روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 27 دي 1397 / 10 جمادي الأول 1440 / a 17 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771289915
مشاهدات تازه در استان هرمزگان
اداره کل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان با همکاری دانشگاه آزاد و انجمن طرح سرزمین اقدام به مطالعه گیاهان و جانوران مناطق حفاظت شده هماگ و کشار کرده است.

منطقه حفاظت شده هماگ بیش از یکصد هزار هکتار مساحت دارد و در جنوب شهرستان حاجی‌آباد و شمال شهرستان بندرعباس قرار دارد. در ارتفاعات بالا ارس، زیتون وحشی، کیکم، گیلاس و ارتفاعات پایین بادام کوهی، بادامک، قیچ، کنار، استبرق و باغ‌های میوه و نخلستان پوشش گیاهی منطقه را شامل می‌شوند. کل و بز، پلنگ و روباه معمولی از پستانداران مهم منطقه هستند. وزغ سبز، آگامای چابک و آگامای پولک درشت از مهم‌ترین خزندگان و دوزیستان منطقه به شمار می‌روند. کبوتر جنگلی، دارکوب سوری، توکای سیاه، سهره سبز، کلاغ نوک سرخ، بلبل خرما، مگس گیر خالدار و عقاب دوبرادر از پرندگان منطقه هستند. منطقه حفاظت شده کشار با بیش از 29 هزار هکتار مساحت در شهرستان بندرخمیر و غرب منطقه حفاظت شده گنو واقع شده است. در حاشیه این منطقه معادن بسیاری همراه با یک گنبد نمکی وجود دارد. این منطقه دارای چشمه‌های آب گرم گوگردی با یک ماهی گورخری است. آکاسیا، استبرق، قیچ، بادام کوهی، تنجیر کوهی، مورخوش، کنار، کهور، کیکم، بنه و درمنه پوشش گیاهی اصلی منطقه را تشکیل می‌دهند. قوچ و میش، جبیر، کل و بز، روباه معمولی، کفتار، پلنگ، گراز و تشی از پستانداران منطقه هستند. تیهو، کبک، عقاب دوبرادر، دلیجه، چکاوک‌ها، زرده‌پره‌ها و قمری از پرندگان منطقه کشار هستند. دوگونه سخت پوست، حداقل یک‌گونه پرنده، چندگونه سوسک آبزی و عنکبوت، یک گونه پستاندار و یک گونه سرخس رکوردهای جدید برای محیط زیست استان هرمزگان محسوب می‌شوند. از بین این‌ گونه‌های جدید احتمالا یک‌گونه سخت‌پوست برای دنیای علم جدید خواهد بود و بقیه فقط رکوردهای جدید هستند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: