روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 05 اسفند 1395 / 26 جمادي الأول 1438 / a 23 Feb 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
شنبه 10 تير 1391 - ساعت 00:03
شماره خبر: 100815955433
برنامه‌هاي راه شب، زنده باد زندگي، نگاه يک، وقت اضافه و... در واپسين ساعات شب مهمان خانه‌هاي مردم مي‌شوند
شب‌هاي زنده تلويزيون براي تابستان
شبکه‌های مختلف تلویزیون برای شب‌های تابستان برنامه‌های زنده را در جدول پخش خود قرار داده‌اند. محور بیشتر این برنامه‌ها، موضوعاتی است که خانواده‌های ایرانی با آن روبه‌رو هستند.

برنامه «راه شب» در شبکه پنج و «زنده‌باد زندگی» در شبکه دو از برنامه‌های جدیدی است که پخش شبانگاهی خود را بتازگی و به طور زنده آغاز کرده ‌است. برنامه‌های «نگاه یک» با موضوعات سیاسی، «ثریا» با پرداختن به موضوعات علمی، «پایش» با محوریت مباحث اقتصادی و «وقت اضافه» با موضوع ورزشی از برنامه‌های زنده شبانگاهی شبکه یک است. برنامه «هزار و یک شب» برنامه شبانگاهی زنده شبکه چهار و «رادیو هفت» نیز برنامه شبانگاهی زنده شبکه آموزش است.

خاطره‌سازان در «راه شب»

همزمان با ولادت امام سجاد(ع) و در روز یکشنبه چهارم تیر، جنگ شبانگاهی زنده‌ای روی آنتن شبکه تهران رفت که موضوعات خانوادگی و اجتماعی را محور خود قرار داده بود. برنامه «راه شب» نام این جنگ زنده است که محمود محمودی آن را تهیه می‌کند. هومن حاج‌عبداللهی نیز اجرای این برنامه را به‌عهده دارد و مجتبی نظری به عنوان مجری دوم به خواندن پیامک‌ها و نظرات مردم می‌پردازد.

محمودی، تهیه‌کننده این برنامه به جام‌جم گفت: این برنامه به موضوعاتی می‌پردازد که دغدغه و مساله روز مردم است. به عنوان مثال این هفته موضوع مهمانی رفتن را بررسی می‌کنیم و هفته بعد قرار است به موضوع راستگویی و دروغگویی و دروغ‌های مصلحتی بپردازیم.

محمودی اضافه کرد: «راه شب» قرار است تا 25 قسمت ادامه پیدا کند و تا شب قبل از ماه رمضان روی آنتن برود. بعد از اتمام ماه رمضان نیز پخش برنامه ازسرگرفته می‌شود و تا پایان شهریور ادامه خواهد داشت.

وی درباره بخش‌های مختلف این برنامه گفت: بخش «شب بیداران» در این برنامه به سراغ کسانی می‌رود که مجبورند شب‌ها بیدار باشند. همچنین بخش دیگری نیز به نام مسابقه پیامک و تلفنی داریم که از بینندگان برای شرکت در این مسابقه دعوت می‌کنیم. بخش خاطره‌سازان که محمد مقدم آن را اجرا می‌کند نیز سراغ آدم‌هایی می‌رود که برای ما خاطره ساخته‌اند. ما در این بخش سمت خاطره‌ها نمی‌رویم، بلکه خاطره‌سازان را به برنامه دعوت می‌کنیم. به طور مثال سراغ حمید استیلی و گل معروفش به آمریکا می‌رویم و قصد داریم در هفته بعد از مجید قناد به واسطه اجرای مسابقه «از مدرسه تا مدرسه» در 20 سال پیش دعوت کنیم.

کارگردان «راه شب» محمدرضا کشمیری، مدیر تولید محمد مقدم و نویسندگان برنامه شیما خرسند و مجتبی نظری هستند. این برنامه هر شب ساعت 30 دقیقه بامداد آغاز و تا ساعت 2 و 20 دقیقه ادامه دارد.

شب‌ زنده‌داری با «زنده باد زندگی»

شبکه دو سیما که محور برنامه‌های خود را حول محور کودکان، نوجوانان و خانواده تعریف کرده است، از ابتدای سال برنامه‌های «خونه زندگی» و «عصر خانواده» را روانه آنتن کرد و اکنون با آغاز تابستان برنامه شبانگاهی «زنده باد زندگی» را به جدول پخش خود اضافه کرده است. مجری اصلی «زنده‌ باد زندگی» جعفر خسروی است. او درباره ساختار و محتوای این برنامه به جام‌جم گفت: «زنده‌ باد زندگی» یک برنامه خانواده‌‌محور است. افراد به تنهایی برای ما اهمیت ندارند؛ هرچند که معروف باشند. در «زنده ‌باد زندگی» افراد در کنار خانواده‌‌شان مفهوم پیدا می‌کنند؛ به همین دلیل مهمانانی که به این برنامه می‌آیند، اعضای یک خانواده هستند.

خسروی با ذکر این نکته که تلاش می‌کنیم طی 120 دقیقه‌ای که در اختیار داریم، دقایق مفرح و مفیدی را برای مخاطبان ایجاد کنیم، گفت: در «زنده‌ باد زندگی» به نقش روابط خانوادگی می‌پردازیم.

تشریح این نکته اهمیت دارد که اعضای یک خانواده فقط افرادی نیستند که از لحاظ خونی به‌هم وابسته هستند و زیر یک سقف زندگی می‌کنند. هدف ما این است که به مردم یادآوری کنیم اعضای یک خانواده در همه شرایط چه خوب چه بد باید در کنار هم باشند و به یکدیگر کمک کنند.

مجری این برنامه افزود: در زنده باد زندگی تصمیم داریم خانواده‌های موفق جامعه را به استودیو بیاوریم و دلایل موفقیت‌ آنها را از زبان خودشان بشنویم.

از طرفی تلاش می‌کنیم به خانه افراد معروفی برویم که در شبکه‌های مختلف تلویزیون آنها را می‌بینیم. «زنده‌باد زندگی » می‌خواهد این افراد معروف را در کنار خانواده‌هایشان نشان دهد.

وی درباره مباحث کارشناسی این برنامه گفت: کارشناسانی که در «زنده‌ باد زندگی» حضور می‌یابند، روی این نکته تاکید دارند که خانواده سیال‌ترین بخش اجتماع است و قرار نیست که خانواده برای همیشه ثابت بماند. جامعه در حال تغییر است و این تغییر به خانواده هم راه پیدا می‌کند. در این مسیر خانواده‌ای موفق است که بتواند به بهترین شکل از این تغییرات استفاده کند.

«زنده ‌باد زندگی» دارای بخش‌های متعددی است که از میان آنها می‌توان به بخش‌هایی مانند سینمای خانواده، ادبیات، کتاب، رسانه و سلامت اشاره کرد.

خسروی درباره بخش سینمای خانواده یادآور شد: در این بخش ما فیلم‌هایی را که به شبکه نمایش‌ خانگی وارد می‌شود، آسیب‌شناسی و نقد می‌کنیم. برخی از فیلم‌ها به نیت اکران در سینماها تولید می‌شود، اما در ادامه به دلیل ضعف داستان و ساختار نمی‌تواند به نمایش عمومی درآید، به همین دلیل در شبکه نمایش خانگی عرضه می‌شود.

این در حالی است که برخی از این فیلم‌ها که به خانه‌ها راه پیدا می‌کند، قابلیت تماشای دسته‌جمعی در خانواده را ندارد. سحر عصر آزاد اجرای این بخش از برنامه را به‌عهده دارد. فاضل نظری هم مجری بخش ادبیات و شعر است. حجج اسلام کمیجانی و ارزانی هم کارشناسان بخش معارف اسلامی مرتبط به خانواده هستند.

خسروی با ذکر این نکته که شعار برنامه« زنده باد زندگی» افتخار ایرانی، خانواده ایرانی است، گفت: در این برنامه ما قصد نداریم اصول خانه‌داری یا همسرداری را به مخاطبان آموزش دهیم، بلکه می‌خواهیم راه‌های استحکام و گفتمان صحیح در خانواده را بررسی کنیم.

«زنده باد زندگی» هر شب ساعت 23 و 30 دقیقه از شبکه دوم به طور زنده پخش می‌شود.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: