روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 03 مهر 1396 / 04 محرم 1439 / a 25 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:13
شماره خبر: 100837445141
عيد واقعي، کسب رضايت خداوند است
«عید ملت مستضعف روزی است که مستکبرین دفن شوند. عید ملت ما روزی است که ریشه‌های فَسادی که امروز در بعضی نقاط ایران هستند از بین بروند و می‌روند. عید سعید و مبارک در حقیقت آن روزی است که با بیداری مسلمین و تعهد علمای اسلام، تمام مسلمانان جهان از سلطه ستمکاران و جهانخواران بیرون آیند و این مقصد بزرگ، زمانی میسر است که ابعاد مختلفه احکام اسلام را بتوانند به ملت‌های زیر ستم ارائه دهند و ملت‌ها را با اسلام ناشناخته آشنا کنند. عید مسلمین وقتی سعید و مبارک است که مسلمین خودشان استقلال شان را و مجدشان را ـ آن مجدی که در صدر اسلام بر مسلمین بود ـ به دست بیاورند. مادامی که مسلمین در حال تفرّق و تشتّت، [و] در حالی [باشند] که همه چیزشان وابسته به غیر است، هیچ روزی برای آنها مبارک نیست. مبارک روزی است که دست اجانب از ممالک ما، [و] از ممالک اسلامی کوتاه شود و مسلمین روی پای خودشان بایستند و امور مملکتشان را خودشان به دست بیاورند. عید واقعی آن است که انسان رضای خدا را به دست بیاورد و درون خود را اصلاح کند.»

***

‌«در اعیادی که اسلام به ما عنایت فرموده است، در همه آن، آنچه انسان ملاحظه می‌کند همه‌اش مساله و درخواست و ذکر و دعاست، نماز است، روزه است، ذکر است، دعاست و در این عید (نوروز) هم ـ که عید ملّی است و اسلامی نیست، لکن اسلام هم مخالفتی با او ندارد ـ باز می‌بینیم که در روایتی وارد شده [که] از آداب امروز روزه گرفتن است؛ از آداب امروز دعا کردن و نماز خواندن است و این به ما می‌فهماند که هر ملّتی بخواهد به راه راست برود و بخواهد استقلال خودش را، آزادی خودش را بخواهد حفظ کند، باید در عیدش و غیر‌عیدش تذکر داشته باشد و ذکر خدا بکند؛ برای خدا باشد. حتی در عیدش دستور روزه است؛ دستور استحبابی؛ روزه‌ای که باید انسان منقطع بشود از شهوات خودش و متوجه خدای تبارک و تعالی شود.»


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: