روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 ارديبهشت 1398 / 14 رمضان 1440 / a 19 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
قاب کوچک
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 14 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771455149
مهران دوستي؛ بازگشت به کافه راديو
بازگشت مهران دوستی به «کافه رادیو»ی رادیو جوان بار دیگر او را برای رسانه‌ها به خبر تبدیل کرد. او که سه ماه از کافه رادیو دور بود، سی‌ام دی با این برنامه دوباره به جمع مخاطبان خود بازگشت و در گفت‌وگو با ایسنا به این نکته اشاره کرد که «هر پدیده‌ای، عمری دارد. کافه رادیو با شکل قدیمی به تکرار رسیده بود، در نتیجه تصمیم گرفتم مدتی به مرخصی بروم.»

دوستی اما یک بسته پیشنهادی هم دارد. آن طور که در خبرها آمده، کافه رادیو با بخش‌های جدیدی مانند پیشخوان سینمای ایران و جهان، پیشخوان شعر و ترانه، پیشخوان تمدن‌های گمشده تاریخ و تمدن ایران و پیشخوان فرهنگ سلامت، سری جدید خود را آغاز می‌کند تا با افزوده شدن این بخش‌ها متنوع‌تر و جوان‌پسندتر شود.

 

 

عذرا وکیلی؛ همچنان سلام کوچولو

کودکان هم سهم ویژه‌ای از برنامه‌های رادیو و تلویزیون دارند. به همین نسبت هنرمندان و برنامه‌سازانی که برای این گروه سنی کار می‌کنند نیز سوژه رسانه‌ها می‌شوند تا درباره ساخت این برنامه‌ها اطلاع‌رسانی دقیقی صورت بگیرد.

عذرا وکیلی، یکی از همین افراد است که «سلام کوچولو» را گویندگی می‌کند.

وکیلی در گفت‌وگو با فارس، درباره ویژه برنامه‌های مختص دهه فجر در سلام کوچولو، گفته است: در برنامه باباعلی، تاریخچه پیروزی انقلاب اسلامی در قالب قصه به صورت ساده و شیرین توسط پدری برای فرزندش روایت می‌شود تا خردسالان با وقایع انقلاب آشنا شوند. در این برنامه همزمان با دهه فجر، شعرها و سرودهای ویژه دهه فجر هم پخش می‌شود. برنامه‌سازی برای نسل آینده کشور وقتی با محوریت پاسداشت انقلاب همراه می‌شود، قطعا می‌تواند ثمرات مهمی در ایجاد ذهنیت درست برای آینده‌سازان کشور داشته باشد، بخصوص که این کار را یکی از باتجربه‌ترین‌های رادیو انجام داده باشد.

پروین شمشکی: چرا «السون و ولسون» سینمایی نشود؟

باز هم یک وسوسه سینمایی برای تلویزیونی‌ها. پروین شمشکی، تهیه‌کننده‌ برنامه‌های کودک قدیمی «السون و ولسون»، «کلاه قرمزی»، مسابقه «هوشیار و بیدار» و... که این روز‌ها مشغول ساخت پروژه‌ «تا هشت بشمار» برای کودکان است، آرزو دارد روزی‌ برنامه‌ خاطره‌انگیز السون و ولسون را سینمایی کند. گرچه معمولا این آرزوها به نفع سینما هم تمام شده و سینما از روی پرده رفتن کارهای پرمخاطب تلویزیونی بهره برده است. شمشکی با 38 سال سابقه‌ کار کودک معتقد است: السون و ولسون که برای کودکان دهه‌ هفتادی بود، چیزی کمتر از کلاه قرمزی ایرج طهماسب ندارد و با حضور عروسک‌های جدید می‌تواند به یک کار سینمایی فاخر تبدیل شود.

این تهیه‌کننده‌ برنامه‌های کودک در پاسخ به این‌ که اگر روزی بخواهید السون و ولسون را برای کودکان حال حاضر بسازید، چه تغییراتی در آن می‌دهید، گفته است: من دوست دارم این اثر را به یک کار سینمایی فاخر تبدیل کنم، چون معتقدم به دلیل ریتم جالبش می‌تواند با عروسک‌های جدید برای کودکان امروزی جذاب و دیدنی باشد.

البته باید منتظر ماند و دید اگر این کار قدیمی سینمایی شود، چقدر می‌تواند با مخاطب امروز ارتباط برقرار کند.

صوفی: ستاره‌ها در رادیو تکثیر شدند

رادیو به واسطه چهره‌هایی که به جامعه معرفی می‌کند، همواره طرفداران خود را دارد و رابطه‌ای که این رسانه گرم با مخاطب برقرار می‌کند، از نوعی است که هنرمند رادیویی به یک ستاره بدل ‌شود.

محمد صوفی، معاون صدای سازمان صداوسیما نیز هفته گذشته در یکی از اظهارنظرهای خود ضمن اشاره به نقش ستار‌ه‌ها در ارتباط با مخاطب رادیو گفته است: ستاره‌ها در رادیو تکثیر شده‌اند و هیچ کدام برنامه‌شان کم نشده است.

حرف او به نوعی واکنش به برخی انتقادهایی است که بر کم‌شدن حجم فعالیت برنامه‌سازان و هنرمندان پرطرفدار این رسانه دلالت داشته‌اند. به گفته او، برنامه‌سازی و چهره‌سازی جزو اصول رادیوست.

اصولی که صوفی بر آنها تاکید می‌کند، اصولی است که در تحکیم رابطه مخاطب ـ رسانه تعریف شده است، چون رادیو بدون برنامه جذاب و چهره‌هایی که بتوانند با صدا، هنر و لحن خود با مخاطب ارتباط برقرار کنند، برخلاف رسانه‌های دیداری، راه دیگری برای دستیابی به این ارتباط ندارد.

جلیل سامان و مشکلی که حل شد

لورفتن داستان فیلم‌ها و سریال‌‌ها هم معضلی شده است. پیشتر شنیده‌ بودیم تولید یک سریال قبل از ساخته شدن به دلیل تولید کار مشابه، متوقف شد یا پس از تولید کارهای تلویزیونی پیش آمده بود که گفته شود کار، کپی کار دیگری است و... .

اما این که لابه‌لای روند تولید یک کار شنیده شود که داستان لو رفته و گروه دیگری دارند آن را می‌سازند، از آن حرف‌هاست! دو هفته پیش و یک روز پس از آن که گزارش تولید سریال «پروانه» در «قاب کوچک» منتشر شد، جلیل سامان اعلام کرد ساخت این سریال متوقف شده است.

او علت این اتفاق را لو رفتن داستان سریال عنوان کرد. سامان اما در هفته گذشته، تصمیم خود را تغییر داد و اعلام کرد با بازنویسی قسمت‌های اول تا سوم سریال، ساخت آن دوباره آغاز می‌شود! او گفت: خط داستانی پروانه را تغییر دادم و اکنون این بخش از مشکل ما حل شده است.

این هم از آن اتفاق‌هایی است که ظاهرا پیرامون ما رخ می‌دهد. امیدواریم این بار کارگردان سریال تـرفنـدهای لازم را برای لو نرفتن داستان جدید سریالش پیش‌بینی کرده باشد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: