روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 06 فروردين 1398 / 19 رجب 1440 / a 26 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
فرهنگي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 14 بهمن 1391 - ساعت 00:05
شماره خبر: 100771448857
اُرچين‌گربه
اتفاقات روزمره اگر با نکته‌ای همراه یا ظرافتی معنایی و ادبی را در دل خود جای داده باشند، می‌توانند به عنوان یک گونه خواندنی نوشتاری همواره جذاب باشند. یادداشت‌های روزانه اگر در زندگی جدی گرفته شوند بعد از چند سال شکل و شمایل یک کتاب خواندنی پیدا می‌کنند. براین یادداشت‌ها اگر نمک طنز هم پاشیده شود که چه بهتر.

شاید عنوان این نوشتار برای شما اندکی عجیب باشد: اُرچین گربه. حتما شما هم در ساختمان‌های قدیمی یا تاریخی دریچه‌های مشبک آجری را دیده‌اید که کار نوررسانی به ساختمان را انجام می‌دهند و شعاع‌های منظم نور را به صورت اریب به ساختمان هدایت می‌کنند. در زبان محلی بخش‌هایی از اصفهان به این آجرهای کوچک و پله پله که این مشبک‌ها را می‌سازند «اُرچین گربه» می‌گویند و این نامی است که سید اکبر میرجعفری بر کتاب روزنوشته‌های خود گذاشته است. این روزنوشته‌ها در یک بازه زمانی 40 ساله شکل گرفته‌اند که به‌گزینی شده و سیر نوشته‌های شما را با نوعی زندگینامه شاعرانه، خواندنی و شیرین آشنا می‌کند که در نوع خود تازگی دارد. سید اکبر میر جعفری در «ارچین گربه» شما را با زوایای پنهان زندگی شاعرانه خود آشنا می‌کند که سرشار است از ظرافت و طراوت. در این کتاب اتفاقات در فصل‌هایی به نام: آبادی، قم، جنگ، تهران و پسرم مسیح دسته‌بندی شده‌اند. اتفاقاتی که از کودکی شاعر شروع شده ـ که البته در بزرگسالی نگاشته شده‌اند ـ تا زمانی که به شاعر، کودکی به نام مسیح ضمیمه شده است!

ارچین گربه یک زندگینامه رسمی نیست. فقط از این که از روزنوشت‌های کودکی آغاز شده و به بزرگسالی و زمان حال نویسنده ختم می‌شود به زندگینامه شباهت دارد. گاه به سمت خاطره میل می‌کند و گاه به سمت حکایت و گاه شکل یک داستان کوتاه به خود می‌گیرد، ولی در همه این گونه‌های ادبی عنصر طنز و ظرافت به عنوان یک نخ نامرئی حضور فعال دارد و این مرز تفاوت این کتاب است با کتاب‌هایی که از همین جنس نوشته شده‌اند. از آنجا که نویسنده کتاب شاعر است، لحظات و کشف‌های شاعرانه نیز در کتاب کم نیست. لحظاتی که فقط از دید یک شاعر پنهان نمی‌ماند. به عنوان بخش پایانی این یادداشت دو نوشته کوتاه از ارچین گربه را برای شما نقل می‌کنم:

همه همسفران ما شاعر و نویسنده بودند، اما حال این یکی جور دیگری بود. همان صبح اول در نجف اشرف که از خواب برخاست، نمازش قضا شده بود. رو به حرم امام علی (ع) ایستاد و گفت:

ـ یا علی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟!

*

دوستمان دیرتر از ما به نمازخانه آمده بودند، اما من و جواد محقق نمازمان را خوانده بودیم و داشتیم از نمازخانه بیرون می‌آمدیم. کفش‌هایمان را که پوشیدیم جناب محقق خم شد و کفش‌های آن دوست را جفت کرد. پیش از آن که بپرسم چرا، محقق گفت:

ـ بذار فکر کنه از غیب کفشاشو براش جفت می‌کنن!

ارچین گربه را نشر قو منتشر کرده است.

سعید بیابانکی / شاعر و ترانه سرا


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: