روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:40
شماره خبر: 100806630180
راهنماي گشت و ‌گذار نوروزي در ايلام
دردانه زاگرس
استان ایلام در غرب ایران در ناحیه‌ای کوهستانی و نیمه‌گرم قرار دارد و همین شاید دلیلی باشد برای آن‌که چمدان‌هایتان را ببندید و راهی این استان شوید، چرا که بهار ایلام نه آنقدر سرد است که شما را روانه هتل‌ها و مسافرخانه‌ها کند و نه آنقدر گرم است که شما را کلافه راهی شهرهای اطراف. استان ایلام یکی از استان‌هایی است که نامش همواره با محرومیت همراه بوده است، اما این محرومیت را شاید بشود در امکانات محدود آن نسبت به دیگر استان‌ها محدود کرد، چرا که این خطه از دیدنی‌های شگفت‌انگیز هیچ کم ندارد. طبیعت این استان، بی‌نظیر است. این استان دارای شهرستان‌هایی با قدمت تاریخی است. از جمله این شهرستان‌ها دره‌شهر است. دارای آثار تاریخی ازجمله پل گاومیشان است که روی رودخانه سیمره قرار دارد و شهر تاریخی و زیبای ماداکتو و آتشکده و تنگه بهرام چوبین و چند قلعه تاریخی است.

چطور برویم؟

هواپیما:‌ این روش برای رسیدن به این استان می‌تواند شما را از بسیاری از دیدنی‌های مسیر آن محروم کند، اما این استان دارای یک فرودگاه است که می‌توانید از محل زندگی‌تان به این شهر سفر کنید.

اتوبوس: از شهرهای مختلفی برای این استان اتوبوس وجود دارد.

اتومبیل:‌ شما با اتومبیل نیز می‌توانید وارد این استان بشوید، مهم‌ترین مسیرها از شرق از طریق مسیر پلدختر ‌‌ـ‌ دره‌شهر، از غرب از طریق بدره ‌‌ـ‌ مهران، از شمال از اسلام‌آباد غرب ـ ایوان از جنوب از مسیر اندیمشک ـ دهلران است.

کجا برویم؟‌

طاق شیرین و فرهاد: ایلام و ایوان غرب، سال‌هاست میزبان بنایی از دوران ساسانیان هستند که نماد فداکاری و آرامشخواهی فرهاد برای شیرین لقب گرفته است. طاق سنگی زیبایی که در شمال غربی استان قرار دارد و از شمال به گیلانغرب کرمانشاه، از جنوب به بخش چوار، از شرق به شیروان چرداول و از غرب به کشور عراق منتهی می‌شود.

دره ارغوان: ایلام استانی جنگلی است و به خاطر زیبایی طبیعتش از آن با نام عروس زاگرس نیز یاد می‌شود، اما در دل این عروس هزار رنگ، دره ارغوان جایی است شبیه جعبه مداد رنگی‌ها که در هر گوشه آن، طبیعت به رنگ متفاوتی درمی‌آید؛ تفرجگاهی دیدنی که با فاصله 5 کیلومتر در شمال شهر ایلام قرار گرفته است.

هر سال همزمان با فصل بهار و بخصوص اردیبهشت، دره ارغوان ایلام به اوج زیبایی‌اش می‌رسد؛ جایی که ارغوان‌های تازه دره ارغوان در محدوده‌ای 160 هکتاری و حفاظت شده می‌رویند و درخشان‌ترین رنگ‌های طبیعت را به نمایش می‌گذارند.

قلعه والی ایلام: این قلعه عهد قاجار در دشت میانکوهی ایلام و بالای تپه چگامیرک در سال ۱۳۲۶ هجری قمری ساخته شده‌ است. چشمه بی‌بی، آب این قلعه را تامین می‌کرده‌ که به سبک گذشته با استفاده از تنبوشه آب چشمه به محوطه حیاط مرکزی قلعه هدایت می‌شده ‌است. این قلعه در ضلع شمالی خیابان پاسداران قرار دارد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: