روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771290410
عصب‌شناسي
نيمکره چپ مغز درفکر‌هاي غيراخلاقي فعال‌تر است
از آنجا که مغز فوق‌العاده پیچیده است، پژوهشگران مجبور می‌شوند نه تنها برای آن که بفهمند این فرمانده بدن چگونه کار می‌کند بلکه برای دانستن آن که چه قسمتی از آن، چه کاری انجام می‌دهد آزمون‌های گوناگونی را ترتیب دهند.

‌در همین رابطه، گروه‌های مختلفی از دانشمندان از چند دانشگاه در ایالات متحده آمریکا گرد هم آمدند تا روی این موضوع کار کنند که آیا قسمت‌هایی از مغز وجود دارد که مسئول تجزیه و تحلیل و تصمیم‌گیری‌های اخلاقی باشد و اگر وجود دارد، کدام قسمت‌هاست.

برای درک این موضوع یا حداقل برای بیشتر آموختن در این باره، آنها سه آزمایش برای اندازه‌گیری میزان درگیری قسمت‌های مختلف مغز هنگام رویارویی با موقعیت‌های غیراخلاقی، از طریق اندازه‌گیری جریان خون به بخش‌های مشخصی در مغز، طراحی کردند.

هنگامی که داوطلبان با مواردی که عموما غیر‌اخلاقی به شمار می‌آید رودررو می‌شوند، جریان خون در مغز آنها توسط اف.ام.آر.آی. زیر نظر گرفته می‌شد و با جریان خون در مغز هنگام رویارویی با موارد اخلاقی یا خنثی مقایسه شد.

پس از تحلیل یافته‌ها، پژوهشگران دریافتند نیمکره چپ مغز در پاسخ به محرک‌های غیراخلاقی در طول هر سه آزمون افزایش جریان خون نشان می‌دهد، در حالی که نیمکره راست چنین وضعی نداشت. این افزایش هنگام مواجهه با موارد خنثی یا اخلاقی مشاهده نشد. ‌پژوهشگران همچنین دریافتند در حالی که هر یک از سه آزمون بخش‌های معینی از نیمکره چپ را در تصویرهای اسکنی فعال می‌کرد تا حد زیادی نیز میان کسانی که در آن سه آزمون متفاوت شرکت داشتند، همپوشی‌هایی مشاهده شد.

پژوهشگران این تیم تحقیقاتی می‌گویند به نظر می‌رسد نیمکره چپ بیشتر از راست در پردازش‌های غیر‌اخلاقی دخالت دارد. آنها همچنین احتمال می‌دهند مغز ممکن است برای دوری از موازی‌کاری و افزایش کارآمدی در سیر تحولی خود این گونه کار می‌کند. نتیجه این تحقیقات به طور کامل در مجله علمی Frontiers in Evolutionary Neuroscience منتشر شده است.