روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 24 آبان 1397 / 06 ربيع الأول 1440 / a 15 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771289949
2 گونه اردک جديد در خراسان رضوي
اردک دم‌دراز (Clangual hyemalis) و اردک سرسیاه (Aythya marila) دو گونه از خانواده اردک‌ها هستند که برای نخستین بار در شهرستان سرخس مشاهده شدند. این دو گونه از سوی سازمان حفاظت محیط زیست حمایت شده اعلام شدند.

 اردک دم‌دراز از اردک‌های دریازی است و دوشکل جنسی در آن دیده می‌شود، یعنی از نظر ظاهری جنس‌نر و ماده با هم متفاوت هستند. بین 40 تا 47 سانتی‌متر طول، 73 تا 79 سانتی‌متر پهنای بال و 600 تا 800 گرم وزن دارند. اغلب از سخت پوستان و نرمتنان تغذیه می‌کند. در توندرا تولیدمثل می‌کنند و در خارج از فصل تولیدمثل در دسته‌های بزرگ در سواحل دریا دیده می‌شوند. روی زمین و نزدیک به آب آشیانه می‌سازند. تعداد تخم‌ها از شش تا 9 تخم تغییر کرده و به رنگ سبز متمایل به نخودی هستند. به آلودگی نفتی حساس هستند و به صورت سرگردان و به تعداد اندک در سواحل جنوبی دریای خزر و خورتیاب استان هرمزگان مشاهده شده است. اردک سرسیاه گونه‌ای از اردک‌های غواص است و همانند اردک دم دراز در آن دوشکل جنسی وجود دارد. بین 42 تا 51 سانتی‌متر طول، 72 تا 83 سانتی‌متر پهنای بال و 500 تا 1200 گرم وزن دارند. در توندرا تولیدمثل می‌کنند و در زمستان در آب‌های ساحلی کم عمق دیده می‌شوند. محدوده تولیدمثلی آن در اروپا شامل اسکاندیناوی و سواحل بالتیک است. لانه نزدیک آب ساخته می‌شود، تعداد تخم‌ها از هشت تا یازده تغییر کرده و خاکستری کم رنگ هستند. این گونه اغلب از نرم‌تنان تغذیه می‌کند و زمستان‌ها به تعداد اندک در سواحل جنوبی دریای خزر دیده می‌شود. این مشاهده گستره پراکنش این دوگونه را در کشور افزایش می‌دهد. خراسان رضوی با اکوسیستم‌های آبی محدود در شمال شرقی کشور قرار دارد. مهم‌ترین اکوسیستم‌های آبی در خراسان رضوی دریاچه بزنگان و هریررود هستند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: