روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 06 خرداد 1398 / 22 رمضان 1440 / a 27 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ورزش
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 06 اسفند 1390 - ساعت 00:07
شماره خبر: 100805057388
پرويز هادي با کسب طلاي آسيا نشان داد مي‌تواند جانشيني شايسته براي فردين معصومي باشد
تولد سنگين‌وزن تازه کشتي
کشتی‌آزاد ایران چند سالی است که به دنبال جانشین فردین معصومی در سنگین‌وزن می‌گردد؛ کشتی‌گیر گیلک تیم ملی که به دنبال کسب مدال‌های نقره و برنز جهان، پا به سن گذاشته و دیگر نمی‌تواند کارایی‌های گذشته‌اش را داشته باشد. هر چند این کشتی‌گیر در سایه تلاش و کوششی بی‌وقفه نمی‌خواهد پایان خط قهرمانی را باور کند، اما یقینا کشتی ایران باید با تصمیمی درست، آینده این وزن را بیش از هر چیز مورد توجه قرار دهد. معصومی که اعلام کرده تا زمانی که حریفی در ایران نتواند بر او پیروز شود می‌خواهد در میدان مبارزه حی و حاضر باشد، در مسابقه‌های جهانی استانبول ترکیه عملکردی ضعیف از خود بر جای گذاشت تا با شکست در دور مقدماتی و حذف از گردونه رقابت‌ها نتواند سهمیه حضور در المپیک را نیز کسب کند.

جدا از همه اینها، امروز شرایط تازه‌ای بر کشتی ایران حاکم شده است و به طور طبیعی با حضور رسول خادم در راس تیم ملی، آینده‌نگری با میدان دادن به جوانان و کشتی‌گیران با انگیزه و جسور در دستور کار قرار خواهد گرفت. موضوعی که شمه‌ای از آن در مسابقات قهرمانی آسیا در کره جنوبی رویت شد، جایی که در حضور معصومی و محمدرضا آذرشکیب باتجربه به پرویز هادی در سنگین‌وزن میدان داده شد تا این کشتی‌گیر که از خطه آذربایجان در کشتی ایران مطرح شده، در اولین تجربه ملی خود مدال طلای آسیا را در شهر گومی کره جنوبی به خود اختصاص دهد.

این کشتی‌گیر که به لحاظ فیزیکی از شرایط خوبی در سنگین‌وزن برخوردار است، گرچه هنوز به لحاظ تکنیکی به باروری لازم نرسیده، اما به لحاظ جسارت در حد بالایی قرار دارد تا با استفاده از این ویژگی‌ها در آسیا هیچ حریفی را هماورد خود ندیده و با شایستگی به مدال طلا برسد. مدالی که می‌تواند سکوی پرتاب پرویز هادی به مدارج عالیه کشتی باشد. جای امیدواری است که رسول خادم به عنوان کسی که چندین عنوان قهرمانی جهان و المپیک را در کارنامه خویش دارد، ‌تئوریسینی حاذق در کار مربیگری کشتی به حساب می‌آید تا با حضور او کشتی‌گیرانی چون هادی، اسماعیل‌زاده، رحیمی، ‌گودرزی و لشگری رشد کرده و کلاس کشتی‌شان ارتقا یابد. جدا از موارد فنی و تکنیکی و سبک مبارزه که رسول می‌تواند به شاگردان خود در تیم ملی منتقل کند،‌ نوع ارتباطی که او با ملی‌پوشان دارد، شرایطی را به وجود می‌آورد که تیم ملی در بازی‌های المپیک لندن، به انسجام و قدرت لازم دست یابد.

پرویز هادی که از وی به عنوان کشتی‌گیری جسور و مبارز یاد کردیم، ‌در گومی کره جنوبی طی 4 کشتی، حریفان ژاپنی، قرقیز، مغولی و چینی را با قدرت شکست داد تا همه از وی به عنوان پدیده تازه کشتی ایران در سنگین‌وزن یاد کنند. هادی در دور اول نوبویوشی آراکیدا از ژاپن را در 2 تایم و با نتایج 4‌ ‌ـ‌ صفر و 6‌ ‌ـ‌ صفر شکست داد. وی در دور دوم آیال لازاریف از قرقیزستان را با نتایج 3‌ ‌ـ‌ صفر، یک ـ‌ یک و 2‌‌ـ‌ صفر شکست داد و در مرحله نیمه‌نهایی چولونبات جارگالسایخان از مغولستان را با نتایج صفر‌‌ـ‌ یک (کلینچ)، یک ‌‌ـ‌ صفر (کلینچ) و 2 ‌‌ـ‌ صفر شکست داد و به دیدار فینال راه یافت. هادی در فینال هم لی لیانگ از چین را با نتایج 2‌ ‌ـ‌ صفر و 4‌‌ ـ‌ صفر شکست داد و برمدال طلا بوسه زد. حتم داریم که رسول خادم به اتفاق علیرضا رضایی سنگین‌وزن افتخارآفرین کشتی که هم اینک به عنوان مربی تیم ملی فعالیت دارد به سادگی از کنار نام پرویز هادی نخواهند گذشت، گرچه همه چیز به خود این کشتی‌گیر نیز بستگی دارد که با عزمی راسخ تر، تلاشی دوچندان در تمرینات را مورد توجه قرار دهد تا با ارتقای کیفی کار خود به کشتی‌گیری قابل اعتنا در سنگین‌وزن تیم ملی تبدیل شده و جای پای خود را در این تیم محکم کند.

ابراهیم جوادی دارنده 4 مدال طلای جهان درباره پرویز هادی گفت: گرفتن مدال طلای هادی نشان از شجاعت رسول خادم در انتخاب این کشتی‌گیر برای مسابقات آسیایی داشت. این کشتی‌گیر تا به حال در قالب تیم ملی به مسابقات رسمی برون‌مرزی نرفته بود، اما همه شاهد عملکرد بسیار خوب او بودند. هادی پشتوانه خوبی برای معصومی است.

وی تصریح کرد: در این وزن 3 ضلع آذرشکیب، معصومی و هادی را داریم که هر سه نفر خوب هستند. خادم باید از دانش خود برای انتخاب بهترین از بین این نفرات جهت مسابقات گزینشی المپیک استفاده کند تا بدون دغدغه‌ سهمیه این وزن را بگیریم. حسن رنگرز، نایب‌رئیس فدراسیون نیز که در کره جنوبی از نزدیک مسابقات را به نظاره نشست تصریح کرد: پرویز هادی کشتی‌های بسیار خوبی ارائه داد و نشان داد از توانمندی‌های بالایی برخوردار است.

حجت‌اله اکبرآبادی / گروه ورزش


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: