روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
شنبه 29 دي 1397 / 12 جمادي الأول 1440 / a 19 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:34
شماره خبر: 100806104397
گزارشي از پشت صحنه سريال «جنگ بازي»
جَنگ ‌بازي با اکبر عبدي
شبکه یک سیما در کنار سریال «چک برگشتی»، سریال طنز دیگری را هم برای پخش در ایام نوروز امسال در نظر گرفته است. این سریال «جنگ‌بازی» نام دارد و قصه‌اش در ایام دفاع مقدس اتفاق می‌افتد و ماجرای آدم‌هایی را روایت می‌کند که مصمم می‌شوند با تشکیل یک گروه تئاتری به مناطق جنگی رفته و برای رزمندگان برنامه‌های مختلفی اجرا کنند. آماده شدن این افراد برای رفتن به جبهه و ماجراهایی که در ادامه می‌آید، داستان‌های مختلف این سریال را پدید می‌آورد.

فضای داستان چنان که گفته شد در دهه 60 اتفاق می‌افتد. بنابراین باید تمام فضاهایی که برای این اثر انتخاب می‌شود حال و هوای آن ایام را تداعی کند. کاری آنچنان سخت که می‌دانیم فشار مضاعفی را به گروه وارد خواهد کرد، چراکه در حال حاضر پیدا کردن و آمادگی لوکیشن‌هایی که آن سال‌ها را یادآوری کند بدون آن که خطایی صورت گیرد از دشواری‌های کار محسوب می‌شود. با این اطلاعات به سراغ لوکیشن سریال در بافت قدیمی خیابان جمهوری می‌روم. همان ابتدای ورودم عکس‌های مختلف شهدای انقلاب همراه عکس بزرگی از امام خمینی(ره)‌ نظرم را جلب می‌کند. در وسط خانه حوض آبی قرار دارد و در کنار آن باغچه نسبتا سرسبزی دیده می‌شود. امروز بیست و پنجمین روزی است که کار تولید سریال جنگ‌بازی شروع شده و گروه، روزانه 18 ساعت مشغول کار است. به گفته کاوری حضور بازیگرانی که بهترین‌های کمدی سینما و تلویزیون محسوب می‌شوند، فضایی شاد را جلو و پشت دوربین فراهم آورده که از خستگی کار می‌کاهد. او که امسال با فیلم «خودزنی» در سی‌امین جشنواره فیلم فجر حضور داشت معتقد است فیلمسازی به هر حال سختی‌های خاص خود را دارد و این سختی البته گاهی به عوامل تولید، فضا و بازیگران برنمی‌گردد و ممکن است معطوف به عوامل دیگری ازجمله سختی فضاسازی باشد.

کاوری درباره داستان سریالش هم می‌گوید: جنگ‌بازی داستان خانواده‌ای است که در شرایط خاص قرار می‌گیرد که در آن بخش حماسه 8 سال دفاع مقدس هم روایت می‌شود.

سلیمان، پرونده‌سازی می‌کند

تصویربرداری این سریال بر عهده علیرضا رنجبران است که پیشتر سریال «وضعیت سفید» را با تصویربرداری او دیده‌ایم. موفقیت این سریال در زنده کردن خاطرات سال‌های دهه 60 احتمالا از دلایل انتخاب رنجبران برای این کار است که باز هم قرار است یادآور دوره‌ای از خاطرات گذشته ما باشد. صحنه‌ای که قرار است تصویربرداری شود یکی از سکانس‌هایی است که در آن اکبر عبدی نقش‌آفرینی می‌کند. رنجبران می‌گوید: کمدین در لحظه بازی می‌کند، بنابراین باید تعداد برداشت‌ها و خطاهای تصویربرداری به حداقل برسد و سعی شود در وضعیت موجود بهترین تصویر گرفته شود. او می‌افزاید: کار در سریال‌های مناسبتی سخت‌تر است چراکه به گفته او زمان کم و نزدیک شدن به پخش کار را به مراتب سخت‌تر می‌کند. با صدای دستیار کارگردان همه ساکت می‌شوند. این صحنه‌ای است که پدر خانواده (اکبر عبدی)‌ از نقش‌بازی‌کردن‌های پسرش گرزین خوشحال است، اما به خاطر شخصیتی که دارد به او پیشنهاد می‌دهد از اتفاقی که برایش افتاده سوءاستفاده و به نفع خودش پرونده‌سازی کند.

اکبر عبدی در این سریال در نقش سلیمان ظاهر شده که آدمی است که می‌کوشد در هر موقعیت، منافع خودش را حفظ کند. طبیعی است که حضور او در هر اثری که بار کمدی داشته باشد مخاطب را راغب می‌کند حتما آن سریال را ببیند. جنگ‌بازی یکی از همان آثاری که احتمالا در جذب مخاطب موفق خواهد شد. با تمام اینها عبدی به یک نکته مهم هم اشاره می‌کند: وقتی می‌توان درباره یک فیلم یا سریال قضاوت نهایی کرد که آن اثر تدوین و پخش شود. امروز چهارمین روزی است که عبدی جلوی دوربین این سریال رفته است. او امسال در فیلم کمدی «خوابم می‌آد» (رضا عطاران)‌ یکی از متفاوت‌ترین نقش‌های سینمای ایران را بازی کرد و به خاطر ایفای این نقش از جشنواره فیلم فجر امسال جایزه گرفت. عبدی درباره نقش در سریال جنگ بازی می‌گوید: نقشی که من بازی می‌کنم رئال و خیلی جدی است گرچه سریال، کمدی است اما این سریال به عمد کمدی نیست و کمدی آن در شرایط اتفاق افتاده، یعنی بر حسب اتفاقات صحنه، این سریال کمدی به نظر می‌رسد.

رفتن به جبهه با آداب خاص

بازیگر دیگری که در این سریال هنرنمایی می‌کند، مجید صالحی است که ایفاگر نقش گرزین یعنی پسر سلیمان‌ است. او هم یکی از اعضای گروه تئاتر است که می‌خواهد به جبهه برود. البته او برای رفتن به جبهه دلایل ریز و درشت خودش را دارد. صالحی با آن موهای فرفری یادآور همان نقش معروف در سریال پرمخاطب خوش‌رکاب است با این تفاوت که به لحاظ شخصیتی خیلی شبیه یکدیگر نیستند. ماشاءالله شاهمرادی‌زاده هم از دیگر بازیگران این سریال است، او همان نوحه‌خوان معروف اخراجی‌های 3 است. او در این سریال نقش کسی را بازی می‌کند که ظاهر خشکی دارد و همین باعث شده دیگران در مواجهه با او کمی احتیاط کنند، در حالی که او ذاتا آدم دوست‌داشتنی‌ای است. ایفاگر نقش مادر گرزین و همسر سلیمان کسی جز رابعه اسکویی نیست. او که نقش مادری مهربان و دلسوز را بازی می‌کند، که همیشه هوای پسرش گرزین را دارد.

مشکلات جنگ‌بازی

ساخت آثار مناسبتی مشکلات خاص خودش را دارد. محمد یمینی مدیرتولید سریال جنگ‌بازی با اشاره به مشکلات کارهای مناسبتی و سختی فضاسازی در این مجموعه معتقد است بیشترین ضربه در کارها از سوی فیلمنامه این آثار خورده شده است.یمینی می‌افزاید: جنگ‌بازی در حالی کلید خورد که تنها قسمت اول آن را در دست داشتیم و سپس قسمت دوم به دستمان رسید. او پیش‌بینی می‌کند که با توجه به حجم کار در هفته اول فروردین هم تصویربرداری ادامه خواهد داشت.

یمینی درباره ویژگی‌های مثبت پروژه هم می‌گوید: برخلاف این که کار 21 دی با 90 صفحه طرح فیلم، پیش‌تولید شد و 9 بهمن نیز کلید خورد، اما در همین فاصله کوتاه بدون فیلمنامه و لوکیشن ـ با توجه به تیم خوبی که مشغول به کار هستند ـ کار به بهترین شکل انجام شده است. وی با اشاره به حمایت جواد نوروزبیگی به عنوان تهیه‌کننده در این مجموعه می‌افزاید: یکی از دلایل پیشرفت خوب کار، آگاهی تهیه‌کننده و حمایت خوب ایشان بوده است. این سریال به لحاظ لوکیشن از تنوع زیادی برخوردار است و با توجه به حضور بهترین‌های کمدی سینما و تلویزیون در این مجموعه مانند اکبر عبدی، مجید صالحی، رضا ناجی، عارف لرستانی، رابعه اسکویی، امیررضا دلاوری، هادی کاظمی، حسین عابدینی، مهدی صبایی و ماشاءالله شاهمرادی‌زاده و پرداختن به موضوعی که شاید کمتر به آن پرداخته شده باشد به نظر می‌رسد ازجمله سریال‌های موفق و پرطرفدار نوروز 91 باشد.

سکانس برگزیده جنگ بازی

اینجا حیاط خانه گرزین (مجید صالحی) است. این صحنه‌ای است که مجید صالحی باید بتواند مشتری‌هایش را به فیلم دیدن راغب کند. از ابتدای این سکانس، ترانه کوچه‌بازاری به صورت زیرصدا شنیده می‌شود. گرزین با هیجان مشغول تعریف‌کردن داستان فیلم برای یکی از مشتری‌هایش است که او را به داخل حیاط آورده.

گرزین: یه آدم‌آهنی از فضا می‌آد... 2 متر قد و هیکل داره... می‌خواد یه زنه رو بکشه... زنه می‌فهمه و زور می‌زنه در بره... نمی‌تونه یارو گیرش می‌اندازه.. بقیه‌ش رو هم باید کرایه‌شو بدی بری ببینی.

مشتری اول: نه... تخیلی نمی‌خوام... از اونایی که همه‌ش سوار اسبن چی داری؟

مشتری دوم: گفتی اسب یاد قیصر افتادم... دیدیش؟

مشتری اول: نه... (رو به گرزین)... جنگی داری؟

گرزین: تو چی کاره‌ای؟ هنری‌بازی؟ عشق وسترنی؟ جنگی خوراکته؟

مشتری سوم: (که به اشتباه جنگی را جن‌گیر شنیده است)... جَن‌گیر داری؟

گرزین: (عصبانی) جَنِ‌گیر چیه؟ جِن‌گیر.

مشتری سوم: همون، جن‌گیر... اگه داری با شوله بده.

گرزین: آقا شوله چیه؟ این فیلمایی که تو می‌گی ساخته نشده.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: