روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 29 دي 1397 / 12 جمادي الأول 1440 / a 19 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
چارديواري
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 09 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771038925
نخستين گام‌هاي يادگيري
بسیاری از افراد هنگامی که اولین فرزندشان به دنیا می‌آید، با بحران‌هایی در زندگی خانوادگی‌شان روبه‌رو می‌شوند؛ آنها دائم نگران وضع رشد جسمی کودک هستند، از بروز بیماری‌های مختلف می‌ترسند، از نبود پیشرفت ذهنی کامل و به موقع کودک خود نگرانند و... هر کودکی باید مراحل رشد و پیشرفت خود را آغاز کند و تا پایان ادامه دهد. اما باور کنید این کار خیلی هم سخت نیست؛ اگر سخت بود، پدر و مادرهای ما هم نمی‌توانستند ما را تا این مرحله برسانند.

این کار فقط قدری صبر و شکیبایی می‌خواهد و بس. ابتدا لازم نیست دانش خاصی داشته باشید و تنها کافی است به مسائل و نیازهای اولیه کودک خود رسیدگی کنید. سایر موارد را هم به پزشک بسپارید و مطمئن باشید او بهتر از شما می‌داند چه کار باید کرد. مثلا تا حدود شش ماه اول زندگی کودک، او فقط باید شیر بخورد، بخوابد، تمیز شود و به طور مرتب توسط پزشک تحت معاینه قرار بگیرد تا اقدامات درمانی لازم مانند واکسیناسیون و... برایش انجام شود.پس می‌بینید​​ تا این مرحله هیچ مشکلی وجود ندارد و شما نباید کار خاصی انجام دهید. اما نکته مهم این است که کودک در طول یک سال اول زندگی خود، یک مورد را به عنوان سرگروه تمامی یادگیری‌هایش قرار خواهد داد و آن نحوه اعتماد به جهان اطراف است. او از طریق حواس بینایی و لامسه به سراغ محیط اطرافش می‌رود و سعی می‌کند آن را کشف کند. در این مرحله شاید کودک هیچ عکس العملی نسبت به هشدارهای پدر و مادر نشان ندهد و همین موضوع نیز موجب نگرانی آنها می‌شود. در حالی که این، مرحله‌ای طبیعی از رشد و تکامل نوزاد است که باید به درستی نیز طی شود. در این سن کودک سعی می‌کند با آزمون و خطا، نتایج و برداشت‌های شخصی‌اش را از دنیای اطراف ثبت کند.

البته یکی از مهم‌ترین نکات این است که بدانید از همین سن، حس استقلال و توانایی تصمیم‌گیری در کودک شما شکل خواهد گرفت و به همین دلیل باید در محیط‌های امن، کودک را آزاد بگذارید تا با دنیای اطرافش تعامل داشته باشد. چون اگر همیشه او را محدود کنید، منزوی و وابسته شده و بدون کمک شما نمی‌تواند کاری را انجام دهد. همچنین باید حواستان باشد ​کودکان مراحل رشد را خود به خود و همراه با بازی‌های‌شان به نمایش می‌گذارند، مثلا شاید یک روز که دختر کوچک‌تان در حال بازی با عروسک‌هایش است، متوجه شوید او لباس عروسک را درمی‌آورد و دوباره آنها را به ترتیب تن‌شان می‌کند. همین موضوع به ظاهر ساده نشان می‌دهد کودک تغییر کرده و نکته‌ای جدید به دانسته‌هایش اضافه شده است.

بنابراین بهتر است نگران نباشید و با شناخت صحیح نیازها و مراحل رشد کودک، به او کمک کنید هر چه بهتر و موفق‌تر این مرحله‌ها را پشت سربگذارد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: