روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
سه شنبه 04 مهر 1396 / 05 محرم 1439 / a 26 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:13
شماره خبر: 100837445586
مجيد رضاييان
چگونه و چرا پنهان نمي‌ماند
یکم: مارشال مک‌لوهان تصور نمی‌کرد؛ روزی فرا رسد که دهکده جهانی بیش از آن که او تعریفش را ارائه کرده بود، باز هم کوچک‌تر شود و کار به جایی رسد که دیگر هیچ صدایی در جهان امروز، بی‌بازتاب نماند.

روزنامه‌نگاری تحلیلی در این میان اما، به عنوان یک ژانر مسلط روزنامه‌نگاری در جهان، این دهکده را در صدر نشانده و هر خبری را در دنیای انفجار اطلاعات، با پررنگ کردن 2عنصر آخر ـ یعنی چگونه و چرا ـ دوباره از سوی مخاطبان مورد پرسش قرار می‌دهد. شاید به همین دلیل است که امروز دیگر هیچ خبری، بدون پاسخ به پرسش‌های چگونه و چرا، بی‌فرجام نخواهد ماند.

دوم: رسانه‌های امروز در ایران با وجود همه فراز و نشیب‌ها، می‌کوشند تا در فرآیند یک تکاپوی منطقی و حرفه‌ای به این دو پرسش پاسخ دهند و در رقابت با فضای گسترده سایبر و سایت‌های متعدد فعال خبری و تخصصی عقب نمانند و قافیه را نبازند. اما کیست که نداند این رقابت آن زمان، برابر خواهد شد که مطبوعات ما قادر باشند به 2 عنصر آخر خبر، پاسخی شایسته‌ی پرسش‌های مخاطبان عرضه کنند.

در این راستا، شرایطی که می‌تواند مطبوعات را در رسالت خویش و در ژانر روزنامه‌نگاری تحلیلی موفق کند، باز‌نگه‌داشتن فضای اطلاع‌رسانی در چارچوب قانون و منافع ملی است و هرقدر که این فضا بازتر باشد؛ نقش حرفه‌ای مطبوعات در پاسخ به نیازهای مخاطبان اصولی‌تر ایفا خواهد شد.

سوم: شبکه‌های اجتماعی امروزه در تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، نقشی غیرقابل انکار از خود برجای گذاشته‌اند؛ جدای از قضاوت درباره چگونگی ایفای این نقش، پیامی که ما می‌بایست از این اتفاق دریافت کنیم؛ فعال‌سازی بیش از پیش مطبوعات و رسانه‌های اینترنتی و دیداری و شنیداری کشورمان برای سال 90 است. سالی که می‌تواند برای رسانه‌های ما به دلیل رخدادهایی که قابل پیش‌بینی است، با سال‌های پیشین یکسان نباشد.

آخر: گسترش روزنامه‌نگاری تخصصی و رشد سایت‌های موضوعی نشان می‌دهد که مخاطبان نیز، انتخاب خود را کرده‌اند؛ آنها روزنامه‌نگاری تحلیلی را در قامت روزنامه‌های ملی می‌بینند و گرایش‌های تخصصی را در پیکر روزنامه‌نگاری تخصصی می‌پسندند؛ ولی با وجود ضعف‌های موجود در آموزش روزنامه‌‌نگاری امروز کشور، این اقبال و اتفاق را می‌بایست به فال نیک گرفت و به تقویت جنبه‌های مختلف آن پرداخت.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: