روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 05 خرداد 1398 / 21 رمضان 1440 / a 26 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه نامه نوروز 91
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 27 اسفند 1390 - ساعت 16:40
شماره خبر: 100806630682
راهنماي گشت و گذار نوروزي در يزد
ديار بادگيرها
استان‌های مختلف کشورمان هر یک حال و هوا، آداب و رسوم و جغرافیای خاص خود را دارند. یزد هم به واسطه بادگیرهای زیبا و کهنی که دارد، شهر بادگیرها نام گرفته است. از طرفی دیگر اغلب ما یزد را به عنوان استانی مذهبی هم می‌شناسیم و هر گاه نامش بیاید یاد تکیه امیرچخماق و عزاداری‌های خاص و زیبای ایام محرم می‌افتیم. آب و هوای یزد اگر چه خیلی گرم است، اما در ایام نوروز و اوایل فصل بهار گرمایش دل‌آزار نیست. همچنین آسمان صاف و بی‌ابر یزد در این ایام دیدنی است. آنقدر که می‌توان گفت باید فرصت را مغتنم دانست و مهمان سرزمین بادگیرها شد و در فضای آن نفسی تازه کرد.

چطور برویم؟

هواپیما: فرودگاه یزد از بسیاری استان‌ها پرواز مستقیم دارد.

قطار: خط آهن این استان را یکی از شاهرگ‌های حیاتی راه‌آهن در ایران می‌دانند. همین موضوع نشان می‌دهد که سفر از طریق راه‌آهن به این استان آسان است.

اتومبیل: از شرق از طریق استان‌های خراسان رضوی و جنوبی می‌توانید وارد شهر طبس شوید. همچنین از جنوب از طریق جاده‌های کرمان‌ ‌ـ ‌بافق ‌‌ـ ‌یزد و رفسنجان ‌‌ـ ‌یزد و شهربابک‌ ‌ـ ‌هرات از طریق استان کرمان و اقلید‌ ‌ـ‌ ابرکوه از طریق استان فارس از شمال از مسیر بزرگراه نایین ‌‌ـ‌ یزد وارد شوید.

کجا برویم؟‌

پیر چک‌چک: برای رسیدن به این مکان باید از تعداد زیادی پله که سر راهتان است بگذرید و به جایی در دل کوه برسید. چک‌چک یا چک‌چکو یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان است. این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیرسبز نیز می‌گویند. در کوه‌های میان اردکان و انجیره قرار دارد.

محله فهادان: محله فهادان قدیمی‌ترین محله شهریزد است که در مجاورت محلات بازارنو، شاه ابوالقاسم و کوشک‌نو قرار دارد و از جانب شمال به بخش شمالی خیابان فهادان، از جنوب به محلات بازارنو و وقت الساعت، از غرب به محلات شاه ابوالقاسم و کوشک‌نو و از شرق به خیابان امام خمینی محدود می‌شود.

سرو کهن ابرکوه: این سرو کهن که در قسمت جنوبی ابرکوه واقع شده دارای 25 متر ارتفاع و 5/11 متر دور تنه است. این درخت کهنسال با تصویب شورای عالی محیط‌زیست کشور در سال82 ، به عنوان اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده است. مسجد جامع ابرکوه نیز ازجمله آثار تاریخی و با ارزش این شهرستان است.

شهر سفال و سرامیک: شهر میبد هم از آن شهرهایی است که بروید دست خالی برنمی‌گردید و سفال‌های زیبای این شهر که هنر دست سفالگران زحمتکش نایینی است آنقدر زیباست که بیننده را به خود جلب می‌کند.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: