روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 23 مهر 1398 / 15 صفر 1441 / a 15 Oct 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سلامت
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 15 اسفند 1390 - ساعت 00:04
شماره خبر: 100805841127
دکتر سلام
سکته‌هاي مغزي
خوانندگان می‌توانند با ارسال پیامک به سامانه 30000706 سوالات خود را در موارد مختلف مطرح و در برنامه زنده «دکتر سلام» که هر روز ساعت 16 از شبکه آموزش پخش می‌شود، پاسخ خود را دریافت کنند. امروز دکتر طباطبایی، جراح مغز و اعصاب و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران به پرسش ما پاسخ می‌دهد.

 سکته‌های مغزی چگونه اتفاق می‌افتد؟

توقف فعالیت یک عضو در بدن تحت عنوان سکته شناخته می‌شود. ممکن است این توقف در قلب، ریه یا مغز باشد. مغز یکی از حساس‌ترین اعضای بدن است، سلول‌های عصبی  فقط 5 دقیقه نرسیدن خون را تحمل می‌کنند و اگر این میزان بیشتر شود، سلول‌ها آسیب جدی می‌بینند.

امروزه با توجه به نحوه زندگی و اختلالاتی که در تغذیه وجود دارد، بروز سکته‌های مغزی و قلبی بیشتر است. بحث چاقی نیز یکی از مشکلات روزمره جوانان است و با افزایش خطر سکته‌ها، این عارضه در جایگاه وسیعی میان بیماری‌ها قرار دارد. تغذیه ناصحیح و بالارفتن متابولیک ناسالم در سیستم خونی، عوامل استرس‌زا و خستگی می‌تواند به سکته منجر شود.

به طور کلی سکته‌ها به 2 دسته تقسیم می‌شود:

1 ـ سکته‌هایی که مانع از خون‌رسانی به عضوی از بدن می‌شود و معمولا با کم‌خونی همراه ‌است.

2 ـ سکته‌هایی که بر اثر خونریزی مغزی به وجود می‌آید که دلایل آن اغلب مشکلات مادرزادی است و در سیستم عصبی وجود دارد. این نوع سکته‌ها حادتر از نوع قبلی است. معمولا شروع سکته با سردرد شدید یا اختلال هوشیاری همراه است. مراجعه دوره‌ای به پزشک و مواظبت از سیستم عصبی و قلب و عروق برای جلوگیری از هر دو نوع سکته‌ توصیه می‌شود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: