روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 خرداد 1398 / 17 رمضان 1440 / a 22 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
کليک
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
يكشنبه 08 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100770953020
پرسش و پاسخ
علی فصیحی ـ سنقر کلیایی: می‌خواستم بدانم آیا می‌شود روی یک کامپیوتر به‌طور همزمان سه‌ویندوز اکس‌پی، 7 و 8 را با هم داشت؟ و آیا باید این ویندوزها را در درایوهای جداگانه نصب کرد؟

در مورد سوال اول، بله می‌شود هر سه این ویندوزها را در کنار هم نصب کرد. به این شرط که از ویندوز قدیمی‌تر به ویندوز جدیدتر نصب کنید، هر چند کار عجیبی به‌نظر می‌رسد. در مورد سوال دوم، بهتر است درایوهای مجزا برای ویندوز قرار دهید. برای ویندوز اکس‌پی حداقل 30 گیگابایت، برای ویندوز 7 حداقل 60 گیگابایت و برای ویندوز8 نیز حداقل 80 گیگابایت کنار بگذارید. البته این فضا را خود ویندوز اشغال نمی‌کند، اما نرم‌افزارهای نصب‌شده در هر ویندوز نیازمند فضا خواهد بود.

حسین خلیلی ـ آبادان: من با بوت‌کمپ مک، روی مک‌بوکم ویندوز 7 نصب کردم، چطور می‌توانم ویندوز8 را هم نصب کنم؟ در برنامه بوت‌کمپ هم فقط گزینه نصب ویندوز7 یا اکس‌پی وجود دارد، آیا باید دیسک ویندوز 8 را در ویندوز 7 لود و نصب کنم و کاری به بوت کمپ نداشته باشم؟

مراحل نصب ویندوز در بوت‌کمپ را همانند ویندوز7 انجام دهید. تنها مساله‌ای که ممکن است با آن برخورد کنید، درایورهای سیستم خواهد بود. اکثر درایورهایی که با ویندوز7 کار می‌کنند، در ویندوز8 نیز فعال خواهند بود و از این بابت مشکلی نخواهید داشت. برای خواندن راهنمای دقیق نصب ویندوز8‌ ، به این نشانی بروید:

http://tinyurl.com/clickhelp4111

علی ذوالفقاری: به کمک دستور shred در لینوکس می‌توانم یک فایل را پاک کنم. می‌خواستم بدانم چطور می‌شود به وسیله این دستور اطلاعات تودرتوی پوشه‌ها را هم حذف کرد؟ مثلا از ریشه درایو یا یک پوشه این دستور را نوشت و اطلاعات زیر پوشه‌ها و... به همین ترتیب پاک شوند؟

نگاهی به دستور زیر بیندازید:

$»find -type f -execdir shred -u '{}' \;

$»rm -rf *

این دستور ابتدا تمام فایل‌های موجود در هر دایرکتوری را پیدا می‌کند، سپس آنها را حذف می‌کند و در انتها، دایرکتوری‌های خالی را حذف می‌کند. تنها ذکر این نکته باقی می‌ماند که هنگام اجرای دستور، حتما به دایرکتوری مورد نظر بروید چون ممکن است به اشتباه در دایرکتوری Home این دستور را اجرا کنید. بنابراین مواظب باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این دستور، علاوه بر استفاده از دستور man shred می‌توانید به نشانی زیر بروید:

http://tinyurl.com/click4112

امیر ـ اراک:‌ با عرض سلام وخسته نباشید، من دو تا سه ماه است که وقتی کامپیوتر را روشن می‌کنم تا صفحه لاگین ویندوز بدون هیچ مشکلی بالا می‌آید، ولی پس از واردکردن رمز و ورود به ویندوز به‌جای این‌که دسکتاپ نمایش داده شود یک صفحه مشکی نمایش داده می‌شود و من هم برای نمایش صفحه دسکتاپ مجبورم همیشه مسیر زیر را دنبال کنم:

task manager+file+ new task+
expelore.exe

در منوی استارت، عبارت msconfig را تایپ کنید. در پنجره باز شده، در تب Startup گزینه Normal Startup را انتخاب کنید. اگر مشکلتان رفع نشد، کل سیستم را با آنتی‌ویروس به‌روز شده اسکن کنید. در صورتی که کماکان مشکل باقی ماند، یک بار ویندوز را Repair کنید. به یاد داشته باشید بهتر است قبل از انجام هر کاری از تمام فایل‌های مهم‌تان یک پشتیبان بگیرید. در نهایت نصب مجدد ویندوز چاره‌ساز خواهد بود.

حمید رازقی ـ مشهد: من یک هارد اکسترنال750 گیگ خریدم. وقتی با ویندوز ایکس‌پی حجمش را نگاه کردم 698 گیگ نشان می‌دهد. علت چیست؟

750 گیگابایت در اصطلاح بازاری به‌طوری به 750 میلیارد بایت گفته می‌شود. یعنی هر گیگابایت برابر با یک میلیارد بایت است، اما کامپیوتر هر گیگابایت را برابر با 1,073,741,824 می‌داند. از این رو 750میلیارد بایت برابر با49/698 گیگابایت خواهد شد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: