روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
قاب کوچک
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 14 بهمن 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100771459883
گزارشي از برنامه‌هاي ويژه راديو قرآن در دهه فجر
گردهمايي مخاطبان در «باشگاه بشري»
دهه فجر انقلاب اسلامی یادآور مبارزه ملتی است که با رهبری حکیمانه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، امام راحل توانست کاخ ستم را ویران کند؛ انقلابی که از آن به‌عنوان رخداد عظیم قرن نام برده می‌شود. هر سال همزمان با ایام مبارک دهه فجر به منظور زنده نگاه داشتن و بزرگداشت حماسه‌ها و جانفشانی‌های این ملت مبارز، در شبکه‌های مختلف صدا و سیما برنامه‌های ویژه‌ای تهیه و ارائه می‌شود.

مهران رهبر حقیقت، مدیر روابط عمومی رادیو قرآن درباره برنامه‌های دهه فجر شبکه رادیو قرآن می‌گوید: امسال رادیو قرآن در نظر دارد نگاهی جدید به دهه فجر داشته باشد و با در نظر گرفتن شرایط سنی نسل جدید به گونه‌ای متفاوت، ضمن تشریح و تبیین مبانی و اهداف انقلاب اسلامی به انعکاس دستاوردهای انقلاب اسلامی بپردازد.

او بیان خاطرات دوران انقلاب، توجه به مقام زن و خانواده، ماهیت‌شناسی انقلاب اسلامی ایران در نگاه امام و رهبری، معرفی آثار مکتوب منتشر شده با موضوع انقلاب اسلامی، معرفی مبارزان دوران انقلاب و بیان خاطرات آنها، ترغیب مردم به حراست از میراث انقلاب در پرتو آموزه‌های قرآنی، بررسی آیات قرآنی مرتبط با قیام انقلاب اسلامی و تربیت اسلامی را از جمله محورهای برنامه‌های دهه فجر امسال رادیو قرآن بیان کرد.

رهبر حقیقت همچنین افزود: برنامه‌سازی برای یوم‌الله دهه فجر جایگاه ویژه و خاصی دارد‌، زیرا این انقلاب مردمی است، به‌طوری که در این ایام برنامه‌سازان رادیو قرآن به‌واسطه عشق به امام راحل و رهبر معظم انقلاب اسلامی عاشقانه تلاش می‌کنند با ساخت برنامه‌های ویژه‌ای برای این ایام، انتظارات مخاطبان رادیو قرآن برآورده شود، زیرا هم‌اکنون رادیو قرآن با مخاطبان جدی مواجه است که گروهی از آنها فرزندان این نسل ایران اسلامی هستند و اطلاعاتی در مورد روند انقلاب و چگونگی شکل‌گیری آن ندارند و همین موضوع مسئولیت برنامه‌سازان و دست‌اندرکاران رادیو قرآن را بیشتر از گذشته کرده و برای آشنایی بیشتر این مخاطبان با ماهیت حقیقی انقلاب اسلامی با استفاده از نظرات کارشناسان و اسناد انقلاب اسلامی در قالب برنامه‌هایی با محوریت قرآن و انقلاب، برنامه‌های ویژه‌ای تقدیم شنوندگان رادیو قرآن می‌شود.

هدیه ویژه رادیو قرآن

مهران رهبرحقیقت، با اعلام راه‌اندازی باشگاه مخاطبان بشری در دهه فجر تصریح کرد با توجه به استقبال بی‌نظیر مخاطبان از برنامه آموزشی «بشری» و با عنایت به قالب جدید و متفاوت این برنامه، شنوندگان بسیاری برای اولین بار به جمع همراهان رادیو قرآن پیوستند لذا بر آن شدیم مجموعه‌ای از مخاطبان قدیم و جدید رادیو قرآن را در قالب باشگاه مخاطبان بشری گرد هم جمع کنیم.

مدیر روابط عمومی رادیو قرآن همچنین گفت: بشری، برنامه عصرگاهی رادیو قرآن و کاری از گروه آموزش این شبکه است که طراح، سردبیر و کارشناس ـ مجری آن مهدی صفری و تهیه‌کننده آن فاطمه سالمی است. این برنامه هر روز جز روزهای تعطیل ساعت 18 روی موج FM ردیف 100 مگاهرتز از رادیو قرآن روی آنتن می‌رود. مهدی صفری، سردبیر برنامه بشری با کمک دیگر همکاران می‌کوشد علاوه بر ارائه یک برنامه فاخر، جذاب و در شأن رادیو قرآن، ارتباط دوسویه‌ای با مخاطبان این شبکه از طریق برنامه بشری برقرار کند.

با توجه به استقبال بی‌نظیر مخاطبان از برنامه آموزشی «بشری» و با عنایت به قالب جدید و متفاوت این برنامه، شنوندگان بسیاری برای اولین بار به جمع همراهان رادیو قرآن پیوستند

وی با بیان این‌که بشری اولین برنامه‌ای است که برای ساماندهی مخاطبان رادیو قرآن یک باشگاه رادیویی تشکیل داده، اظهار امیدواری کرد در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد فعالیت چشمگیر و گسترده و البته مفید این باشگاه باشیم. برنامه بشری برنامه‌ای است که در فضای مجازی نیز مخاطب دارد و تلاش می‌کنیم با توجه به ظرفیت گسترده فضای مجازی، بشری به برنامه‌ای چندرسانه‌ای تبدیل شود. برنامه بشری از جمله برنامه‌های مسابقه محور رادیو قرآن است که این برنامه نیز همزمان با ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی هر روز ساعت 17و 5 دقیقه روی آنتن شبکه رادیویی قرآن می‌رود.

قرآن، کتاب انقلاب

ویژه‌برنامه «قرآن، کتاب انقلاب» در ایام‌الله دهه فجر هر روز از ساعت 10 و 5 دقیقه از رادیو قرآن پخش می‌شود، چون قرآن محور حرکت مردم است. به همین سبب در دهه فجر برنامه قرآن، کتاب انقلاب با توجه به سی و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران در هفت برنامه 55 دقیقه‌ای و یک ویژه‌برنامه 120 دقیقه‌ای از رادیو قرآن پخش می‌شود. در این برنامه نقش اتکا به خداوند، قرآن و ائمه اطهار(ع) و پیروی از رهبری در پیروزی انقلاب اسلامی در بخش کارشناسی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. بررسی نقش دین در شکل‌گیری یک انقلاب متفاوت با نظریه‌های از پیش تعیین شده، بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی و شکل‌گیری جمهوری اسلامی، آشنایی جوانان با مهم‌ترین رویدادهای انقلاب اسلامی و همچنین بررسی نقش انقلاب اسلامی در بیداری اسلامی در منطقه و بازتاب جهانی آن از اهداف مهم برنامه قرآن، کتاب انقلاب است. در این برنامه حضور خداوند در همه عرصه‌های زندگی و انس با قرآن در تصمیم‌گیری صحیح نیز بررسی می‌شود. بیان خاطرات انقلاب، گزارش مردمی، انقلاب در آینه رسانه‌ها، نگاهی به انقلاب اسلامی در کلام سیاستمداران جهان، شور و شعور در پیروزی انقلاب از بخش‌های مختلف برنامه قرآن، کتاب انقلاب است. در بخش روزنگار انقلاب نیز مهم‌ترین رویدادهای سال 1357 بیان می‌شود و در بخش داستان انقلاب داستانک‌هایی با موضوع انقلاب و نقش خدا و قرآن در پیروزی انقلاب پخش می‌شود.

بهروز لک، عضو هیات علمی دانشگاه امام باقر(ع) در بخش کارشناسی، ریشه‌های انقلاب اسلامی را بیان می‌کند و حجت‌الاسلام محمد پویا به بررسی نقش دین، خدا و قرآن در پیروزی انقلاب می‌پردازد. تبیین شخصیت حضرت امام خمینی(ره) به‌عنوان معمار انقلاب و رهبر معظم انقلاب در بحث کارشناسی مورد توجه قرار می‌گیرد. از دیگر بخش‌های برنامه قرآن، کتاب انقلاب معرفی کتاب با محوریت انقلاب اسلامی است.

ویژه‌برنامه روز 22 بهمن به سردبیری و تهیه‌کنندگی مسعودرضا خالقی از غرفه رادیو قرآن واقع در خیابان آزادی روی آنتن می‌رود. این ویژه‌برنامه با هدف انعکاس رسانه‌ای حضور پرشور مردم، وحدت و همدلی آنها پخش می‌شود که شامل بخش‌های متنوعی مانند گزارش مردمی، کلام حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب و گفت‌وگوی کارشناسی است. ویژه برنامه قرآن، کتاب انقلاب کاری از گروه قرآن و مناسبت‌های ویژه است که از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 11 و 30 دقیقه در یوم‌الله 22 بهمن به صورت زنده از شبکه رادیویی قرآن پخش خواهد شد.

رهبرحقیقت در ادامه گفت: برنامه «اشاره» نیز در دو بخش سخنرانی و معرفی کتاب در یوم‌الله دهه فجر به این مناسبت اختصاص دارد و هر روز صبح شنوندگان رادیو قرآن ساعت 8 و 30 دقیقه با یک کتاب در زمینه انقلاب اسلامی آشنا می‌شوند. ساعت14 و 30 دقیقه نیز در بخش سخنرانی در میان برنامه‌ای 114 ثانیه‌ای مطالبی درباره انقلاب اسلامی پخش می‌شود.

«اشراق» عنوان برنامه دیگری از گروه قرآن و تفسیر با هدف تبیین مبانی قرآنی انقلاب‌ اسلامی به موضوعاتی همچون انقلاب ‌اسلامی و قیام برای خدا، انقلاب ‌اسلامی و رفتار نبوی، انقلاب ‌اسلامی و حکومت ولایی، سیاستمداری دینی، بازسازی فرهنگی، مبارزه با اشرافی‌گری، ارزش‌های اخلاقی حقوق بشر، ظلم‌ستیزی و عدالت ‌اجتماعی در ایام دهه فجر می‌پردازد.

مهران رهبر‌حقیقت در پایان می‌گوید: برنامه‌های «صفحه تقویم»، «بهره‌ای از کلام بزرگان»، «آیه‌های انقلاب»، «کلام ناب از خورشید انقلاب» و برنامه صبحگاهی «مهرتابان» نیز در ایام یوم‌الله دهه فجر به دستاوردهای قرآنی انقلاب، وحدت و بصیرت در حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی می‌پردازند.

سیما پویا


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: