روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
پنجشنبه 24 آبان 1397 / 06 ربيع الأول 1440 / a 15 Nov 2018
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ايام
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
دوشنبه 24 مهر 1391 - ساعت 19:00
شماره خبر: 100825203829
هجرت به قلب اروپا
سال 1357، نهضت اسلامی مردم ایران به رهبری امام خمینی(ره) به اوج خود رسیده بود. رژیم شاه پس از آن‌که از ساکت کردن امام ناامید شد، دست به فعالیت‌های سیاسی برای محدود کردن یا اخراج ایشان از عراق زد.

به همین دلیل به دستور رژیم عراق منزل ایشان در نجف محاصره و رفت و آمد‌ها کنترل و محدود شد. امام که به هیچ‌وجه حاضر به ترک مبارزه نبودند، تصمیم به مهاجرت از عراق به سمت سوریه گرفتند؛ اما به علت تیرگی روابط عراق و سوریه، قرار شد که از طریق کویت عازم سوریه شوند. با آن ‌که برای ورود به کویت، ویزا صادر شده بود، اما پس از رسیدن به مرز کویت، مقامات دولت کویت مانع از ورود ایشان به خاک کویت شدند. امام شب را در بصره گذراندند و تصمیم گرفتند به پاریس هجرت کنند. به این ترتیب، عصر چهاردهم مهر 1357، امام و همراهان به بغداد منتقل شدند و روز بعد، هجرتی تاریخی را در راه رضای خدا انجام دادند و در آنجا پس از توقفی کوتاه در پاریس در دهکده‌ای به نام «نوفل‌لوشاتو» اقامت کردند. اقامت ایشان در فرانسه بر خلاف تصور رژیم شاه، باعث تسریع در انقلاب شد و هر روز سیل خبرنگاران​، عکاسان و... به دیدار امام می‌شتافتند؛ به‌طوری که، این دهکده کوچک به کانون مهم‌ترین اخبار جهان تبدیل و پس از چند ماه منجر به پیروزی انقلاب اسلامی شد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: