روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 31 ارديبهشت 1398 / 16 رمضان 1440 / a 21 May 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ايام
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 24 مهر 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100825203683
آزادي آبادان
ساعت یک بامداد پنجم مهر 1360 بود که رزمندگان اسلام عملیات خود را با رمز «نصرمن‌‌الله و فتح قریب» آغاز کردند. این عملیات پس از دو روز تلاش ، استقامت و دلاوری رزمندگان اسلام نتیجه داد و فرمان تاریخی امام خمینی‌(ره) مبنی بر شکست حصر آبادان تحقق یافت.

مقاومتی که نیروهای عراقی در برخی محورها از خود نشان دادند، از هوشیاری نسبی دشمن خبر می‌داد، اما این تنها کافی نبود زیرا شناخت نادرست فرماندهان نظامی عراق نسبت به توان نیروهای خودی و ناتوان انگاشتن طرف مقابل سبب شد در برابر نیروهای ایرانی نتوانند واکنشی مناسب و درخور نشان دهند.

هوا کم‌کم داشت روشن می‌شد و با روشن شدن هوا و ادامه پیشروی‌های رزمندگان اسلام، نخستین ضربه‌شکننده بر نیروهای بعثی وارد آمد اما این پایان کار نبود و نیروهای بعثی همچنان در منطقه پل حفار مقاومت می‌کردند. هر لـــحظه که می‌گذشت، نیروهای بعثی بیش از پیش توسط نیروهای ایرانی تحت فشار قرار می‌گرفتند و خود را مستاصل می‌دیدند.

از سوی دیگر، در پی تغییر وضع میدان نبرد، فرماندهی نیروهای عراق تلاش می‌کرد تا تاریک شدن هوا به مقاومت در پل حفار ادامه دهد زیرا قصد داشت با تقویت منطقه، ابتدا منطقه سرپل را حفظ کند و پس از آن، با نصب پل روی رودخانه کارون، نیروهای محاصره شده را نجات دهد و سپس با استقرار در منطقه غرب رودخانه کارون از ادامه پیشروی نیروهای ایرانی جلوگیری کند.جاده ماهشهر ـ آبادان حدود ساعت 8 و 30 دقیقه پنجم مهر 1360 آزاد شد و در پی آن، پیشروی نیروهای خودی از شمال به جنوب و تصرف پل قصبه انجام و امکان مقاومت از عراقی‌ها سلب شد.

بعدازظهر همان روز، بخشی از پل حفار توسط رزمندگان اسلام محاصره شد اما عراقی‌ها برای باز نگه داشتن عقبه نیروهای محاصره شده خود در شرق کارون، همچنان مقاومت می‌کردند، چنان‌ که با تاریک شدن هوا حرکت ستون نیروهای دشمن از سمت جاده اهواز به سمت خرمشهر دیده می‌شد. به این ترتیب، روز نخست عملیات در حالی رو به پایان می‌گذاشت که دشمن به دلیل عقب‌ماندگی، توان مقابله نداشت و تنها به تاریک شدن هوا، باز نگه داشتن پل حفار برای تقویت منطقه یا امکان عقب‌نشینی نیروهای محاصره شده خود، امید بسته بود.

روز دوم عملیات ثامن الائمه‌(ع) در حالی آغاز شد که پیشروی نیروهای ایرانی همچنان ادامه داشت و دشمن یــارای نشان دادن واکنش جدی نداشت و از بعد از ظهر روز دوم، نیروهای عراقی بتدریج یا تسلیم شدند یا عقب‌نشینی کردند و سرانجام در پایان این روز منطقه سرپل آزاد شد.

روز سوم رزمندگان اسلام به پاکسازی منطقه پرداختند تا این‌که محاصره آبادان به پایان رسید و فرمان امام خمینی‌(ره) مبنی بر شکستن حصر آبادان، در 48 ساعت تحقق یافت و نیروهای خودی پس از پاکسازی کامل منطقه، در ساحل شرقی رودخانه کارون استقرار یافتند.

در این عملیات شرق رودخانه کارون از اشغال نیروهای عراقی آزاد شد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: