روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771288802
سلامت روان
استرس مزمن، روند پيري را سرعت مي‌بخشد
براساس نتایج یک پژوهش جدید مشخص شد افرادی که استرس‌های مزمن یا طولانی‌مدت را تجربه کرده‌اند یا در محدوده زمانی خاصی مبتلا به افسردگی بوده‌اند، سریع‌تر پیر می‌شوند.

پژوهشگران براساس نتایج یک مطالعه نشان دادند افرادی که تحت تنش‌های شدید و پر استرس هستند، از تلومرهای کوتاه‌تری برخوردارند.

تلومر خارجی‌ترین بخش از سلول‌های عصبی است که با افزایش سن کوتاه‌تر می‌شود. در حالی که استرس‌های کوتاه‌مدت باعث بروز افزایش سرعت ضربان قلب یا عرق کردن کف دست می‌شود و مزایایی را از جمله تقویت سیستم ایمنی به دنبال دارد، اما استرس‌های طولانی‌مدت به عنوان عامل اصلی بسیاری از عارضه‌ها همچون چاقی، حملات قلبی یا ریزش مو شناخته شده‌اند.

محققان طی یک مطالعه طول تلومر افراد سالم و افسرده را محاسبه کرده، سپس آزمایش کردند که چگونه افراد استرس خود را تنظیم می‌کنند. میکائیل ویک گرن یکی از محققان این پژوهش می‌گوید: «این پژوهش نشان داد که سطوح کورتیزول نشان‌‌دهنده استرس مزمن بوده و این استرس با تلومرهای کوتاه‌تر در هر دو گروه از افراد افسرده و سالم همراه است.»

پژوهشگران دریافتند تغییرات ساده در شیوه زندگی می‌تواند به افراد کمک کند تا میزان کورتیزول را در بدن خود کاهش دهند.

به‌عنوان مثال نتایج یک مطالعه شش هفته تایلندی نشان داده است افرادی که تمرین‌های مدیتیشن را انجام می‌دهند به میزان قابل توجهی سطح کورتیزول و فشار خون در بدنشان کاهش می‌یابد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: