روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:39
شماره خبر: 100806615171
بفرماييد کامتان را شيرين کنيد
امسال نوروز به مسافرت می‌روید؟ کدام شهر را انتخاب کرده‌اید؟ هنوز در انتخاب آن مردد مانده‌اید؟ مسلما هر شهری را انتخاب کنید به خرید سوغات آن نیز فکر می‌کنید؟ خوشبختانه در تمام شهرهای ایران تنوع هنری و فرهنگی، گستردگی محصولات و مصنوعات به قدری زیاد است که به جرات می‌توان گفت هر شهری ارمغان مخصوص به خودش را دارد.

از ظروف سفالین همدان گرفته تا ترمه‌های اصفهان، فرش تبریز و گلیم و جاجیم عشایر شیراز همه سوغاتی‌هایی هستند که دل هر گردشگری را برای خرید آن به وسوسه می‌اندازد. البته به شرطی که با بودجه ما هم بخواند.

در این میان سوغات دیگری هم وجود دارد که هنر دست تلقی می‌شود، ولی نیازی نیست که برای خرید آن مبالغ هنگفتی بپردازید و همه هم توان خرید آن را دارند و ازخوردن آن لذت می‌برند وهیچ مسافری هم نیست که هنگام سفر از خرید یک آن صرف نظر یا حتی فراموشش کند، شاید بهترین و مورد علاقه‌ترین سوغات همین باشد؛ شیرینی مخصوص هر استان یا شهر.

شما برای خرید شیرینی چگونه بهترین را انتخاب می‌کنید؟ آنهایی که اهل شیرینی هستند، مسلما برندها را می‌شناسند و تا زمانی که آن برند را پیدا نکنند دست به خرید شیرینی نمی‌زنند. همه ما بارها نام نان‌برنجی شکرریز یا سوهان حاج‌حسین سوهانی را شنیده‌ایم، ولی نمی‌دانیم که کدام شکرریز واقعی است، کدام سوهان، سوهان حاج‌حسین است و کدام حاج‌خلیفه اصل است و گز انگبین واقعی را چگونه می‌توان انتخاب کرد. انتخاب این اصل‌هاست که مسافرت را برای شما کمی سخت می‌کند، پس بهتر است نام و آدرس واقعی اینها را قبل از سفر جویا شوید.

با رسیدن بهار و نوروز، با الهام از طبیعت و رنگ‌ها، می‌توان زیباترین شیرینی‌ها را برای خانواده خود تدارک دید. شیرینی‌های سنتی ایرانی یکی از هنر‌هایی است که نتیجه تجارب هزاران سال تجربه و ابتکار نسل‌های زیادی است که شادی خویش را با ما تا به امروز تقسیم کرده‌اند. امروزه از هر شهر و دیار و روستایی شیرینی‌های محلی متنوعی در خانه‌های ما دیده می‌شود، این شیرینی‌ها در طول قرن‌ها زینت‌بخش محافل و مهمانی‌های ما بوده و خواهند بود و در مراسم مختلف با مناسبت‌های بجا قرین می‌شوند.

اگر به شهرهای مختلف کشور سفر کردید، کامتان را شیرین کنید و برای دوست و آشنا هم خوراکی به ارمغان بیاورید که متخصصان می‌‌گویند شیرینی شما را از افسردگی می‌رهاند؛ البته در خوردن شیرینی افراط نکنید.

در بسیاری از همین شهرها پخت شیرینی عید توسط خانم‌های خانه یکی از سنت‌های دیرین است، زنان این شهر یک ماه به عید در کنار خانه تکانی و رفت و روب منزل وظیفه خرید وسایل شیرینی و پخت آن را نیز به عهده دارند حتی در برخی از خانه‌ها چند خانواده حال از فامیل یا همسایه روزی را برای پخت شیرینی انتخاب می‌کنند و در آن روز گردهم جمع می‌شوند و با پخت شیرینی به استقبال سال نو می‌روند. رسمی که در پایتخت هیچ گاه وجود نداشته است و به جای از چند روز مانده به عید جلوی در شیرینی فروشی‌ها صف‌های طولانی خرید شیرین شب عید ایجاد می‌شود.