روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 مرداد 1396 / 27 ذی القعدة 1438 / a 20 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:13
شماره خبر: 100837609353
کارهاي منحصربه فرد آقاي رئيس‌جمهور
محمود احمدی‌نژاد هم مانند بقیه سیاستمداران، موافقان و مخالفانی دارد و این افراد حتما تصورات مختلفی درباره رئیس‌جمهور و اقدامات او دارند. هریک از این 2 گروه نیز طیف گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند، طیف حامیان احمدی‌نژاد از افرادی که فقط در کلام از او حمایت می‌کنند شروع و به کسانی ختم می‌شود که دوران ریاست جمهوری او را به منزله یک انقلاب قلمداد می‌کنند. در طرف مقابل نیز نقطه شروع طیف مخالفان، افرادی هستند که فقط به بخش‌هایی از عملکرد احمدی‌نژاد انتقاد دارند، اما در سر دیگر این طیف گروهی هستند که به شکلی اغراق‌آمیز اقدامات احمدی‌نژاد را نقد می‌کنند.

در این طیف گسترده و طولانی که از مخالفان سرسخت و افراطی شروع و تا حامیان سینه‌چاک ادامه می‌یابد دیدگاه‌های مختلفی نسبت به برنامه‌ها و اقدامات اجرایی رئیس‌جمهور وجود دارد و کمتر موردی را می‌توان یافت که این افراد در مورد آن اتفاق نظر داشته‌ باشند، اما اگر بیشتر دقت کنیم و از زاویه‌ای دیگر به قضیه بنگریم می‌بینیم با وجود تمام اختلاف‌نظرها، مواردی هستند که هم موافقان و هم مخالفان در مورد آنها هم‌عقیده‌اند. یکی از این نقاط اشتراک که به موضوع بحث ما نیز مربوط می‌شود، متفاوت بودن رئیس‌جمهوری احمدی‌نژاد است؛ رئیس‌جمهوری که بعضی از مسائل فقط متعلق به خود اوست. همین ویژگی‌های متفاوت باعث شده مردم طی 6 سالی که از ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد 55 ساله می‌گذرد شاهد اقدامات، برنامه‌ها، موضعگیری‌ها و تصمیماتی باشند که در دوره 5 رئیس‌جمهوری که قبل از او، این مسوولیت را بر عهده داشتند، کمتر مشاهده ‌کردند. اقدامات و تصمیماتی که شاید روسای جمهور قبل از احمدی‌نژاد، نمی‌توانستند انجام دهند یا به خاطر ویژگی‌های شخصیتی، شرایط زمانی یا در نظر گرفتن برخی مصلحت‌ها و محدودیت‌ها دست به انجام آنها نزدند.

اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها

یکی از کارهایی که شاید فقط رئیس‌جمهوری چون احمدی‌نژاد می‌توانست تصمیم به اجرای آن بگیرد، هدفمند کردن یارانه‌ها بود. اقتصاد ایران سال‌ها به قیمت‌های ارزان انرژی و در نتیجه کاهش بهره‌وری و مصرف بی‌رویه انواع حامل‌های انرژی از جمله بنزین و گازوئیل خو گرفته بود که این وضعیت با وقوع جنگ تحمیلی، تثبیت و شرایط به گونه‌ای شد که روسای جمهوری که بعد از جنگ روی کار آمدند هم مجبور به ادامه همین مسیر و پرهیز از انجام ریسک بزرگی به نام هدفمند کردن یارانه‌ها شدند و با وجود اعتقاد به اجرای آن به هر حال این اتفاق نیفتاد تا سرانجام محمود احمدی‌نژاد در میان تمام نظرات موافق و مخالفی که وجود داشت، لایحه هدفمندسازی یارانه‌ها را تقدیم مجلس کرد و این لایحه پس از سیر مراحل لازم، به قانون تبدیل شد. البته تصویب و اجرای این قانون هم بی‌حاشیه نبود، به طوری که احمدی‌نژاد یک‌بار در اعتراض به تصمیم نمایندگان در کاهش درآمدهای دولت از اجرای هدفمندی یارانه‌ها در مجلس حضور یافت و چند نوبت هم دولت تا مرحله بازپس‌گیری لایحه تقدیمی خود پیش رفت، اما با اصرار نمایندگان و مذاکراتی که میان مجلس و دولت صورت گرفت این قانون بالاخره تصویب شد و پس از گذشت حدود یک سال از تصویب این قانون، دولت در 28 آذر سال 89، مرحله نهایی اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها را با افزایش قیمت حامل‌های انرژی و آب آغاز کرد.

خداحافظی بدون تعارف با وزرا و مشاوران

احمدی‌نژاد تنها رئیس‌جمهوری است که هیچ لزومی در ثبات یک وزارتخانه نمی‌بیند و به همین خاطر پس از گذشت 6 سال که از ریاست جمهوری او می‌گذرد، شما نمی‌توانید هیچ وزیری را بیابید که از ابتدای روی کار آمدن احمدی‌نژاد تاکنون در راس یک وزارتخانه باقی مانده باشد. تنها استثنا در این زمینه، منوچهر متکی بود که او نیز چندی قبل به شکلی جنجال‌برانگیز از مسوولیت وزارت خارجه عزل شد تا این وزارتخانه هم به جمع وزارتخانه‌هایی بپیوندد که از سال 84 تا کنون، دست‌کم 2 وزیر را به خود دیده‌اند. علاقه احمدی‌نژاد به جابه‌جایی وزیران آنقدر است که حتی در آخرین روزهای کاری دولت نهم، کابینه تا مرز افتادن از اعتبار نیز پیش رفت که البته با تجدیدنظر رئیس‌جمهور و باقی ماندن برخی وزرا، دولت نهم روزهای پایانی را به صورت کج‌دار و مریز گذراند. منوچهر متکی وزیر امور خارجه، غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای وزیر اطلاعات، پرویز کاظمی وزیر رفاه و تامین اجتماعی، محمد ناظمی اردکانی وزیر تعاون، علیرضا طهماسبی وزیر صنایع و معادن، کاظم وزیری هامانه وزیر نفت، محمود فرشیدی وزیر آموزش و پرورش، مصطفی پورمحمدی وزیر کشور، داوود دانش‌جعفری وزیر اقتصاد و امور دارایی و محمد رحمتی وزیر راه و ترابری، وزیرانی هستند که در طول 6 سال گذشته یا استعفا کرده‌اند یا از سوی رئیس‌جمهور از سمت خود برکنار شده‌اند. مرحوم علی کردان و حمید بهبهانی نیز پس از استیضاح نمایندگان مجلس، از مسوولیت وزارت کشور و وزارت راه‌ و ترابری کنار گذاشته شدند و مرحوم جمال کریمی‌راد نیز که وزیر دادگستری بود بر اثر سانحه رانندگی درگذشت. این افراد بجز کسانی هستند که همچون محمدحسین صفارهرندی به خاطر اختلافاتی که با احمدی‌نژاد داشتند، در پایان کار دولت نهم از فهرست کابینه کنار گذاشته شدند و به کابینه دولت دهم راه نیافتند.این رویه احمدی‌نژاد تنها درخصوص وزیران صدق نمی‌کند و اگر احساس نیاز کند در یک روز با 12 مشاور خود نیز خداحافظی می‌کند تا نشان دهد با هیچ کس رودربایستی ندارد. این اتفاقی بود که اواسط دی‌ماه گذشته رخ داد و رئیس‌جمهور، افرادی چون مهدی کلهر، مشاور رسانه‌ای خود را که از ابتدای ریاست جمهوری وی با او همراه بود، کنار گذاشت. البته همه این 12 نفر نیز در حوزه مشاوره، همچون کلهر فعال نبودند و برخی از آنها فقط نام مشاور را یدک می‌کشیدند و حتی بعدها مشخص شد که مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران ـ که از او به عنوان یکی از مشاوران کنار گذاشته شده نام برده می‌شد ـ مدت‌ها قبل از این مسوولیت کناره‌گیری کرده بود.

بکارگیری اولین وزیر زن در کابینه

توانایی‌های ویژه احمدی‌نژاد در حوزه تغییر و تحول در کابینه، تنها به کنار گذاشتن وزیران محدود نمی‌شود. او در حوزه انتصاب وزیران نیز ویژگی‌های خاصی دارد که یکی از آنها بکارگیری نخستین وزیر زن در کابینه پس از انقلاب اسلامی است. مرضیه وحید دستجردی، پزشک 52 ساله‌ای که 2 دوره نیز سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی را در کارنامه خود دارد اواخر تابستان 88 توانست از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای اعتماد بگیرد تا حضور اولین وزیر زن در کابینه روسای جمهوری اسلامی ایران به نام احمدی‌نژاد ثبت شود. در فهرست وزرای پیشنهادی دولت دهم که از سوی احمدی‌نژاد تقدیم مجلس شورای اسلامی شده بود علاوه بر وحید دستجردی، 2 زن دیگر نیز حضور داشتند؛ یکی فاطمه آجورلو که برای به عهده گرفتن وزارت رفاه معرفی شده بود و دیگری سوسن کشاورز برای وزارت آموزش و پرورش اما این 2 نفر نتوانستند نظر مثبت نمایندگان را کسب کنند و این باعث شد وحیددستجردی تا این لحظه بتواند تنها وزیر زن جمهوری اسلامی ایران باشد. پیش از دولت دهم، بانوان تنها توانسته بودند در قامت معاون رئیس‌جمهور در کابینه حضور یابند که اولین تجربه در این زمینه نیز به معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست در دوره اصلاحات اختصاص داشت. معرفی وزیر زن از سوی احمدی‌نژاد مساله چندان بی‌حاشیه‌ای هم نبود و سیلی از انتقادات را از سوی برخی سیاسیون و علما و مراجع که نسبت به مسوولیت‌پذیری زنان در کابینه ملاحظاتی داشتند به طرف رئیس‌جمهور روانه کرد، اما احمدی‌نژاد با پافشاری بر تصمیم خود در نهایت آن را عملی کرد.

همه یک طرف، مشایی هم یک طرف

احمدی‌نژاد تنها رئیس‌جمهوری است که به خاطر یک نفر در مقابل کل مملکت می‌ایستد و به خاطر این فرد با تمامی افراد، شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی کشور در می‌افتد. این یک نفر هم کسی نیست جز اسفندیار رحیم‌مشایی که رئیس‌جمهور او را همچون یک آینه، صاف و زلال می‌داند. رحیم مشایی در دولت نهم مسوولیت ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به عهده داشت و در همین مسوولیت با سخنرانی‌های خود چندین جنجال درست و حسابی در کشور ایجاد کرد. اما این جنجال‌ها نه‌تنها باعث نشد او از چشم رئیس‌جمهور بیفتد، بلکه باعث شد احمدی‌نژاد در یکی از اولین انتخاب‌های خود در دولت دهم، مشایی را به عنوان معاون اول خود منصوب کند. اما این اقدام رئیس‌جمهور با واکنش‌های گسترده‌ای روبه‌رو شد و در نهایت پس از علنی شدن نامه رهبری به رئیس‌جمهور مبنی بر ضرورت کنار گذاشتن مشایی از این مسوولیت، این غائله پایان یافت. پس از این ماجرا، احمدی‌نژاد مشایی را به عنوان رئیس دفتر خود منصوب کرد و او در حال حاضر علاوه بر این مسوولیت، بیش از 10 عنوان دیگر دولتی را با خود به همراه دارد و بسیاری از کارشناسان سیاسی از او به عنوان بانفوذترین فرد بر احمدی‌نژاد یاد می‌کنند. خیلی‌ها نیز معتقدند بخش زیادی از عزل و نصب‌هایی که در کابینه صورت می‌گیرد ناشی از توصیه‌های مشایی به رئیس‌جمهور است.

نزدیک به 90 سفر استانی در کمتر از 6 سال

انجام نزدیک به 90 سفر استانی در طول 6 سال ریاست‌ جمهوری، یکی از وجوه بارز تفاوت احمدی‌نژاد با روسای جمهور پیشین است. او انجام سفرهای استانی را در راستای تلاش‌های دولت برای توزیع عادلانه فرصت، توان و بودجه در سراسر کشور می‌داند و می‌گوید: 85 سفر استانی طی 5 سال و نیم، یک رکورد تاریخی و جهانی است. وقتی ابتدای دولت نهم بحث سفر استانی مطرح شد برخی نگران بودند و می‌گفتند این کار نشدنی است، اما وقتی حرکت آغاز شد دیدیم که کل دولت 85 بار به استان‌ها سفر کرد.این اظهارات مربوط به سخنرانی احمدی‌نژاد در مراسم راهپیمایی 22 بهمن است و از آن تاریخ تاکنون، چند سفر دیگر نیز به این آمار افزوده شده است.17 هزار و 800 مصوبه ازجمله دستاوردهای 85 جلسه هیات دولت در سفرهای استانی بوده است و به گفته ‌رئیس‌جمهور، 70 درصد از مصوبات سفرهای دور اول اجرایی شده و مصوبات دور دوم و سوم نیز به ترتیب به میزان 43 درصد و 17 درصد اجرایی شده‌اند.انجام سفرهای استانی، یکی از اقدامات دولت‌های نهم و دهم است که از سوی بسیاری از فعالان سیاسی مورد ستایش قرار گرفته است و رهبر انقلاب اسلامی نیز در چندین نوبت‌ از آن به عنوان یکی از اقدامات مثبت در دولت احمدی‌نژاد یاد کرده‌اند.

حسین نیک‌پور


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: