روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 28 دي 1397 / 11 جمادي الأول 1440 / a 18 Jan 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:40
شماره خبر: 100806630275
راهنماي گشت و ‌گذار نوروزي در شاهرود
راه رفتن روي ابرها
اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که معمولا از دیدن تصاویر فوق‌العاده زیبا و بکر طبیعت دیگر کشورها لذت می‌برید، ولی هنوز امکان سفر برایتان فراهم نشده است، می‌توانید عید امسال در کشور خودمان شاهد همین مناطق باشید، فقط با یک سفر به شاهرود. جایی که شاهرودی‌ها آن را قاره کوچک می‌نامند. دیدنی‌های طبیعی این منطقه بسیار زیاد و متنوع است. شما در این شهر می‌توانید هم گردشگری علمی داشته باشید، هم عارفانه و مذهبی، هم طبیعی و هم تاریخی. مثلا از روستای قلعه بالا و رمل‌های ماسه‌ای رضاآباد گرفته تا جنگل ابر. تورهای کویرنوردی و کوهنوردی و پیست‌های اسکی را هم به این لیست اضافه کنید؛ البته بدانید دیدن آرامگاه جرجیس نبی در دهستان زمان‌آباد هم خالی از لطف نیست.

شاهرود موقعیت فوق‌العاده‌ای دارد، فقط 2 ساعت با دریا فاصله دارد و یک ساعت با کویر و 40 دقیقه با جنگل، کوه هم که بخش اصلی شهر است!

چطور برویم؟

هواپیما:‌ فرودگاه شاهرود در کیلومتر 5 جاده شاهرود‌‌ ـ‌ مشهد در منطقه‌ای به نام سعدآباد قرار دارد.

قطار: خط راه آهن تهران ـ مشهد، شما را در شاهرود پیاده می‌کند.

اتوبوس: اتوبوس‌هایی که برای رسیدن به مشهد از شاهرود عبور می‌کنند بهترین گزینه هستند؛ البته شما از سمت شمال کشور هم می‌توانید به این شهر برسید.

اتومبیل:‌ شاهراه تهران ‌‌ـ ‌مشهد، آزادشهر ‌‌ـ ‌شاهرود و در نهایت گرگان ‌‌ـ ‌شاهرود از جمله مسیرهای رسیدن به این شهر است.

کجا برویم؟‌

منطقه خوارتوران: اینجا را آفریقای ایران می‌نامند. اگر به سمت جنوب شرقی شاهرود در بخش بیارجمند بروید، به بزرگ‌ترین منطقه حفاظت شده خاورمیانه می‌رسید. فلفل مهم‌ترین محصول تولید این منطقه است.

جنگل ابر:‌ اگر 50 کیلومتر از شاهرود به سمت شمال شرق بروید یعنی درست در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان، در روستای ابر، رویای راه رفتن روی ابرها برایتان محقق می‌شود. جنگلی با درخت‌های چنار و بلوط که در مهی غلیظ فرو رفته است.

آرامگاه بایزید بسطامی: در شهر بسطام، در 6 کیلومتری شاهرود، یک مسجد و چند مزار و بنا قرار دارد. درست همین‌جاست که می‌توانید گنبد مخروطی شکل مقبره بایزید بسطامی را ببینید. آرامگاهی ساده بدون تزئینات زیاد که بیانگر نحوه زندگی این عارف بوده است. حتما از آرامگاه امامزاده محمد هم دیدن کنید.

کجا بمانیم؟

تعداد هتل‌های شاهرود اندک است، ولی تعداد مهمانسراهای این شهر به نسبت زیاد است. شاید شما بتوانید در این شهر با طبیعت زیبایش، چادر بزنید. معمولا مسافران شاهرود با کمبود جا مواجه می‌شوند. با وجود این، جذابیت‌های این منطقه آنقدر زیاد هست که بتوان بالاخره چند شبی را در آن سپری کرد.

هزینه اقامت در آپارتمان یک خوابه برای 3 نفر: ‌160 هزار تومان

هزینه اقامت در آپارتمان 2 خوابه برای 8 نفر: 290 هزار تومان


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: