روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 30 بهمن 1397 / 13 جمادي الثاني 1440 / a 19 Feb 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:39
شماره خبر: 100806615737
حاج خليفه را مي‌شناسيد؟
فقط آثار تاریخی نیست که خیل عظیمی از گردشگران را به سمت یزد روانه می‌کند، بلکه شیرینی‌های سنتی یزدی هم علاقه‌مندان زیادی در سراسر کشور و حتی در جهان دارد. مگر می‌شود به یزد آمد و از کنار شیرینی‌های سنتی آن براحتی گذشت.

شیرینی‌پزی در یزد سابقه‌ای طولانی دارد، در این شهر تاریخی شیرینی‌های سنتی مانند باقلوا، قطاب، لوز، نارگیل، پشمک، نان‌برنجی و حاجی بادام تهیه می‌شود که پیشنهاد می‌کنیم اگر به یزد سفر کردید، بدون چشیدن این شیرینی‌ها از این شهر برنگردید. شیرینی‌های استان یزد یکی از خوشمزه‌ترین شیرینی‌ها‌ی ایران و سوغات این استان است. اگر گذرتان به یزد افتاده باشد حتما شیرینی فروشی‌های این شهر را با عنوان حاجی خلیفه دیده‌اید. حاجی خلیفه در اصطلاح یزدی به قنادی‌هایی گفته می‌شود که شیرینی‌های محلی تولید می‌کنند و می‌فروشند. به همین دلیل در همان میدان امیرچخماق و محوطه‌های اطراف این میدان مانند خیابان امام و خیابان قیام، شاهد مغازه‌هایى هستید که تابلوی حاجی خلیفه را بر سردر خود دارند. شیرینی‌فروشی حاجی‌خلیفه رهبر و شرکاء در ضلع شرقی میدان تاریخی امیر چخماق یزد، نه تنها معروف‌ترین شیرینی‌‌فروشی یزد است، بلکه جزو مشهورترین و تاریخی‌ترین قنادی‌های کشور است. این شیرینی‌فروشی بیش از 100 سال قدمت دارد و حتی چند سالی است که ساختمان آن به ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رسیده است.

مدیر این بنگاه شیرینی‌سازی می‌گوید:‌ سال 1295هجری‌ شمسی مطابق با سال 1916، یکی از متخصصان رشته شیرینی‌سازی اصیل یزد که در عصر خود سرآمد استادان شیرینی‌سازی ایران بود، با احداث کارگاهی کوچک در بازار تاریخی حاجی قنبر یزد موسسه‌ای را بنیان نهاد که امروز به نام بنگاه شیرینی‌سازی حاج خلیفه علی رهبر و شرکا در سراسر دنیا شهرت دارد. ولی رهبر که نسل سوم خاندان حاج‌خلیفه رهبر است، می‌گوید: این استاد بزرگ در تمام دوران فعالیت تولیدی با استفاده از تخصص و تبحر خود و به‌کار بردن مرغوب‌ترین مواد اولیه طبیعی موفق شد با تولید انواع شیرینی با کیفیت و کم‌نظیر، نام شهر باستانی یزد را مترادف با شیرینی‌های موسسه خود در سراسر گیتی پرآوازه سازد. وی می‌افزاید: همچنین مرحوم حاجی مرتضی شیرینی‌ساز و مرحوم حاجی حسن فردوسیان موسسان و شرکایی بودند که از بدو تاسیس کنار مرحوم حاجی خلیفه علی رهبر بوده و حالا فرزندان و نوادگان نامبرده، راه ایشان را ادامه می‌دهند. البته در شهر یزد شیرینی‌سازان دیگری نیز با پیشوند کلمه حاجی خلیفه، محصولات خود را عرضه می‌کنند، به طوری که بافت قدیمی شهر یزد که یکی از شلوغ‌ترین و پرگردشگرترین مناطق یزد است، حدود 50 شیرینی‌فروشی سنتی یا حاجی‌خلیفه دارد.

پیشنهاد می‌کنیم اگر به یزد آمدید یک جعبه شیرینی مخلوط بگیرید. جعبه شیرینی مخلوط یک محصول کامل است که انواع شیرینی سنتی یزد را دربردارد و برای مهمانی‌ها و مراسم خاص و عمومی بسیار مناسب است، زیرا هر کدام از این نوع شیرینی‌ها طعم مخصوص به خود را دارد و می‌تواند جوابگوی افراد، با سلیقه‌ها و ذائقه‌های متفاوت باشد. البته در نظر داشته باشید که شیرین‌ترین و خوردنی‌ترین سوغات یزد، شیرینی باقلواست که شادی مسافرت به یزد را چند برابر می‌کند. باقلوای یزد، سوغاتی است که یکی دو روز بیشتر در خانه مسافران یزد باقی نمانده و تنها مزه آن است که همیشه زیر دندان می‌ماند. امروزه باقلوا در تمامی شیرینی‌فروشی‌ها وجود دارد، اما شیرینی و مزه هیچ‌کدام مانند شیرینی باقلوای یزد نیست. انگار طعم اصلی بادام و پسته را تنها می‌توان در این شیرینی اصیل و سنتی چشید. ولی رهبر با اشاره به این‌که باقلوا، قدیمی‌ترین شیرینی در یزد محسوب می‌شود، می‌گوید: باقلوا در کشورهای ترکیه، سوریه و لبنان هم درست می‌شود، اما باقلوای یزد از لحاظ کیفیت و طعم چیز دیگری است. این پیشکسوت شیرینی‌سازی می‌افزاید: باقلوای یزد چهار گوشه دنیا خریدار دارد، اما بیشترین صادرات باقلوای یزد به شهر‌های مختلف آمریکا و کاناداست. رهبر در پاسخ به این سوال که باقلوای یزد چه رمز و رازی دارد که همچنان مشتری‌های پروپاقرص خود را دارد، می‌افزاید: رمز و راز را که نمی‌شود گفت، ولی اصل کار ما صداقت و کیفیت خوب است. وی با اشاره به لو رفتن برخی از رمز و رازهای پخت باقلوا توسط شاگردان حاجی خلیفه می‌گوید:ما از شیرینی‌فروشی‌ها در خواست کردیم هیچ‌وقت در ساخت این شیرینی کوتاهی نکنند،چرا که کوتاهی در این مورد باعث می‌شودشیرینی باقلوا بدون کیفیت شود و مشتریان خود را از دست بدهد.

پس اگر به یزد آمدید برای باقلوای شهر شیرینی‌ها، حساب جداگانه‌ای باز کنید.

* امیر ترقی‌نژاد


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: