روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:36
شماره خبر: 100806449302
کتايون مصري / دبير گروه جامعه
لحظه‌هاي آخر سال را دريابيم
سال 1390 با تمام افت و خیزهایش بزودی به آخر می‌رسد؛ سالی که رویدادهای زیادی را در خود داشت و سالی که می‌آید تلخ و شیرین‌های زیادی با خود دارد.

سال 90 گذشت بی‌آن‌که من و تو در گذران آن اراده‌ای داشته باشیم، اما در این سال آنچه اتفاق افتاد از اراده ما به دور نبود. در این لحظه‌های پایانی سال خیلی‌ها به خاطر یک اشتباه کوچک در کنج زندان‌ها هستند، خیلی‌ها به خاطر یک لجبازی ساده از همصحبتی با عزیزانشان به‌دور مانده‌اند، برخی به خاطر یک بی‌مبالاتی دل‌هایی را آزرده‌اند وشاید من و تو جزو یکی از این گروه‌ها باشیم. محال است کسی از ما در سیصد واندی روز از سال مرتکب خطایی نشده باشد، چه بسا برخی از ما پل‌های پشت سرمان را هم آوار کرده‌ایم و به نظر می‌رسد راه بازگشتی برای جبران نداریم. شاید به همین دلیل در ثانیه‌های آخر سال دلمان می‌گیرد، حتی از تغییر ساعت‌ها می‌ترسیم، حس غریبی از پا پیش گذاشتن ما را منع می‌کند؛ اما آنهایی که صاحب قوی‌ترین اراده‌ها هستند، از جبران خطاهایشان خوف ندارند.

سالی که گذشت می‌تواند عبرتی برای سال‌های پیش‌رو باشد، حتی اگر گرد سپیدی از گذشت روزگار بر موهایمان نشسته می‌توانیم خودمان را عادت دهیم که به جای بازگشت به گذشته و حسرت روزهای رفته به افق پیش رو خیره شویم. از همین روزهای آخر سال برای ساعت‌ها و روزهای آینده برنامه بچینید. چه ایرادی دارد اگر دلی را شکسته‌ایم، گوشی تلفن را برداریم واز حجم غبار روابطمان بکاهیم. چه ایرادی دارد که آیینه دلی را پاک کنیم. لازم نیست در یک حرکت شعارگونه راهی سرای سالمندان شویم یا از بیماران عیادت کنیم، چند روزاست از برادر بزرگمان بی‌خبریم؟ چند روز است سراغ مادر یا مادر همسرمان را نگرفته‌ایم. پیرمرد تنهای مجتمع مسکونی ما، لحظه تحویل سال چه می‌کند؟ کودک سرایدار آپارتمانمان عیدی گرفته؟ و ... .


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: