روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 12 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771290854
از «سيب» بپرسيد
سوال «شهرزاد ـ ‌‌ض» هستم، سی و هشت ساله و از بهبهان تماس می‌گیرم. یک فرزند دارم. از حدود 5/1 سال قبل خونریزی شدیدی در زمان عادت ماهانه دارم. به طوری که دچار کم‌خونی شدید شده‌ام. در سونوگرافی که برایم انجام شد فیبروم رحم به اندازه پنج سانتی‌متر مشخص شد. آیا می‌توانم با کمک‌ دارو این مشکل را برطرف کنم یا این‌ که حتما لازم است جراحی کنم؟ کمی هم نگران بدخیم بودن این توده هستم. علاوه بر این که برای رفع مشکل کم‌خونی، مصرف چه مواد غذایی یا داروهایی را پیشنهاد می‌کنید؟

دکتر الهام‌السادات هاشمیان‌/‌ متخصص زنان، زایمان و نازایی

فیبروم‌ها توده‌های رحمی هستند که در 99 درصد موارد خوش‌خیم هستند. در سونوگرافی 20 درصد از خانم‌های بالای 35 سال این توده‌ها دیده می‌شود. این توده‌ها در اغلب موارد مشکلی ایجاد نمی‌کنند و فقط لازم است هر شش ماه یکبار سونوگرافی برای بررسی اندازه آنها انجام شود. در برخی افراد فیبروم منجر به جابه‌جایی مخاط رحم شده و در نتیجه خونریزی دوره عادت ماهانه را شدید‌تر می‌کند. برای کنترل و درمان این شرایط، از طریق مصرف دارو تحت‌نظر متخصص یا انجام عمل جراحی برای برداشت توده توسط متخصص زنان می‌توان اقدام کرد. داروهایی که برای درمان این بیماری تجویز می‌شوند، حالت یائسگی کاذب ایجاد کرده و در صورتی که به مدت طولانی مصرف شوند، عوارضی مانند پوکی استخوان ایجاد می‌کنند. از طرفی در بیش از نیمی از موارد عود بیماری پس از قطع دارو اتفاق می‌افتد. اگر نمی‌خواهید باز هم باردار شوید، عمل جراحی خارج کردن رحم برایتان توصیه می‌شود؛ چون با توجه به اندازه فیبروم شما، احتمال پسرفت دائمی با دارو وجود ندارد. در صورتی که تمایل دارید مجدد باردار شوید می‌توانید برای خارج کردن فیبروم، جراحی انجام دهید و پس از شش ماه اجازه بارداری خواهید داشت، اما پس از برداشتن فیبروم باید توده تحت بررسی قرار گرفته شود تا از خوش‌خیم بودن آن مطمئن شوید.

دکتر محمدرضا وفا‌/‌ متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

ابتدا باید شرایط شما از نظر کم‌خونی مورد بررسی قرار گیرد تا به این ترتیب میزان مصرف مواد غذایی حاوی آهن و علاوه بر آن قرص آهن مشخص شود، اما براساس شرح حالی که ارائه کرده‌اید به نظر می‌رسد مصرف قرص آهن برایتان ضروری است. البته این به شرطی است که مشکل غلیظ بودن خون نداشته باشید.

علاوه بر این با مصرف قرص آهن باید میزان مصرف روزانه فیبر را افزایش دهید. به این دلیل که مصرف قرص آهن باعث بروز یبوست می‌شود، اما میزان مصرف روزانه قرص آهن باید توسط متخصص تجویز شود.

از مهم‌ترین منابع حاوی آهن می‌توان به گوشت قرمز بدون چربی، جگر، عدس و برخی دیگر از حبوبات و... اشاره کرد. مصرف مواد غذایی غنی شده با آهن نیز توصیه می‌شود، اما توجه داشته باشید در صورت مصرف مواد غذایی یا قرص آهن از برخی خوراکی‌ها استفاده نکرده یا کمتر استفاده کنید. به این دلیل که مصرف این خوراکی‌ها مانع از جذب «‌آهن» می‌شود. به طور مثال نوشیدن «چای» بلافاصله بعد از غذا باعث دفع آهن دریافتی می‌شود.

بهتر است برای آن که آهن بهتر جذب بدنتان شود، همراه با خوردن مواد غذایی حاوی این عنصر، مواد غذایی حاوی «ویتامینC » مصرف کنید. همزمانی مصرف این دو ترکیب به جذب بیشتر آهن کمک می‌کند. در صورتی که قرار شد برای درمان تحت عمل جراحی قرار بگیرید، بهتر است قبل از آن تا حد زیادی مشکل کمبود آهن را برطرف کرده و بعد از آن اقدام به عمل جراحی کنید، اما اگر عمل ضروری است و فرصتی برای این کار ندارید، باید در دوران نقاهت توجه ویژه‌ای به دریافت آهن داشته باشید.

مهتاب خسروشاهی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: