيات تالاب انزلي با آلاينده‌هاي کشاورزي
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گیلان گفت: آلاینده‌های بخش کشاورزی از جمله سموم و کودهای شیمیایی که به تالاب انزلی ریخته می‌شود، به عنوان یکی از معضلات زیست‌محیطی، حیات این تالاب را در معرض خطر قرار داده‌ است.

امیر عبدوس در همایش توسعه پایدار کشاورزی با حفظ محیط‌زیست افزود: برنامه‌ریزی‌ها برای نیل به توسعه پایدار، باید مبتنی بر تامین نیازهای نسل کنونی و بدون لطمه زدن به نسل آینده تدوین شود.

وی با اشاره به آلوده شدن آب‌های زیرزمینی به پساب‌های صنعتی، این آلودگی‌ها را ناشی از بی‌توجهی در زمان صنعتی شدن استان عنوان و اضافه کرد: هم‌اکنون شیرآبه زباله‌ها و فاضلاب‌های شهری به تالاب انزلی وارد می‌شود که همین مساله، منابع غذایی مردم ساکن حاشیه تالاب را نیز به مخاطره انداخته است.

عبدوس به وجود سه کارخانه کمپوست در شهرهای رشت، انزلی و رودسر اشاره و اظهار کرد: باید تدابیری اتخاذ شود که کودهای کمپوست تولید شده، بسهولت در اختیار کشاورزان قرار گیرد.وی شکار غیرمجاز را یکی از عوامل برهم خوردن تعادل اکوسیستم طبیعی دانست و با اشاره به نقش آفات کشاورزی در کاهش محصول افزود: گیلان به دلیل شرایط جوی و رطوبت زیاد، آفات نباتی بسیاری دارد، اما شکار بی‌رویه و انقراض نسل گونه‌های جانوری، موجب حذف یکی از زنجیره‌های تولید محصول سالم می‌شود.

عبدوس به انقراض نسل گونه‌ای از ببر در جنگل‌های شمال اشاره و تصریح کرد: انقراض نسل این ببر موجب افزایش جمعیت گرازها و آسیب‌رسانی آنها به مزارع کشاورزی شد. گونه‌هایی از پرندگان نیز هستند که از آفات گیاهی تغذیه می‌کنند و حذف آنها از زنجیره طبیعت، ما را ناگزیر به استفاده از سموم شیمیایی برای از بین بردن آفات نباتی می‌کند./ ایرنا

افت شدید گاز در سقز

معاون فرمانداری شهرستان سقز با اشاره به افت شدید گاز در اطلاعیه‌ای، مردم را به صرفه‌جویی در مصرف گاز دعوت کرد.رستم‌پور درباره افت گاز در این شهرستان گفت: بیست و هشتم دی 91 برای اولین بار در سال جاری، گاز شهری با افتی محسوس مواجه شد، لذا از شهروندان محترم درخواست می‌شود به منظور جلوگیری از قطع گاز، در مصرف آن صرفه‌جویی کنند.

وی با اشاره به این‌که شهرستان سقز در انتهای شبکه گازرسانی کشور واقع شده است و این‌که هوا در ده روز گذشته در این شهرستان بسیار سرد شده و امسال تجربه 27 درجه زیرصفر هم در سقز اتفاق افتاد، می‌طلبد که مردم با صرفه‌جویی در مصرف گاز شرکت گاز را همراهی کنند تا از قطعی گاز جلوگیری شود.وی خاطرنشان کرد: در یک ماه گذشته نفت سفید بین مردم برای مواقع ضروری توزیع شده است و در صورت نیاز، شهروندان از لحاظ نفت سفید هیچ‌گونه مشکلی در این شهرستان نخواهند داشت. / ایسنا

ثبت ملی مراسم «آق‌قیون»

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: مراسم آق‌قیون از مراسمی است که توسط ترکمن‌های این استان برگزار می‌شود و به عنوان میراث معنوی به ثبت ملی رسیده است.

علی‌اکبر وحدتی درخصوص این مراسم اظهار کرد:زمانی که زنان و مردان ترکمن به شصت و سه سالگی رسیدند، به شکرانه رسیدن به این سن ضیافتی را برگزار می‌کنند. این مراسم در یکی از ماه‌های ربیع‌الاول، ربیع‌الثانی، جمادی‌الاول و جمادی‌الثانی برپا می‌شود. در این مراسم افرادی که دارای تمکن مالی هستند، آبگوشت که گوشت آن متعلق به گوسفند یا بز سفید است، تدارک می‌بینند.

وی افزود: علاوه بر آن در این مراسم سفره‌ای برپا می‌شود که تمامی مواد غذایی سرو شده و سفره آن سفید است.

وی با ذکر این‌که افراد نیز لباس سفید بر تن می‌کنند، تصریح کرد: استفاده از رنگ سفید در این مراسم به‌معنای پاکی و طهارت است. گاهی اوقات در حاشیه این مراسم، کشتی‌گیری و اسبدوانی نیز برگزار می‌شود./ ایسنا


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: