روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
تپش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 11 بهمن 1391 - ساعت 19:11
شماره خبر: 100771278630
ياکوزاها باز هم دست به اسلحه بردند
اين گروه خشن
ساعت 5 و 30 دقیقه بامداد یک روز زمستانی هنگامی که مدیر شرکت پیمانکاری ساختمان به محل کارش در شهر فوکوئوکای ژاپن می‌رفت هدف سه گلوله قرار گرفت. تیراندازان دو مرد بودند که لباس مشکی و ماسک سفید‌شان در خاطر مجروح این حادثه ماند. مدیر شرکت به نام هاروکی کین‌شی‌که از ناحیه شکم و بازو دچار جراحت شده بود، از این حادثه جان سالم به دربرد.

اکنون دو مرد 35 و 38 ساله به اتهام این ترور در بازداشت به سر می‌برند. آنها تاکنون زیربار جرم‌شان نرفته‌اند اما پلیس تقریبا تردیدی ندارد مردان تیرانداز همین دو نفر هستند و به‌خاطر تسویه حساب‌های باندی دست به این اقدام زده‌اند. دو متهم، عضو گروهی هستند که به‌خاطر خشونت‌هایش به شهرتی جهانی دست یافته است؛ باند یاکوزا. آنها در انواع کارهای خلاف فعالیت دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد این گروه از هفت زیرشاخه تشکیل شده است و اعضای آن در زمینه قاچاق موادمخدر، تجارت اسلحه، اخاذی، قتل، فحشا، قمار، تولید کالای تقلبی و... دخالت دارند. یکی از بزرگ‌ترین زیرشاخه‌ها به یاماگوچی گومی معروف است که تخمین زده می‌شود 35هزار عضو داشته باشد. پلیس ژاپن از سال‌ها قبل اقدامات خود را علیه این خانواده گسترش داد و توانست یوشا تاکایاما، معاون گروه را به اتهام اخاذی بازداشت کند. پس از آن کنیچی شینودا دستگیر شد. او از جمله مردان خشنی است که قبلا نیز به جرم کشتن یکی از رقبای خود با شمشیر سامورایی زندان را تجربه کرده بود. او که سلسه مراتب را در این خانواده بتدریج سپری کرد بالاخره به سمت ریاست رسید و پس از آن پلیس او را به اتهام نگهداری سلاح گرم به زندان فرستاد. شینودا شش سال را در زندان فوچو در غرب توکیو گذراند و سپس آزاد شد و به جمع خانواده خلافکاران بازگشت.

تیراندازی به مدیر شرکت ساختمانی که ماه پیش رخ داد فقط یک نمونه از جرایمی است که به دست یاکوزاها انجام شده استمدتی قبل از آن وقتی یاسو هیرایشی افسر 61 ساله پلیس در حال قدم زدن در خیابان بود هدف گلوله فردی قرار گرفت و از ناحیه ران و سمت چپ کتف زخمی شد. این حادثه را نیز به یاکوزاها نسبت داده‌اند زیرا یاسو در طول دوران خدمت خود یکی از مسئولان مبارزه با این شبکه بود. حقیقت این است که یاکوزا طی سالیان گذشته بسیار توسعه یافته و قدرتمند شده است. پلیس و رسانه‌ها به این شبکه عنوان گروه خشن داده‌اند اما خودشان لقب گروه جوانمردان را بیشتر می‌پسندند و این نام را برگزیده‌اند. آخرین برآوردها که سال 2009 میلادی انجام شد نشان داد این گروه حداقل 80 هزار و 900 نفر عضو دارد، اعضایی که در فرمانبرداری از مافوق خود چیزی کم نمی‌گذارند و حاضر به انجام هر خشونتی هستند. یاکوزاها پیروی از دستورات فرمانده را وظیفه غیرقابل چشم‌پوشی خود می‌دانند و اگر موفق به انجام کاری که بر عهده‌شان گذاشته شده نشوند، برای عذرخواهی یوبیتسومه می‌کنند.

این واژه عنوان مراسمی است که در آن فرد خطاکار برای عذرخواهی از مافوق خود به سبب ناتوانی در انجام وظیفه نوک انگشت کوچک خود را می‌برد.

درباره این‌که یاکوزا دقیقا چه زمانی تشکیل شد اطلاعات کاملی وجود ندارد اما ریشه این شبکه به قرن 17 میلادی و بعد از اتمام جنگ‌های داخلی ژاپن بازمی‌گردد. در آن زمان سیاست‌هایی اعمال شد که به موجب آنها بسیاری از سامورایی‌ها بی‌کار شدند. عده زیادی از آنان گروهی به نام رونین را تشکیل دادند. آنها سامورایی‌های بدون اربابی بودند که یاغی‌گری می‌کردند. رونین بعدها به هسته اصلی یاکوزا تبدیل شد. این تبهکاران ابتدا در دو شاخه دستفروشی غیرقانونی و قماربازی وارد عرصه شدند و در این پوشش‌ها خلاف‌های دیگر خود را نیز انجام می‌دادند. یکی دیگر از تازه‌ترین خبرهایی که درباره جرایم یاکوزا منتشر شده مربوط به ربوده شدن و شکنجه مردی مغازه‌دار است. او که حاضر به باج دادن به این تبهکاران نبود توسط سه نفر از آنها دزدیده و به زیرزمین خانه‌ای منتقل و بشدت شکنجه شد و سپس مهاجمان جسم نیمه‌جانش را در خیابان رها کردند. بسیاری از قربانیان یاکوزا به خاطر ترس از این شبکه حاضر به طرح شکایت نیستند و همین امر سبب می‌شود این مجرمان که داشتن خالکوبی یکی از ویژگی‌های اصلی‌شان است، گستاخ‌تر شوند.

اخاذی از سهامداران شرکت‌های بزرگ از دیگر شگردهای یاکوزاست. این کار که به سوکایا موسوم است برای بسیاری از ثروتمندان ژاپنی دردسرهایی ایجاد کرده است. یاکوزاها با شرکت در جلسات آنان یا اماکن دیگر دست به اغتشاش می‌زنند و از این طریق طعمه خود را برای پرداخت پول تحت فشار قرار می‌دهند.

جزیره کیوشو محلی است که بیشتر بزرگان شبکه یاکوزا در آن سکونت دارند و از آنجا همه چیز را کنترل و اداره می‌کنند البته حوزه فعالیت‌شان تنها به این جزیره یا کل ژاپن محدود نمی‌شود بلکه در کشورهای مختلف جهان از جمله آمریکا نفوذ کرده‌اند. آنها با پول‌هایی که از راه تبهکاری به دست می‌آورند در کارهای قانونی از جمله هتلداری سرمایه‌گذاری و به این طریق پولشویی می‌کنند.

یاکوزادر رسانه‌های ژاپنی جایگاه ویژه‌ای یافته است و هرازگاهی در صدر اخبار قرار می‌گیرد. آبان امسال یکی از جنجالی‌ترین اخباری که به این گروه مربوط می‌شد روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت و در صفحه اول رسانه‌ها نقش بست. یشو تاناکا وزیر دادگستری ژاپن که یک ماه قبل این سمت را برعهده گرفته بود به دلیل ارتباط با یاکوزا از سمت خود استعفا کرد. یشو تاناکا ارتباطش با این گروه را رد نکرد اما گفت ماجرا به 30 سال قبل برمی‌گردد. او در آن سال به یک عضو یاکوزا کمک کرده بود همسری اختیار کند البته به گفته خودش از ارتباط این فرد با خلافکاران اطلاع نداشت و بعد که باخبر شد از وی خواست از کارهای غیرقانونی دست بکشد.

جرایم سازمان یافته

مبارزه با جرایم سازمان یافته یکی از دغدغه‌های بزرگ پلیس در کشورهای مختلف جهان است. باندهای بزرگ در همه قاره‌ها گسترش یافته‌اند و برای رسیدن به مقاصد خود از هیچ اقدامی کوتاهی نمی‌کنند.

جرایم سازمان ‌یافته اقدامات مجرمانه‌ای است که توسط باندها و افراد به صورت منسجم انجام می‌شود و غالبا اهداف مالی در پشت این اعمال نهفته است. باندهایی که به این صورت فعالیت می‌کنند در واقع نوعی شرکت سهامی جرم هستند و هر یک از اعضا به عنوان سهامدار نقشی را برای کسب سود گروه برعهده دارد. این باندها به صورت سلسله مراتبی اداره می‌شوند و یکی از اولویت‌های کاری‌شان این است که در بین نیروهای پلیسی و امنیتی همدستانی را برای خود بیابند. مافیا در ایتالیا یکی از مخوف‌ترین شبکه‌های جرم سازمان یافته را در اختیار دارد.

این باند که مقر آن در سیسیل است اواسط قرن ۱۹ میلادی تشکیل شد و بسرعت دامنه نفوذش را در کشورهای مختلف از جمله استرالیا و آمریکا گسترش داد.باند خیابان هیجدهم یکی دیگر از گروه‌های تبهکاری است که در آمریکا فعالیت دارد و تمرکز اصلی‌اش در شهر لس‌آنجلس است. بیشتر اعضای این باند مهاجرانی هستند که از آمریکای جنوبی وارد ایالات متحده شده‌اند.

شبکه سینالوآنیز که مقر آن در مکزیک است به‌عنوان یکی دیگر از مخوف‌ترین باندهای تبهکاری جهان شناخته شده که بویژه در زمینه قاچاق موادمخدر فعالیت دارد و کوکائین، ماری جوانا و انواع روان‌گردان‌ها را به آمریکا ترانزیت می‌کند البته برخی تحقیقات نشان می‌دهد این شبکه در 50 کشور مختلف نفوذ دارد و دست به اقدامات خلاف قانون می‌زند.

فیلم، بازی و کتاب

یاکوزاها تا به حال سوژه فیلم‌های زیادی هم شده‌اند اما دیدن آنها برای ژاپنی‌ها فقط روی پرده نقره‌ای جذاب است. بازی‌های رایانه‌ای نیز برای مبارزه با این شبکه ساخته شده، همچنین کتابی تحت عنوان ماه یاکوزا که داستان زندگی یکی از زنان یاکوزا به نام شوکو تندو است نیز بسیار پرفروش بوده است. شوکو دختر یکی از روسای یاکوزا بود که از 12 سالگی خودش را در محاصره دنیایی از اعتیاد، فقر، قتل، شکنجه، تجاوز و خودکشی دید اما نمی‌توانست واکنشی نشان بدهد تا این‌که والدینش فوت شدند. او که دیگر توان تحمل شرایط بد زندگی‌اش را نداشت مرگ را ترجیح داد و دست به خودکشی زد، اما زنده ماند و از آن پس زندگی تازه‌ای را در پیش گرفت و سرانجام در ماه یاکوزا خاطراتش را نوشت، خاطراتی که بسیاری را شگفت‌زده کرد.

مترجم : سارا لقایی

منابع: توکیو ریپرت، رویترز و بی‌بی‌سی