روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 04 اسفند 1395 / 25 جمادي الأول 1438 / a 22 Feb 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
جامعه
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 21 آذر 1391 - ساعت 00:08
شماره خبر: 100830125214
وزير بهداشت براي پيگيري دقيق درمان دانش‌آموزان مدرسه شين‌آباددستور ويژه داده است
150 هزار کلاس هنوز بخاري نفتي دارد
آتش‌سوزی مدرسه شین‌آباد پیرانشهر با مرگ سیران یگانه، دانش‌آموزی که شدت جراحات، توان او برای زنده ماندن را شکست، وارد مرحله جدیدی شد. دیروز انتشار این خبر در حالی موجی از اندوه ایجاد کرد که تا پیش از ظهر، خبر مرگ یک دانش‌آموز دیگر و معلم مصدوم کلاس نیز منتشر شد که بلافاصله با اظهارنظر رئیس بیمارستان تبریز، تکذیب شد. آخرین اخبار مربوط به دیروز حکایت از آن دارد که دو دانش‌آموز بستری در بیمارستان مرخص شده‌اند، اما حال سه نفر از آنها همچنان وخیم است به‌طوری که به علت مشکلات تنفسی در بخش آی‌سی‌یو بستری‌اند.

این در حالی است که به گفته رسول خضری نماینده مردم پیرانشهر، دانش‌آموزانی که در بیمارستان ارومیه هستند، دیروز درخواست داشتند که معلم سال قبل‌شان را ببینند که این ملاقات نیز میسر شد.

بخاری نفتی در 150 هزار کلاس درس

وزیر آموزش و پرورش که این روزها با انتقادهای زیادی مواجه شده، دیروز آماری داد که نشان می‌دهد هم‌اکنون 150 هزار کلاس درس همچنان با بخاری نفتی گرم می‌شود. حمیدرضا حاجی‌بابایی با اشاره به جلسه دو روز قبل خود با نمایندگان مجلس توضیح داد: در کمیسیون آموزش مجلس، جلسه چند ساعته‌ای برگزار شد و در گزارشی اعلام کردم که هم‌اکنون 150 هزار کلاس و 50 هزار اتاق اداری در آموزش و پرورش وجود دارد که از سیستم بخاری نفتی استاندارد در آن استفاده می‌شود، زیرا در این مناطق یا امکان گازرسانی وجود نداشته یا پکیج وجود ندارد.

وی به بازگشت بودجه نوسازی مدارس آذربایجان غربی به خزانه نیز که از سوی نماینده مردم این شهر در مجلس مطرح شده، اشاره کرد و گفت: بودجه عمرانی و استانی آذربایجان غربی 273 میلیارد تومان بوده که از این مبلغ، 14 میلیون تومان برگشت داده شده که به این معناست که باقیمانده پول پس از جذب اعتبارات، برگشت داده شده است.

حاجی‌بابایی ادامه داد: برای نوسازی مدارس آنقدر بودجه نیاز است که اگر ده برابر این پول هم به آموزش و پرورش اختصاص یابد یک ریال آن را نمی‌توانیم برگردانیم زیرا پیمانکاران زیادی بستانکار هستند و به‌قدری کارهای عمرانی در کشور انجام می‌شود که امکان برگشت اعتبار وجود ندارد.

نمایندگان، پیگیر حادثه

بعد از حضور وزیر آموزش و پرورش در مجلس و مطرح شدن سوالات استیضاح‌گونه برخی نمایندگان از وی، اکنون سه نماینده مجلس مامور پیگیری و رسیدگی به مشکلات دانش‌آموزان حادثه‌دیده شده‌اند.

عابد فتاحی در گفت‌وگو با ایسنا در این باره گفت: مجلس حساسیت ویژه‌ای برای رسیدگی به وضعیت حادثه‌دیدگان مدرسه شین‌آباد پیرانشهر دارد که در این خصوص، خضری نماینده پیرانشهر، شاهین محمدصادقی نماینده کازرون و من از سوی مجلس ماموریت داریم برای پیگیری سلامت و مشکلات دانش‌آموزان حادثه‌دیده به تبریز، ارومیه و سپس پیرانشهر سفر کنیم.

وی با تاکید بر این که نباید هیچ‌گونه کاستی در درمان دانش‌آموزان حادثه‌دیده وجود داشته باشد، اظهار کرد: طی روند پیگیری‌ها اگر لازم بود، دانش‌آموزان را به مجهزترین بیمارستان‌ها اعزام می‌کنیم.

فتاحی با اشاره به اظهارات وزیر که معلم کلاس را مقصر حادثه اعلام کرده است، اذعان کرد: چگونه می‌توان معلمی را که برای نجات جان دانش‌آموز، خود را در خطر انداخته، مقصر دانست؟ البته نباید مقصر اصلی را وزیر آموزش پرورش نیز دانست؛ چرا که سیستم گرمایشی بسیاری از مدارس در کشور به علت اعتبارات ناکافی به صورت سنتی است.

دولت همه هزینه‌ها را می‌پردازد

نمایندگان مجلس در حالی از امروز پیگیر وضع دانش‌آموزان بستری در بیمارستان می‌شوند که مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت گفت: ۱۲ دانش‌آموز سوخته برای درمان به تبریز اعزام شدند و بقیه در ارومیه هستند، تمام امکانات درمانی و تجهیزات لازم موجود است و طبق دستور ویژه وزیر بهداشت برای پیگیری درمان هیچ هزینه‌ای از بیماران دریافت نمی‌شود.

سجاد رضوی در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: وزیر بهداشت برای پیگیری دقیق درمان دانش‌آموزان به مسئولان وزارت بهداشت دستور ویژه داده و در صورت نیاز به اعزام به تهران یا هر جای دنیا اقدامات لازم انجام می‌شود، اما براساس اطلاعات فعلی نیازی به اعزام آنان به جای دیگری نیست و همه امکانات درمانی، تجهیزات و تیم پزشکی در ارومیه و تبریز مستقر است.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: