روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 28 بهمن 1397 / 11 جمادي الثاني 1440 / a 17 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
فرهنگي
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 01 بهمن 1390 - ساعت 00:02
شماره خبر: 100802025384
صدري در اين نمايشگاه ‌‌موضوع قدرت‌ را در زمينه‌هاي مختلف‌ به چالش مي‌کشد
10 چهره ايراني و جهاني در قاب نقاشي «برنده، برنده»
نمایشگاه نقاشی‌های هنگامه صدری 23 دی ماه، با حضور رایزن فرهنگی سفارت گرجستان، مدیرکل اروپا ـ آمریکای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و جمعی از هنرمندان حوزه‌های نقاشی و سینما افتتاح شد.

این نمایشگاه با عنوان «برنده، برنده» و با به چالش کشیدن موضوع قدرت در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی و... برپا شده است.

هنگامه صدری در حاشیه مراسم افتتاح این نمایشگاه و در توضیح سوژه کارهایش گفت: «در نمایشگاه سال گذشته‌ام با عنوان «من سیال می‌شوم» انتخاب تعدادی از خانم‌های ستاره سینما و مدل‌های غربی با ترکیب نگارگری، دستمایه کارهایم قرار گرفته بود که به‌منظور به چالش کشیدن فرهنگ ایرانی و غربی در کنار هم بود. بعد از آن بود که ایده اصلی قدرت برایم پیش آمد که شخصیت‌های مردانه بیشتر محور این موضوع هستند؛ زیرا در طول تاریخ که نگاه می‌کنیم تدوین قوانین بیشتر در دست مردان بوده است ، به همین دلیل روی انتخاب سوژه مردان و بحث قدرت تمایل پیدا کردم و چون بحث کلان و جهانی مطرح بود و انتخاب من هم به 10 مورد محدود می‌شد، تصمیم گرفتم 5 شخصیت ایرانی و 5 شخصیت جهانی را از طیف‌های مختلف فرهنگی، علمی، سیاسی و هنری انتخاب کنم.

وی درباره چرایی انتخاب چهره‌های در قید حیات و فعال جامعه هنر ایرانی، مانند آیدین آغداشلو نیز گفت: بعضی افراد همچنان چهره‌های مهمی در رشته خود محسوب می‌شوندو تا کاری خلق و ارائه نشود از قبل نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه واکنش‌هایی در پی خواهد داشت و به هر حال برای من مهم است که بین کارم و مخاطب دیالوگ برقرار شود و مثبت یا منفی بودن آن دیگر به نظر صاحبنظران بستگی دارد.

البته باید توجه داشت که به هر حال محدودیت‌هایی هم در مورد آنهایی که هنوز در قید حیات هستند و خود حضور پررنگی در جامعه دارند، وجود دارد که ناگزیر بر روند کار تحمیل می‌شود.

صدری با اشاره به شخصیت‌های دیگر این مجموعه افزود: «یکی از شخصیت‌های انتخاب شده سالوادور دالی است؛ او یکی از تاثیرگذارترین چهره‌ها در دنیای هنر است که تاریخ،‌ جسارت‌های زیادی در هنر نقاشی از او به یاد دارد. دالی یکی از افرادی است که اتفاقاتی را رقم زده است که در آنها چهره خودش نیز نمایان است و این تاثیر به کار من هم کمک کرده است.»

وی می‌گوید: «در سینما خواستم تعصبی به خرج ندهم و به هر حال از شخصی که به عنوان مثال 20 سال پیش قدرتی در سینمای ایران به حساب می‌آمده تا کسی که هنوز مطرح و موثر است؛ چه در ایران و چه در خارج از ایران کار کردم و در هر صورت اتصال این اشخاص و رابطه آنها با اتفاقات روز جامعه‌شان هم تعیین‌کننده بود.

در مورد شخصیت‌های علمی هم به‌طور نمونه نیچه، فیلسوف و اندیشمندی بوده که اگر چه زن‌ستیز بوده است، اما با این حال در سال‌های آخر زندگی از شدت علاقه به یک زن، کارش به بیمارستان کشیده می‌شود و از دنیا می‌رود، یعنی درست از همان جایی نقطه ضعف نشان می‌دهد که برای دیگران نظریه‌پردازی می‌کرده است. این موضوع نشان می‌دهد قوانینی که تعیین می‌شود یا نظریه‌هایی که برای دیگران صادر می‌شود آن چیزی نیست که در حقیقت وجود دارد و این است که باید عامه جامعه بیشتر متوجه آن باشند که واقعیت و نمادها گاهی به تناقض می‌رسند و هیچ چیز قطعی نیست.»

هنگامه صدری در پایان اضافه کرد:«طبق نظریه ژاک لاکان 3 نکته مهم در دنیای هنر و در جهان پیرامون ما وجود دارد؛ امر خیال، امر نماد و امر واقع که وقتی درباره اینها مطالعه شود به یک نوع بیداری می‌رسیم و متوجه می‌شویم در جامعه‌ای مثل ایران امر خیال پررنگ‌تر و امر واقع کم‌رنگ‌تر دیده می‌شود. در نهایت سعی من بر این بوده که کارها دارای رویکردی محلی باشند تا از این مسیر، به چالش کشیدن چرایی و چگونگی این مسائل در جامعه خودمان به دست ‌آید.»

در مراسم افتتاحیه نمایشگاه هنگامه صدری برخی از چهره‌های هنری و فرهنگی کشور نیز حضور داشتند که در میان آنها می‌شد افرادی مانند حبیب‌الله صادقی، ایرج حسابی، الهام حمیدی، عظیم زرین‌کوب، علی خسروی، محمدعلی شاکری‌راد، حسین اردلانی، فری ملک‌مدنی، عین‌الدین صادق‌زاده، احمد آریامنش، محمد معمارزاده، ایرج شایسته‌پور، احمد محمدپور، داوود شهیدی، جمشید سماواتی، رضا یساولی، سیامک اسکندری، کمال طباطبایی، علی زعیم، علی گنجی، محمود خسروانی، مرتضی تیموری و... را مشاهده کرد.

نمایشگاه «برنده، برنده» تا 6 بهمن ماه، همه روزه غیر از سه شنبه‌ها در گالری ساربان دایر است.

سحر طاعتی / جام‌جم


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: