روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:40
شماره خبر: 100806630361
راهنماي گشت و‌ گذار نوروزي در شهر فومن
لمس بهار
همه لذت درک بهار در اولین روزهای فروردین به طبیعت ختم می‌شود و حتما به همین دلیل است که در تعطیلات نوروز شهرهای شمال کشور شلوغ‌تر از هر وقت دیگر است. حس بهار شمال کشور چندان به گشت و گذار طولانی هم نیاز دارد از هر جاده‌ای که بگذرید شکوفه‌های درختان، سبزه‌های نو شده، عطر علفزار وگل‌های کوچک وحشی چشم‌نوازی می‌کنند.

اگر اهل گردشگری هستید از نوع گردشگر طبیعت و روستایی گرفته تا مکان‌های تاریخی به سمت شمال بشتابید و خودتان را به شهر فومن برسانید. ساکنان فومن را گیلک‌ها و تالش‌ها تشکیل می‌دهند و روستاهای کوهپایه‌ای واقع در غرب فومن عموماً تالش و تالشی زبان هستند. فومن شهری است که در میان مزارع و باغ‌های اطراف خود محصور شده ‌است؛ برنجکاری کشت، چای، توتون و پرورش کرم ابریشم از فعالیت‌های اصلی فومن است که عمدتاً در اطراف شهر دیده می‌شود. فومن در حدود 25 کیلومتری شهر رشت قرار دارد. از سوغاتی‌های معروف این شهرستان نسباتاً بزرگ می توان به کلوچه معروف فومن، صنایع‌دستی و ماهی که در تمام استان گیلان جزو سوغاتی به حساب می‌آید، اشاره کرد.

چطور برویم؟

هواپیما:‌ شما می توانید از بسیاری از شهرها به فرودگاه رشت، مرکز استان گیلان بروید، از فرودگاه رشت تا شهر فومن نیز حدود 30 کیلومتر است.

قطار: اگر قصد دارید که با قطار به استان گیلان بروید باید تا چند سال دیگر صبر کنید.

اتوبوس: اتوبوس از شهرهای مختلفی برای شهرهای گیلان وجود دارد.

اتومبیل: شما می‌توانید از شرق از طریق رامسر‌ ‌ـ ‌چابکسر، از جنوب از جاده قزوین‌ ‌ـ‌ رشت، از غرب از سمت اردبیل و از شمال از جمهوری آذربایجان و شهر مرزی آستارا به استان گیلان وارد شوید.

کجا برویم؟‌

قلعه رودخان: نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن است. مسیر یک ساعته، جنگلی و پلکانی برای رسیدن به این قلعه می‌تواند تجربه بی‌نظیری از گردشگری طبیعت و بنای تاریخی را نصیب‌تان کند.

ماسوله: ماسوله در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است.

ماسوله به دلیل داشتن معماری منحصر به‌فرد در جهان، وجود کوهستان‌های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز و وسیع از توریستی‌ترین مناطق شمالی ایران است.

مجسمه‌های فومن: شهر فومن به شهر مجسمه‌های رنگین معروف است.مجسمه چهار دختران و مجسمه شکاربانان که در ابتدای راه فومن به ماسوله قرار دارد از مجسمه‌های زیبای این شهر است .


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: