روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 03 مهر 1396 / 04 محرم 1439 / a 25 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:13
شماره خبر: 100837445248
نوروز؛ روز اتفاقات بزرگ است
نوروز، یعنی روز نو! در روایات ما ـ بخصوص همان روایت معروف معلّی‏بن‏خنیس ـ به این نکته توجه شده است. معلّی‏بن‏خنیس که یکی از رُوات برجسته اصحاب است و به نظر ما «ثقه» است، جزو شخصیت‌های برجسته و صاحب راز خاندان پیغمبر است. در کنار امام صادق (علیه‏الصّلاه‌والسّلام) زندگی خود را گذرانده؛ بعد هم به شهادت رسیده است. این معلّی‏بن‏خنیس با این خصوصیات، خدمت حضرت می‏رود؛ اتفاقاً روز «نوروز» بوده است، حضرت به او می‏فرمایند: آیا می‏دانی نوروز چیست؟

بعضی خیال می‏کنند که حضرت در این روایت، تاریخ بیان کرده است ـ که در این روز، هبوط آدم اتفاق افتاد، قضیه نوح اتفاق افتاد، ولایت امیرالمؤمنین (علیه‏السّلام) اتفاق افتاد و چه و چه ـ برداشت من از این روایت، این نیست. من این‏طور می‏فهمم که حضرت، دارد «روز نو» را معنا می‏کند؛ منظور این است: امروز را که مردم، «نوروز» نام گذاشته‏اند، یعنی روزِ نو، روز نو یعنی چه؟ همه روزهای خدا مثل هم است؛ کدام روز می‏تواند «نو» باشد؟ شرط دارد؛ آن روزی که در آن، اتفاق بزرگی افتاده باشد، نوروز است. آن روزی که شما در آن بتوانید اتفاق بزرگی را محقَق کنید، نوروز است.

بعد خود حضرت مثال می‏زنند؛ می‏فرمایند: آن روزی که جناب آدم و حوا، پا روی زمین گذاشتند، نوروز بود؛ برای بنی‏آدم و نوع بشر، روز نویی بود. آن روزی که حضرت نوح ـ بعد از توفان عالمگیر ـ کشتی خود را به ساحل نجات رساند، نوروز است؛ روز نویی است و داستان تازه‏ای در زندگی بشر آغاز شده است. آن روزی که قرآن بر پیغمبر نازل شد، روز نویی برای بشریت است ـ حقیقت قضیه همین است؛ روزی که قرآن برای بشر نازل می‏شود، مقطعی در تاریخ است که برای انسان‌ها روز نو است ـ آن روزی هم که امیرالمؤمنین به ولایت انتخاب شد، روز نو است.

اینها همه، نوروز است؛ چه از لحاظ تاریخ شمسی، با اول ماه «حَمَل» مطابق باشد، یا نباشد. این نیست که حضرت بخواهند بفرمایند که این قضایا، روز اول «حَمَل» - روز اول فروردین - اتفاق افتاده است؛ نخیر، بحث این است که هر روزی که این‏طور خصوصیاتی در آن اتفاق بیفتد، روز نو و نوروز است؛ چه اول فروردین، چه هر روز دیگری از اوقات سال باشد.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: