روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 25 مهر 1398 / 17 صفر 1441 / a 17 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 00:04
شماره خبر: 100771276668
بازيگران نقش محمدرضاشاه
با گذشت چند سال از پیروزی انقلاب اسلامی، نویسنده‌ها و کارگردانان بسیاری به این فکر افتادند که وقایع و حوادث این پیروزی بزرگ تاریخی ایران را به تصویر بکشند. از چند شخصیت اصلی که طبیعتا باید به آنها توجه می‌شد، محمدرضاشاه به عنوان اصلی‌ترین مهره تاریخ پهلوی از دیگران مهم‌تر بود. ناصر گیتی‌جاه، اولین شاه تلویزیون ایران در عرصه نمایش است.

او در سریال «طبل توخالی» که سال 63 به کارگردانی احمد نجیب‌زاده ساخته شد، نقش محمدرضا شاه پهلوی را بازی کرد و اتفاقا به مدد تشابه ظاهری و گریم موفق خود توانست بخوبی از پس آن برآید. او پس از آن در فیلم ‌ـ ‌سریال «سقوط» به کارگردانی محمدرضا ورزی بار دیگر تجربه بازی در این نقش را تکرار کرد. گیتی‌جاه بعد از بازی در نقش شاه در مصاحبه‌ای گفت: قبل از پخش سریال اگر کسی من را در کاخ می‌دید تعجب می‌کرد و همه غافلگیر می‌شدند، اما وقتی سریال پخش شد، چون مردم از شاه خوششان نمی‌آمد گاهی به جای شاه به من فحش می‌دادند و به او لعنت می‌فرستادند. من هم می‌خندیدم و می‌گفتم من فقط یک بازیگرم.

دومین کسی که نقش شاه را در سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیونی به عهده گرفت، رضا بنفشه‌خواه بود. او تا به حال چند بار در این نقش ظاهر شده است. سریال‌های «فراموشخانه» به کارگردانی عبدالرضا نواب‌صفوی، «عبور از تاریخ» و «چرخ گردون» به کارگردانی کاظم بلوچی و «شب چراغ» به کارگردانی جمال شورجه، امیر قویدل و مجید جوانمرد از جمله سریال‌هایی است که بنفشه خواه نقش شاه را در آنها بازی کرده است.

بنفشه‌خواه شاید تنها بازیگری باشد که فرم صورت و چهره استخوانیش در نگاه اول به چهره محمدرضا پهلوی نزدیک است. اولین بار عبدالرضا نواب‌صفوی او را برای سریال فراموشخانه انتخاب کرد و نقش شاه را به او سپرد. او بعدها در سریال شب چراغ، نقش شاه را به عهده گرفت. بنفشه خواه درباره تجربه ایفای نقش شاه به «جام‌جم» می‌گوید: بازی در این نقش سختی‌های زیادی برایم داشت. یادم می‌آید برای بازی در سریال شب چراغ سه روز در حال انجام گریم بودیم و از شدت کمر درد و خستگی کارم داشت به بیمارستان می‌کشید!

او به گفته خودش برای بازی در نقش شاه مجبور شد بینی بزرگ پروتزی، چهار دندان در لثه و کاشت موی سنگینی را تحمل کند. او می‌گوید: حفظ‌ شخصیت عصا قورت داده شاه برایم خیلی دشوار بود.

با گذشت زمان داستان‌های سریال‌های تاریخی‌ ـ‌ انقلابی بازه زمانی بیشتری را در برگرفت و چند چهره جدید برای بازی در سال‌های جوانی و میانسالی شاه پیدا شد. در سریال «عمارت فرنگی» که یک سریال تاریخی ۱۵ قسمتی بود محمدرضا ورزی، حسین نورعلی را به عنوان بازیگر شاه جوان انتخاب کرد.

بعدها امیرمهدی کیا برای بازی در نقش محمدرضا شاه میانسال انتخاب شد. او برای اولین بار مقابل دوربین سریال «پدرخوانده» به کارگردانی محمدرضا ورزی رفت. به گفته خودش برای بازی در این نقش 13کیلو لاغر کرد. این سریال در ۱۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای، تاریخ سلطنت محمدرضا پهلوی از شهریور ۱۳۲۰ تا بهمن ۵۷ را به نمایش گذاشت.

حسین نورعلی و امیرمهدی کیا برای بار دوم قرار است در سریال «معمای شاه» به کارگردانی محمدرضا ورزی که بتازگی کلید خورده است، نقش شاه جوان و میانسال را بازی کنند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: