روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 10 اسفند 1395 / 01 جمادي الثاني 1438 / a 28 Feb 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
راديو و تلويزيون
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 26 مهر 1391 - ساعت 00:00
شماره خبر: 100825372658
رسانه ملي از طريق اينترنت، موبايل و شبکه هاي اجتماعي اخبار را به گوش جهانيان مي‌رساند
قطع شبکه‌هاي صداوسيما خلاف قراردادهاي بين‌المللي است
محمد سرافراز، معاون برون‌مرزی سازمان صدا و سیما درباره قطع شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران از روی ماهواره هاتبرد، گفت: شبکه‌های جمهوری اسلامی ایران به دلیل این‌که دیدگاه متفاوتی از شبکه‌های غربی در اطلاع‌رسانی دارند، قطع شده‌اند. حوادث خاورمیانه، اروپا و آمریکا نظیر جنبش وال‌استریت در آمریکا، اعتراضات مردم به نظام سرمایه‌داری اروپا که هر روز معترضین بسیاری دارد و برخوردهای خشنی با آنها می‌شود، علت اصلی قطع شبکه‌های ماست.

به گزارش فارس، معاون برون‌مرزی سازمان صداوسیما تصریح کرد: بنا بر این دلیل اصلی قطع این شبکه‌ها اعمال فشار بیشتر بر ما در راستای تحریم‌هاست، اما آنها در حقیقت مردم خود را از دانستن اطلاعات درست تحریم می ‌کنند.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به قطع شبکه‌ها شما چه تصمیمی را اتخاذ خواهید کرد گفت: ما صدایمان را به گوش مخاطب می‌رسانیم. به این راحتی نیست که شبکه‌ها را قطع کنند و این کار بسیار پرهزینه است. ما در اینترنت، موبایل‌ها و شبکه‌های اجتماعی حضور داریم و نگرانی نداریم.

سرافراز در پاسخ به این سوال که امکان دارد شما تولید و پخش برنامه‌های شبکه‌های برون‌مرزی را متوقف کنید تصریح کرد: اصلا به فکر قطع شبکه‌هایمان نیستیم؛ چون تازه با این کار آنها، مخاطبان ما بشدت افزایش خواهد یافت. برای این‌که در اروپا مردم نسبت به سیاست‌های دولت‌هایشان بشدت معترض هستند.

فرکانس جدید شبکه العالم در ماهواره هاتبرد

پس از قطع فرکانس پخش شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی برون مرزی ایران روی ماهواره هاتبرد، شبکه العالم از امروز از طریق ماهواره هاتبرد با فرکانس 11566 قابل دریافت است. علیرضا غلامی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شبکه العالم درباره قطع شبکه العالم از روی ماهواره هاتبرد به مهر گفت: این اتفاق برای اولین بار رخ نداده است و ما از دشمنانمان انتظاری جز این نداریم. اما العالم خودش را آماده کرده و با قطع شدن فرکانس‌ها از ماهواره هاتبرد، از امروز شبکه از طریق ماهواره هاتبرد با فرکانس 11566 قابل دریافت است.وی با اشاره به خنثی کردن دروغ پراکنی‌ شبکه‌های عربی با پخش تصاویر مستند ماجرای سقوط شهر حلب در سوریه، اظهار کرد: همین‌ها باعث شد شبکه العالم را از ماهواره حذف کنند.

همچنین بینندگان شبکه جهانی جام جم می توانند برنامه‌های این شبکه را از طریق اینتلست 20 دریافت نمایند. موقعیت مداری، فرکانس و سایر مشخصات به این شرح است: نام ماهواره: اینتلست 20/ موقعیت مداری: 5/68 درجه شرقی فرکانس: 11090 مگاهرتز/ نرخ سیمبل: 600/25 مگا سیمبل بر ثانیه/ نرخ تصحیح خطا: 3/2 / قطبیت: عمودی

مهمانپرست:‌از طریق قانون پیگیری می‌کنیم

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: اقدام غربی‌ها در جلوگیری از پخش شبکه‌های ایرانی از ماهواره هاتبرد را از راه قانونی پیگیری خواهیم کرد.

رامین مهمانپرست با ذکر این نکته که این اقدام برخلاف ادعای غرب مبنی بر آزادی جریان اطلاعات و آزادی بیان است، به واحد مرکزی خبر گفت: متأسفانه ترس از این‌که حقایق و واقعیت‌ها به اطلاع مردم دنیا برسد باعث می‌شود که آنها چنین اقداماتی انجام دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به این‌که این قضیه به لحاظ حقوقی از مراجع مختلف پیگیری خواهد شد، گفت: این نمونه دیگری از نقض آزادی بیان و نقض مقررات و کنوانسیون‌های بین‌المللی است که کشورهای غربی آن را دنبال می‌کنند. وی افزود: نکته مهم این است که افکار عمومی به ویژه در دنیای غرب بخوبی می‌توانند، ببینند که دولتمردانشان از چه شیوه‌هایی برای جلوگیری از شنیدن حرف حق یک ملت استفاده می‌کنند. وی با اشاره به تلاش غرب برای ارائه تصویری غلط از واقعیت‌ها در کشورهای منطقه افزود: با فعالیت رسانه‌های کشورهای مستقل، این تلاش آنها خنثی می‌شود. سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تیم حقوقی وزارت امور خارجه با همکاری کارشناسان فنی و حقوقی صدا و سیما و سایر بخش‌های کشور این مسأله را از راه قانونی پیگیری می‌کند.

مدیر اتاق خبر پرس‌تی‌وی: خلاف مقررات بین‌المللی است

مدیر اتاق خبر پرس‌تی‌وی با تاکید بر این‌که دستور قطع ماهواره‌های شبکه‌های ایرانی از روی ماهواره یوتل‌ست را اتحادیه اروپا به این شرکت داده است، تاکید کرد: این تصمیم اتحادیه اروپا خلاف مقررات بین‌المللی و عرف حاکم بر قراردادهاست.

حمیدرضا عمادی به ایسنا گفت: از همه مهم‌تر این تصمیم نشانگر ادعاهای پوچ غربی‌ها در زمینه حمایت از آزادی رسانه است؛ به طوری که آنها تحمل شنیدن صدای رسانه‌های ایرانی را نداشته و تلاش می‌کنند با استفاده از ابزار زور و سرکوب صدای رسانه‌های ایرانی را در کشورهای خود قطع کنند.

وی افزود: طبق قراردادی که ایران با شرکت یوتل‌ست داشت تا سال 2021 این شرکت موظف به سرویس دادن به شبکه‌های ایرانی است. در تماسی که من با مسئولان شرکت یوتل‌ست و آرکیوا داشتم اعلام کردند که این تصمیم اتحادیه اروپا بوده است و چون آنها شرکت‌های اروپایی هستند موظف به اجرای تصمیمات اتحادیه اروپا و کمیسیون اروپا هستند.

عمادی تاکید کرد: شبکه‌های ایرانی حق پیگیری قضایی این مساله را در مجامع بین‌المللی برای خود محفوظ دارند.

مدیر الکوثر: دنبال جایگزین هستیم

خندق‌آبادی، مدیر شبکه الکوثر نیز در این باره با ذکر این نکته که ما به دنبال جایگزین هستیم، گفت: البته برنامه‌های شبکه الکوثر هنوز از کشورهای عربی در حال پخش است و تنها پخش آنها از کشورهای اروپا و آمریکا قطع شده است.

وی گفت: شبکه‌های برون‌مرزی صدا و سیما کاری خلاف پروتکل‌ها و قراردادها انجام نداده‌اند، به همین خاطر این کشورها صرفا برای این‌که با اعلام مواضع ما در سطح دنیا مخالف هستند و نمی‌توانند حق را بربتابند، شبکه‌های ما را از روی ماهواره‌های اروپایی برداشتند و خیلی جالب است که در حال حاضر نامزد جایزه نوبل هم هستند.

وزیر ارشاد: ادعاهایشان تو خالی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی حذف شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران از ماهواره هاتبرد را غیرقانونی دانست و آن را نقض آشکار ادعاهای دروغین دنیای غرب در حمایت از آزادی بیان، اندیشه و اطلاعات عنوان کرد.

سید محمد حسینی در این باره به ایسنا گفت: نقش مؤثر و فعال شبکه‌های صداوسیمای جمـهوری اسلامی ایران در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به افکار عمومی در رویدادهای مهم منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای را از دیگر دلایل حذف غیرقانونی آنها از روی ماهواره هاتبرد بر شمرد.

وی افزود: مدعیان حقوق بشر نشان دادند که ادعای آزادی بیانشان پوچ و تو خالی است و هرگاه منافع‌شان به خطر بیفتد با تمام قوا درصدد محدودسازی آن بر می‌آیند.

بیانیه جامعه مهندسین

جامعه مهندسین طی بیانیه‌ای قطع برنامه‌های برون‌مرزی صداوسیما را از ماهواره هاتبرد محکوم کرد. در بخشی از این بیانیه آمده است: اقدام خصمانه اخیر استکبار در قطع برنامه‌های برون‌مرزی صداوسیما روی ماهواره هاتبرد، به لحاظ ممانعت از جریان آزاد اطلاعات و آگاهی افکار عمومی، انحصار خبری و نقض حقوق بشر محسوب می‌شود. این در حالی است که نظم نوین اطلاعات و ارتباطات در جهت تکثر منابع اطلاعاتی است. ناگفته پیداست که فرهنگ، اطلاعات و ارتباطات ابزاری برای تامین امنیت هستند. انحصارطلبی در این حوزه‌ها به معنای زنگ خطری برای امنیت مردم جهان محسوب می‌شود.

بدون شک قطع برنامه‌های برون‌مرزی صداوسیما از سوی جریان‌هایی صورت گرفته که نگران محدود شدن حوزه اقتدار و نفوذ خود و افزایش نقش افکار عمومی در تصمیم‌گیری‌های مربوط به خود است.

همچنین یادآوری این نکته حائزاهمیت است که کشورهایی که درگذشته از سلاح هسته‌ای برای سلطه برکشورها و ترساندن مردم جهان استفاده می‌کردند، امروز قصد دارند با کنترل عرصه اطلاعاتی و ارتباطی همان نقش را ایفا کنند.

رادیو نروژ: خدمتی دیگر به صهیونیست‌ها

یک رسانه غربی در واکنش به اقدام شرکت یوتل‌ست در قطع برنامه‌های شبکه‌های برون مرزی ایران روی ماهواره هاتبرد آن را مغایر با ادعاهای غرب در زمینه آزادی بیان توصیف کرد.به گزارش مهر، رادیو اوستن نروژ در تحلیلی با اشاره به اقدام شرکت یوتل‌ست درباره قطع برنامه‌های شبکه پرس تی‌وی و برخی دیگر از شبکه‌های ایرانی روی هاتبرد آن را در نتیجه فشار لابی اسرائیلی دانسته است.رادیو اوستن گزارش داد: پرس تی‌وی بینندگان زیادی در اروپا، آفریقا و آسیا دارد. این شبکه ایرانی به همراه دیگر شبکه‌های ایرانی از جمله العالم توانسته‌اند با دعوت از شخصیت‌های عربی و غربی تحولات منطقه را به شکل واقعی برای بیننده غربی و عربی تشریح کنند.

در این گزارش آمده است: شبکه‌های ایرانی تنها شبکه‌هایی هستند که به تشریح حوادث بیداری اسلامی و اقدامات نظامیان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها در غزه بدون تحریف می‌پردازند.

رادیو اوستن نروژ تصمیم شرکت یوتل ست علیه شبکه‌های ایرانی را تصمیمی سیاسی که از سوی کشورهای غربی دوست اسرائیل و ضد ایران اتخاذ شده، توصیف کرده است.

رادیو اوستن گزارش داد: ناظران بر این باورند که دستاوردهای شبکه‌های ایرانی علیه شبکه‌های غربی و عربی همپیمان با رژیم صهیونیستی در پشت پرده تصمیم شرکت یوتل ست است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: