روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چارديواري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 09 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771037604
گفت‌وگو با دکتر غلامعباس خراساني، مشاور خانواده
ماهواره؛ متهم اصلي در رواج بي‌اخلاقي
در خبرها آمده بود ارتباط ناسالم و فساد اخلاقی، مهم‌ترین علت طلاق میان جوانان ایرانی است. این خبر بهانه‌ای شد در مورد علل و راه‌های صحیح برخورد با این مساله با دکتر غلامعباس خراسانی، مشاور مذهبی در حوزه خانواده و مدرس کلاس‌های آموزش همسرداری گفت‌وگویی داشته باشیم. آنچه در پی می‌آید حاصل این گفت‌وگوست.

چرا در یک زندگی زناشویی یکی از زوجین عهد‌شکنی می‌کند؟

پرسش شما یک پاسخ کلی دارد و یک پاسخ جزیی. جواب کلی‌اش این است که زمانی یک زوج (مرد یا زن) مرتکب بی‌وفایی می‌شود که همسرش او را از نظر روحی و جنسی ارضا نکند. به عبارت دیگر وقتی کمبودی در خانه دارد، آن را در جای دیگر جبران می‌کند. در روایات ما به این نکته بوضوح اشاره شده است. بنابراین علت کلی و اساسی این کار، کمبودی است که زوج در کنار همسرش حس می‌کند. البته باید متذکر شد کمبود عاطفی جنسی، مجوز خیانت برای هیچکدام از زن یا مرد نمی‌شود.

اما دلایل جزیی‌تری وجود دارد مثل:

ـ برخی افراد که در عشق شکست می‌خورند و سپس با فرد دیگری ازدواج می‌کنند، ممکن است گاهی بعد از ازدواج به رابطه قبل خود برگردند.

ـ بعضی ازدواج‌های اجباری زمینه‌ساز این انحراف است، زیرا فرد همسرش را دوست ندارد و جای خالی عشق و علاقه را احساس می‌کند.

ـ انتخاب همسری که از روی احساس باشد و بدون پشتوانه عقلانی می‌تواند خیلی زود دچار مشکل شود و خانم یا آقا گمشده خود را در جایی دیگر جستجو می‌کند.

ارتکاب به خیانت در گذشته کمتر بود، اما متاسفانه این روزها بیشتر شده و گویی قبح آن هم دارد از بین می‌رود ​ علتش به نظر شما چیست؟

بله، همان‌گونه که می‌فرمایید قبح موضوع این روزها کمتر شده است، البته قابل ذکر است که هنوز هم در کشور ما نسبت به کشورهای غربی آمار خیانت زناشویی کمتر است، ولی همین میزان هم برای کشوری با فرهنگ ایران زیاد است. علت کم شدن قبح و زشتی این عمل سه چیز است:

نفوذ ماهواره‌ها و کانال‌هایی که هدفشان سست کردن کانون خانواده است، نبود مهارت‌آموزی جوانان قبل از ازدواج و کاهش سازگاری آنها در زندگی زناشویی و کمرنگ شدن مسائل محرم و نامحرمی.

به نظر شما برای کاهش این معضل چه باید کرد؟

تصور می‌شود با توجه به عللی که بیان شد برای پیشگیری و کاهش این معضل اجتماعی باید مسئولان فرهنگی و خانواده‌ها در جهت آموزش مهارت زندگی به جوانان متاهل، دقت در تولید برنامه‌های فرهنگی عمومی، آموزش والدین در ازدواج جوانان‌شان و تسهیل در ازدواج با کمک بیشتر دولت گام‌های اساسی بردارند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: