روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
جمعه 30 فروردين 1398 / 13 شعبان 1440 / a 19 Apr 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
سيب
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
پنجشنبه 14 بهمن 1389 - ساعت 16:00
شماره خبر: 100834799166
فيلم علمي ـ تخيلي
کي - پکس (K- PAX )
محصول: سال 2001


کارگردان: یان سافتلی


بازیگران: کوین اسپیسی، جف بریجز


رتبه فیلم در:IMDB 3‌‌/‌‌7 از 10

فیلم کی‌ ـ پکس داستانی پرتعلیق را روایت می‌کند که بر مبنای رابطه یک پزشک و بیمار وی شکل می‌گیرد. بیمار (با بازی درخشان کوین اسپیسی) ادعا می‌کند یک موجود فضایی است که از سیاره‌ای به نام کی - پکس به زمین آمده است تا ضمن تحقیق به یکی از دوستان خود کمک کند. پزشکان وی را بیماری می‌دانند که به دلایلی در گذشته‌اش دچار اختلال حواس و روان‌پریشی شده است و برای فرار از گذشته‌اش شخصیت جدیدی برای خود ساخته است.

اما در طول فیلم این شخصیت رفتارهایی را نشان می‌دهد که نمی‌توان از یک بیمار روان‌پریش انتظار داشت. او برخی از بیماران قدیمی را با روش‌های متنوعی درمان می‌کند و زمانی چند روزه از بیمارستان گم می‌شود و خودش ادعا می‌کند برای گزارش‌برداری از برخی از نقاط زمین رفته بوده است، اوج داستان در جایی اتفاق می‌افتد که روانپزشک او، وی را با تعدادی از دوستانش که دانشمندان ستاره‌شناس هستند در یک آسمان نما ‌‌آشنا می‌کند. این دانشمندان با ناباوری از پروت (نام شخصیت بیمار) می‌پرسند از کدام سیاره آمده است و او مدار سیاره ادعایش را رسم می‌کند و دانشمندان متوجه می‌شوند این مدار با مدارسیاره‌ای فراخورشیدی که بتازگی کشف و خبر آن هنوز اعلام نشده است، سازگاری دارد.

فیلم در عین حال با دنبال کردن شخصیت دوست زمینی پورت به معمایی روانی می‌رسد و بیننده را برای تصمیم‌گیری قطعی درباره هویت پورت با دشواری مواجه می‌کند.

نکته بسیار قابل توجه درباره این فیلم این است که کی - پکس بدون هیچ‌گونه استفاده‌ای از جلوه‌های ویژه تصویری که ویژگی و خصوصیت اینچنین فیلم‌هایی است روایت می‌شود. هیچ سیاره بیگانه‌ای نشان داده نمی‌شود، هیچ سفر فضایی یا سفینه فضایی طراحی نشده است و از سوی دیگر هیچ گریم ویژه‌ای وجود ندارد.

داستان کاملا در زمین و یک بیمارستان روانی می‌گذرد و بدین ترتیب روایتی با تم علمی ـ تخیلی که بشدت به مسائل حیات فرازمینی، ارتباط آن با سیاره ما و امثال آن می‌پردازد، بدون بهره‌گیری از تکنیک‌های فنی بیان و روایت می‌شود. این فیلم نمونه عالی برای دوستداران فیلمسازی علمی ـ تخیلی در کشور ماست. اگر بسیاری از امکانات فنی و جلوه‌های ویژه وجود ندارد و یا هزینه‌های آن بسیار بالاست، اما می‌توان با خلاقیت داستان‌هایی مانند کی ـ پکس را روایت کرد.

پوریا ناظمی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: