روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 16 آذر 1398 / 09 ربيع الآخر 1441 / a 07 Dec 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ايران زمين
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 14 بهمن 1391 - ساعت 00:09
شماره خبر: 100771449852
بهره‌برداري از پروژه‌هاي عمراني در دهه فجر
با فرارسیدن دهه فجر، پروژه‌های متعددی در زمینه‌های عمرانی، کشاورزی و آموزشی در استان‌های مختلف کشور در حال افتتاح است که از آن جمله می‌توان به استان مرکزی اشاره کرد.

به گفته معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان 11 پروژه آبخیزداری با اعتبار حدود پنج میلیارد ریال در دهه فجر در استان مرکزی افتتاح می‌شود.

ابوالفضل نوری در گفت‌وگو با ایسنا افزود: این پروژه‌ها در شهرستان‌های آشتیان، دلیجان، تفرش و ساوه افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت.وی با بیان این‌که این پروژه‌ها شامل سه مورد بند سنگی و ملاتی در حوضه‌های آبخیز دوریدان و مشهد اردهال شهرستان دلیجان، شش مورد بند سنگی ملاتی در حوضه‌های آبخیز در بروشهری شهرستان تفرش، یک مورد بند خاکی در حوضه آبخیز مراغه شهرستان ساوه و یک مورد بند سنگی و ملاتی است، بیان کرد: با اجرای عملیات آبخیزداری در حوضه‌های یاد شده، با هدف کنترل هرزآب‌های سطحی، سالانه بیش از 260 هزار متر مکعب از هرزآب‌ها کنترل و جذب سفره‌های زیرزمینی خواهد شد که خسارت ناشی از سیل را کاهش می‌دهد.

طرح‌های توسعه بخش کشاورزی در ایلام

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان ایلام نیز از افتتاح و کلنگ‌زنی بیش از 1500 طرح توسعه بخش کشاورزی در دهه فجر در ایلام خبر داد و گفت: در دهه فجر بیش از 624 طرح خدماتی و تولیدی با اعتباری بالغ بر 353 میلیارد و 282 میلیون و 900 هزار ریال به بهره‌برداری خواهد رسید.

عبدالرضا بازدار با بیان این‌که اشتغالزایی مستقیم برای 2727 نفر و تثبیت شغل برای 2626 نفر و بهره‌مندی 1432 خانوار از نتایج بهره‌برداری از طرح‌های مذکور است، افزود: این طرح‌ها شامل آبرسانی، ایستگاه پمپاژ، شبکه فرعی آبیاری و زهکشی، تأمین آب و شبکه آبیاری اراضی، پرواربندی گوساله، مرغداری گوشتی و ذرت خشک‌کنی است.

اجرای پروژه عمرانی در کرمانشاه

به گفته معاون برنامه‌ریزی و امور عمرانی فرمانداری کرمانشاه نیز اکنون 601 پروژه عمرانی با اعتبار 206 میلیارد تومان در شهرستان کرمانشاه در حال اجراست.

البته فضل‌الله رنجبر تخصیص نیافتن اعتبار لازم را از جمله دلایل اجرای نامناسب پروژه‌های عمرانی کرمانشاه عنوان کرد و افزود: امسال بیش از هزار طرح در زمینه کشاورزی و زیر بخش‌های مربوط به آن با اعتبار 90 میلیار تومان در کارگروه توسعه کشاورزی کرمانشاه تصویب شده و از این تعداد 552 طرح با اعتبار 43 میلیارد و 62 میلیون تومان به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است.

وی با بیان این‌که این تعداد طرح زمینه اشتغالزایی بیش از هزار نفر را در شهرستان فراهم آورده است، گفت: تاکنون 626 هکتار از اراضی ملی به فارغ‌التحصیلان بیکار رشته‌های کشاورزی و متقاضیان روستایی واگذار شده است.

بهره‌برداری از پروژه‌ها در هرمزگان

مراسم افتتاح پروژه‌های دهه فجر هرمزگان نیز در نخستین روز با ادای احترام به مقام شامخ شهدا در گلزار شهدای بندرعباس آغاز شد.استاندارهرمزگان از بهره‌برداری و آغاز عملیات 628 پروژه به ارزش 5100 میلیارد ریال در نخستین روز از دهه مبارک فجر در این استان خبر داد و گفت: از مجموع پروژه‌های دهه فجر امسال، 263پروژه در شهرها و 365 پروژه در مناطق روستایی پیش‌بینی شده است.

ابراهیم عزیزی افزود: بخش مسکن و عمران شهری با 447 پروژه، بیشترین پروژه‌ها را به خود اختصاص داده و سایر پروژه‌ها مربوط به بخش کشاورزی، آموزش، صنعت و معدن، بهداشت و سلامت، تربیت بدنی و دیگر بخش‌هاست.

وی گفت: پس از دهه فجر نیز چند طرح مهم ملی و استانی به بهره‌برداری می‌رسد که راه‌اندازی واحد ان.جی.ال در جزیره سیری با هدف تولید پروپان به ارزش 480 میلیون دلار، طرح توسعه بندر شهید رجایی به ارزش 410 میلیون دلار و گشایش مرکز پرتو درمانی و بهره‌برداری از طرح بهسازی و مقاوم‌سازی و نوسازی بیمارستان شهید محمدی از جمله این طرح‌هاست.

اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد نیز از دیگر استان‌های کشور بودند که هر کدام با صدها پروژه عمرانی تولیدی، دهه فجر را آغاز کردند.

الفونه،‌ فرماندار بویراحمد با بیان این‌که برای افتتاح این طرح‌ها که بیشتر در حوزه‌های راهسازی، بهداشت و درمان، صنعت و معدن و بهزیستی است، افزون بر 183 میلیارد ریال هزینه شد، گفت: با راه‌اندازی این طرح‌ها بیش از 3000 شغل ایجاد شده است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: