روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 29 اسفند 1397 / 13 رجب 1440 / a 20 Mar 2019
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:13
شماره خبر: 100837538394
گزارشي از پشت صحنه سريال نوروزي «موج و صخره»
همهمه در عين‌ سکوت
احتمالا الان که دارید این گزارش را می‌خوانید پخش سریال نوروزی موج و صخره از شبکه تهران آغاز شده است.

اما گزارش ما زمانی نوشته می‌شود که کار تصویربرداری سریال در جزیره کیش به نیمه راه رسیده و گروه در تب و تاب به پایان رساندن مراحل تولید هستند.

تا این لحظه هنوز هیچ خبری از جزییات این سریال به بیرون درز پیدا نکرده است. تا قبل از رفتن به جزیره کیش فقط همین قدر می‌دانم که قرار است بازیگرانی چون الهام حمیدی، علی صادقی، رضا ناجی، مجید صالحی، زیبا بروفه، امیر نوری و نیما شاهرخ‌شاهی در این سریال جلوی دوربین بروند.

یک بار دیگر اسامی را مرور می‌کنم. از میان این فهرست، علی صادقی و مجید صالحی بازیگرانی هستند که تا پیش از این در سریال‌های عید بازی کرده‌اند. در این فهرست اسامی‌ای به چشم می‌خورند که تاکنون اصلا در کارهای کمدی بازی نکرده‌اند.

مجید صالحی کارگردانی سریال موفق سه در چهار را در کارنامه دارد. دوست دارم بدانم آیا صالحی این بارهم می‌تواند موفقیت کار قبلی‌اش را تکرار کند یا خیر. ظاهرا موج و صخره درباره دختر و پسری است که می‌خواهند ماه‌عسلشان را در کیش بگذرانند.

بعد از این همه سریال آپارتمانی حالا باید از شنیدن خبر سریالی که قرار است در یک جزیره زیبای ایرانی ساخته شود خوشحال شویم. کیفیت نهایی فیلم تا اندازه‌ای به این بستگی دارد که کارگردان تا چه اندازه بتواند از جذابیت لوکیشن‌های لوکس و متنوع جزیره کیش بهره ببرد.

جزیره کیش شهر ماشین‌های یک شکل و سفیدرنگ و بازارهای پرزرق و برق است. در اینجا از دود و دم تهران خبری نیست و هوای لطیفش به تو طعم دلپذیر زندگی را یادآوری می‌کند. آفتاب کیش با مهربانی بیشتری نور و گرمایش را به ساکنان اینجا هدیه می‌کند. به گونه‌ای که اگر چند ساعت بدون استفاده از کرم ضدآفتاب زیر آسمان کیش قدم بزنی، سر و صورتت شبیه سرخپوست‌ها می‌شود.

عوامل سریال موج و صخره در چنین شرایطی مشغول به کار و فعالیت هستند. لوکیشنی که روز اول در آن حاضر می‌شوم یک بیابان پهناور بی‌آب و علف است. جاده‌ای عریض و طویل این بیابان را از ساحل دریا جدا می‌کند. در حاشیه ساحل، سفره خانه سنتی قرار گرفته که به گفته حسن مصطفوی، مدیر تولید سریال محل سکونت یکی از شخصیت‌های قصه است. در کنار این کافه کشتی به گل نشسته‌ای جا خوش کرده که ظاهرا به کشتی یونانی معروف است.

به گردالی نگاه‌کن!

مجید صالحی، کارگردان خوش‌اخلاق و مهربانی است. او سعی می‌کند حرف‌هایش را با شوخی و خنده به دیگران منتقل کند. لحظه‌ای که من به صحنه می‌رسم دارد به یکی از بازیگران می‌گوید: ببین باید به این گردالی نگاه کنی!

او با این جمله به بازیگری که حواسش به دوربین نیست تذکر می‌دهد. وقتی هم که کات می‌دهد دیالوگ‌های برنامه نود را می‌گوید:‌ «آفرین. بچه‌ها خوب فوتبال کردن! همه خوب بودن.»

یک خودرو در گوشه جاده پارک شده است. قرار است یک خودروی دیگر از جاده منحرف بشود و تصادف خفیفی بین این دو شکل بگیرد. پشت خودروی پارک شده چند عدد تشک گذاشته‌اند تا خسارت زیادی به خودرو وارد نشود. محمدرضا داوودنژاد در خودروی پارک شده نشسته است و پس از این که تصادف صورت می‌گیرد از جا می‌پرد و شوکه می‌شود.

در پلان بعدی باید مصطفی راد و محمدرضا داوودنژاد از ماشین پیاده بشوند و با هم دعوا کنند.

ماجرای تصادف یک راننده سخیف

در این جر و بحث، یکی از راننده‌ها پشت تلفن به پلیس می‌گوید:‌ یه راننده سخیف به ماشین من زده. کلمه سخیف چند بار در دیالوگ‌ها تکرار می‌شود که احتمالا از برنامه هفت گرفته شده است.

فکر می‌کردم که در این مکان دور افتاده هیچ سر و صدایی نباشد. اما این طور نیست. هر چند وقت یکبار جوان‌ها با موتور برقی‌هایشان از کنار ساحل رد می‌شوند و با صدای موتور‌های تفریحی‌شان کار تصویربرداری را مختل می‌کنند. به صدای این موتور‌ها صدای ماشین‌ها و هواپیماها را هم اضافه کنید که انگار ماموریت دارند اجازه ندهند کار بی‌درد سر پیش برود. مشکل دیگر این است که تصویربردار از نماهای بسیار باز استفاده می‌کند و رد شدن هر آدمی از چند متر پشت دوربین منجر به برداشت مجدد می‌شود.

این جور که محمدرضا داوودنژاد می‌گوید او در این سریال یک نقش منفی را ایفا می‌کند. او از طرف افرادی مامور شده در سفر ماه‌عسل کیش، چوب لای چرخ آقای داماد (چاوش با بازی مجید صالحی) بگذارد. او به شکل مخفیانه چاوش را تعقیب می‌کند.

یک سقف آلاچیق در جزیره

سفره‌خانه سنتی، یکی از لوکیشن‌های اصلی سریال است. داخل ساختمان را شبیه یک استودیو کرده‌اند. بر سقف آن چند نورافکن ثابت نصب کرده‌اند تا کار نورپردازی راحت‌تر شود. همچنین دیوارهای داخلی را کاشیکاری کرده‌اند و قسمت‌های بالایی آن را رنگ زده‌اند. به دیوارها تور ماهیگیری آویزان کرده‌اند تا یادمان باشد که این سفره‌خانه در کنار ساحل دریا واقع شده است.

فیلمنامه‌نویس موج‌وصخره:‌ مدیران شبکه تهران دست ما را باز گذاشته‌اند که بتوانیم یک سری انتقادهای اجتماعی را در این سریال مطرح کنیم

مهدی بداقی، طراح صحنه سریال می‌گوید:‌ اینجا چون رطوبت بالاست نتوانستیم از یونولیت استفاده کنیم. طراحی‌های داخل ماندگار است، چون با گچ و سیمان کار شده.

او به مشکل کمبود وسایل طراحی در جزیره کیش اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد:‌ ما خودمان برای سقف آلاچیق‌ها خودمان حصیر بافتیم. در بندرعباس این حصیرهای بافته شده به صورت آماده فروخته می‌شوند که به آنها سوند می‌گویند. اما چون جزیره کیش محصور شده آوردن وسایل به اینجا خیلی سخت است.

علی صادقی استثنائا جدی می‌شود!

بعد از ظهر سر و کله امیر نوری هم پیدا می‌شود. او در این سریال یکی از دستیاران کارگردان است و در نقش مسوول پذیرش هتل هم بازی می‌کند.

مجید صالحی و علی صادقی روی تخت نشسته‌اند و دیالوگ‌هایشان را تمرین می‌کنند. این دو نفر سال گذشته در فیلم بعد از ظهر سگی سگی نیز با هم همبازی بودند. در این پلان فرید توضیح می‌دهد که