روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
دوشنبه 03 مهر 1396 / 04 محرم 1439 / a 25 Sep 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:13
شماره خبر: 100837609525
کرم فساد‌ در کارنامه سياستمداران
مطالبی را که می‌خوانید مروری است بر کارنامه چند سیاستمدار نام‌آشنا بخصوص از این زاویه که چگونه وسوسه‌ها در آنها رخنه کرده و به مرور زمان آنها را از این رو به آن رو می‌کند و از چهره‌هایی محبوب به شخصیت‌هایی منفور مبدل می‌سازد که در نهایت چاره‌ای جز برکناری آنها در میان نمی‌ماند.

1ـ برلوسکنی با حاشیه‌های فراوان

تن قیصر و فرمانروایان سرزمین باستانی رومیان این روزها بیشتر از همیشه در گور می‌لرزد. حال بر سرزمین آنها فردی به عنوان نخست‌وزیر حکومت می‌کند که فسادهای اخلاقی و اداری‌اش هر از گاهی فضای رسانه‌ای را متوجه خود می‌سازد. اتهام‌های ریز و درشت سیلویو برلوسکنی 74 ساله طی این سال‌ها آنقدر بود که به قیمت فروپاشی بنیان خانواده‌اش تمام شد.

نقطه سرآغاز این اتهام‌ها به ماه مارس سال 2007 باز می‌گردد. دستگاه قضایی ایتالیا برلوسکنی را متهم به پرداخت 350 هزار یورو به دیوید میلز، وکیل امور دارایی سابقش کرد. مشکل اینجا بود که میلز با دریافت این مبلغ 2 بار در دهه 90 میلادی به نفع برلوسکنی شهادت دروغ داده بود. همه مقدمات فراهم بود تا برلوسکنی اسیر قانون شود، اما اتفاقات بعدی نشان داد همه در برابر قانون یکسانند و سیاستمداران یکسان‌تر. یک ماه بعد حزب برلوسکنی اکثریت پارلمان را به دست آورد و طبق قانون! مصونیتی قضایی برای خود ایجاد کرد.

روزگار بر وفق مراد آقای نخست‌وزیر بود و با تکیه بر این قانون ساختگی، توجه چندانی به انتقادها و اتهام‌ها نمی‌کرد. اما حاشیه‌های دنیای سیاست و خود شخص برلوسکنی زندگی شخصی‌اش را اسیر اتفاقات دیگری کرد. چند ماه بعد آقای نخست‌وزیر در مهمانی جشن تولد یک دختر 18 ساله شرکت کرد و به گفته حاضران آن مهمانی، هدایایی گرانبها به وی داد. حاشیه‌های حضور در این مهمانی آنقدر زیاد بود که ورونیکا لاریو، همسر سابق برلوسکنی تقاضای طلاق و اظهار کرد: طی این سال‌ها سیلویو حتی یک‌بار هم برای جشن تولد یکی از فرزندانش حاضر نشد. دیگر از حضور او در مهمانی دختران جوان خسته شده‌ام. سخنان ورونیکا نشان داد وی دل خونی از فساد اخلاقی برلوسکنی دارد و این بار به لطف رسانه‌ای شدن این ماجرا فرصت اظهار نظر را پیدا کرد.

بعد از جدایی سیلویو و ورونیکا، رسانه‌های ایتالیا هر چند وقت یکبار فساد اخلاقی دیگری از نخست‌وزیرشان را افشا می‌کردند. در مقابل، برلوسکنی هم به پای ثابت رد اتهام‌ها و شایعات تبدیل شده بود و تمامی این اخبار را حاشیه‌سازی رقبای سیاسی خود می‌دانست. حاشیه‌ها و ناکارآمدی‌های برلوسکنی آنقدر زیاد شد که رفقای قدیمی همچون جیان فرانکو فینی به رقبای اصلی‌اش در پارلمان تبدیل شدند و زمینه رای اعتماد دوباره به او را فراهم کردند. برلوسکنی توانست جلسه رای اعتماد را با پیروزی اندکی پشت سر بگذارد، اما باز هم اتهام‌هایی علیه او مطرح شد. نمایندگان مخالف اظهار کردند برلوسکنی تنها یک روز مانده به جلسه رای اعتماد، به خریدن آرای مخالفان خود اقدام کرده است. برای غول رسانه‌ای ایتالیا و رئیس متمول باشگاه فوتبال آث. میلان خریدن چند رای مشخص کار چندان سختی نیست.

برلوسکنی از آزمون رای اعتماد سربلند بیرون آمد، اما خودش هم خوب می‌دانست دیگر نمی‌تواند دلخوش به پارلمانی باشد که حال مخالفان بیشتری داشت. چندی بعد قانون مصونیت قضایی برلوسکنی لغو شد و به این ترتیب نخست‌وزیر ایتالیا چتر حمایتی پولادین خود را از دست داد. حال موج جدیدی از اتهام‌ها بود که علیه برلوسکنی سرازیر شد.

نخستین مورد مربوط به دختری 17 ساله و مراکشی‌الاصل با نام مستعار روبی بود که طبق گفته رسانه‌ها، برلوسکنی او را به ویلای شخصی خود برده و در ازای پرداخت جواهرات و مبالغ زیادی پول با وی ارتباط برقرار کرده بود.

چندی بعد روبی به اتهام دزدی توسط پلیس ایتالیا دستگیر شد، اما برلوسکنی شخصا مقدمات آزادی او را فراهم و اظهار کرد روبی 17 ساله خواهرزاده حسنی مبارک، رئیس‌جمهور مصر است.

مورد مشابه دیگری نیز چندی بعد افشا شد. شاید انتظار می‌رفت برلوسکنی تنها یک بار در برابر تمام اتهام‌ها کوتاه بیاید و عذرخواهی کند، اما او با وقاحت تمام در یکی از کنفرانس‌های خبری‌اش گفت: مشکل از من نیست. زنان و دختران جوان خودشان به سمت من می‌آیند.

2ـ پای زنی آهنین در کفش یک رئیس‌جمهور مادام‌العمر

می‌گویند همیشه در پشت چهره یک مرد موفق یک زن تلاشگر حضور دارد. این مساله اگر در همه جا صادق باشد در تونس معنایی وارونه به خود گرفت، زیرا این بار در پشت یک رئیس‌جمهور دیکتاتورمنش که آرزوی حکومتی مادام‌العمر داشت چهره یک زن قدرتمند به چشم می‌خورد. کسی که آمده بود تا بااستفاده از موقعیت همسرش برای خود نوعی امپراتوری دست و پا کند و با سوءاستفاده از اموال مردم به تمایلات و هوس‌های شخصی و خانوادگی سرکوب شده خودش پاسخ مثبت دهد. چهره‌ای که تنها تعداد اندکی از آن اطلاع داشتند و مردم تونس که اگر چیزهایی را شنیده بودند چندان به آن اعتماد نداشتند و به قولی هرگز باورشان نمی‌شد که پشت چهره این خانم زیباروی و متین، دیوی خفته باشد.

به گزارش رسانه‌های غربی، اسنادی که این اواخر توسط پایگاه اینترنتی ویکی لیکس درباره بن‌علی و همسرش منتشر شد نقش مهمی در خیزش مردمی تونس داشت که سرانجام به سقوط دولت زین‌العابدین بن‌علی ختم شد و او را از کشور فراری داد. مردم خشمگین تونس در تظاهرات متعدد خود علیه رئیس‌جمهور و بخصوص همسرش لیلا الطرابلسی شعار می‌دادند؛ فردی که قبل از ازدواج با بن‌علی در سال 1992 میلادی‌، فرزند خانواده فقیر و سطح پایینی بود و به عنوان یک آرایشگر کار می‌کرد، اما بعد از ازدواج با بن‌علی افراد خانواده‌اش به ثروت‌های کلانی دست یافتند. در یکی از آخرین خبرهایی که بلافاصله پس از پیروزی مردم تونس منتشر شد، آمده بود که لیلا الطرابلسی هنگام فرار 5/1 تن طلا را با خود از این کشور خارج کرده است. گرچه بعدها گفته شد چنین امری محال است، اما فرانسوی‌ها اعتراف کردند ارزش طلاهایی که او با خود برده به 45 میلیون یورو می‌رسد.

لیلا الطرابلسی کیست؟

لیلا که پس از ازدواج به لیلا بن‌علی تغییر نام داد در 20 جولای سال 1957 در تونس و خانواده‌ای فقیر متولد و سال 1992 به عنوان دومین همسر زین‌العابدین بن‌علی برگزیده شد. تونسی‌ها به او حجامه یا همان آرایشگر می‌گفتند. پدرش میوه‌فروشی دوره‌گرد بود. لیلا پس از تحصیل در دوره ابتدایی وارد کارگاه‌های آرایشگری شد و در 18 سالگی با پسری به نام خلیل معاوی ازدواج کرد. اما این ازدواج موفقی نبود و 3 سال بعد طرفین از همدیگر جدا شدند. زین‌العابدین بن‌علی به خاطر این‌که فرزند ذکوری داشته باشد پس از طلاق دادن نعیمه، اولین همسرش با لیلا الطرابلسی ازدواج کرد. لیلا برای او 3 فرزند آورد: سرین، حلیمه و محمد. بن‌علی از همسر نخست خود نیز 3 دختر به نام‌های غزوه، درصاف و سیرین داشت. در سال‌هایی که بن‌علی زمام امور را در تونس به دست گرفت ثروت هنگفتی دراختیار نظام قرار داشت، اما کسی نبود که بر آنها چنگ بیندازد و همه آنها را تصاحب کند. این خلأ را لیلا الطرابلسی پر کرد، به طوری که خانواده‌اش را در کارها دخالت داد و به این ترتیب ثروت کلان حکومت به چنگ خانواده الطرابلسی افتاد. برای مثال برادر بزرگش بلحسن الطرابلسی شرکت هواپیمایی تونس را دراختیار گرفت و تونسی‌ها او را متهم می‌کنند که با روش‌های مافیایی ثروت‌های کلانی را در کشور غارت کرده است. برادر کوچکش عماد نیز تقریبا همین وضعیت را داشت و در مدت کوتاهی به کوهی از ثروت رسید. بزودی خانواده الطرابلسی بربخش‌های مهمی از کشور از جمله تلفن همراه، بانک‌ها، آموزش آزاد، مستغلات، رسانه‌ها و... تسلط پیدا کردند.

در سال 2009 همزمان با برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری درتونس، کتابی با عنوان «حکومت کارتاژ و تسلط مطلق آن بر تونس»‌ در فرانسه به چاپ رسید که مولف آن فرانسیس نیکلا بو و کاترین گراسیه قدرت اقتصادی همسر بن‌علی بر تونس را افشا کردند. دراین کتاب همچنین اطلاعاتی پیرامون خانواده داماد بن‌علی یعنی الماطری ـ که بسیاری از منابع اقتصادی را به چنگ آورده بود ـ منتشر شد. محمد صخر الماطری سال 2004 با دختر بن‌علی ازدواج کرد و از سال 2008 به عضویت کمیته مرکزی حزب حاکم یعنی حزب تجمع دموکراتیک قانون اساسی درآمد. الماطری رادیو الزیتونه را نیز دراختیار داشت که از رویکردی دینی برخوردار بود. او سال 2009 موسسه دارالصباح را خرید که روزنامه الصباح را منتشر می‌کرد و یکی از قدیمی‌ترین روزنامه‌های تونس به حساب می‌آید. سپس بانک الزیتونه را که یک بانک اسلامی بود، تاسیس کرد. بسیاری از تحلیلگران او را جانشین خلف بن‌علی می‌دانستند؛ کسی که برای حکومت خود را آماده می‌کرد و از حمایت مستقیم لیلا برخوردار بود. هنگامی که فرانس‌پرس طی گزارشی نوشت او مشغول ترویج اسلامگرایی در کشورش است این مساله خشم خاندان حاکم را برانگیخت و در توجیه این کارهای به‌ظاهر اسلامی مدعی شد دارد اسلامی معتدل و میانه را ترویج می‌کند تا به این وسیله جلوی رشد اسلامگرایی افراطی در کشورش را بگیرد. این اواخر گفته شد از الماطری در پاریس حسابی کشف شده که بین 6 تا 7 میلیون یورو دارایی آن است.

لیلا الطرابلسی علاوه بر سپردن کارها به نزدیکانش، خود نیز ثروت بی‌حسابی داشت و موسسات متعددی را اداره می‌کرد. از جمله جمعیتی که به نام خودش بود و نقش یک موسسه خیریه و کاریابی را بازی می‌کرد. در سال 2010 جمعیت مبارزه با سرطان را تاسیس کرد که به نام پدرش نامگذاری شده بود. نویسنده کتاب حاکمیت کارتاژ‌ می‌گوید: لیلا بن‌علی قدرت در تونس را از یک دیکتاتوری فردی به دیکتاتوری خانوادگی تبدیل کرد. گفته می‌شد لیلا در آرزوی آن بود که روزی زمام امور را در تونس به دست بگیرد و خود را رئیس‌جمهور این کشور کند، آرزویی که هرگز تحقق نیافت. پس از سقوط حکومت بن‌علی بانک‌های اروپایی گفتند حساب‌های خانواده بن‌علی را مسدود کرده‌اند. درحال حاضر 7 نفر از اعضای خانواده بن‌علی در تونس بازداشت شده‌اند اما عماد الطرابلسی، برادرزاده لیلا الطرابلسی همسر بن‌علی و صخر الماطری، همسر دختر وی به خارج گریخته‌اند. وزیر دادگستری تونس چندی پیش اعلام کرد حکم جلب بین‌المللی رئیس‌جمهور مخلوع تونس و خانواده‌اش از سوی دادگاه تونس صادر شده است. وی همچنین تاکید کرد اسم بلحسن الطرابلسی، برادر همسر بن‌علی نیز به پلیس بین‌الملل ارائه شده است. بلحسن الطرابلسی، یکی از چهره‌های مهم رژیم تونس بود که به خاطر نزدیکی با لیلا الطرابلسی از قدرت بی‌مانندی برخوردار شد. او ریاست مجموعه کارتاقو را برعهده داشت که یکی از شرکت‌های چند منظوره در تونس است و در بخش صادرات و واردات، هتلداری و مستغلات فعالیت می‌کند. سال 2001 وی به کمک نزدیکانش شرکت هواپیمایی کارتاژ را تاسیس کرد که گفته می‌شود 40 درصد از سرمایه آن را دراختیار داشت. همچنین بلحسن الطرابلسی چندین بانک تاسیس کرد و سال 2006 نزدیک به 65 درصد از سهام شرکت هواپیمایی کورال بلو آرلاینز را خرید که بالغ بر میلیاردها دلار می‌شد.

خانواده بن‌علی و طرابلسی در شهر توریستی حمامات دارای ویلاهای بزرگ و تفریحگاه‌های مجللی بودند و گفته می‌شود نخستین جرقه‌های انقلاب اخیر این کشور از همین مناطق شروع شد. به همین دلیل و به تناسب گل‌هایی که اطراف این ویلاها به چشم می‌خورد انقلاب تونس را انقلاب یاسمین می‌نامند؛ انقلابی که با پیروزی خود می‌رود تا آینده متفاوتی را برای مردم مسلمان این کشور رقم بزند.

3ـ رخنه فساد در دولت کرزای

وقتی آخرین گزارش سازمان‌های بین‌المللی نشان می‌دهد افغانستان طی سال 2010 از میان 178 کشور دنیا در رتبه 176 از لحاظ میزان فساد اداری قرار دارد، می‌توان به عمق مشکلات این کشور درگیر جنگ پی برد. حامد کرزای، رئیس جمهور افغانستان بارها قول ریشه‌کن کردن این معضل را داده، اما کمتر کسی است که نداند یکی از مشکلات جدی بر سر راه مبارزه با فساد، خویشاوندان و نزدیکان یا مقاماتی هستند که از طرف خود کرزای برای اداره نواحی مختلف کشور انتخاب شده‌اند.

یک نمونه بارز این موضوع احمد والی کرزای، برادر رئیس‌جمهور است که رئیس شورای استانی قندهار در جنوب افغانستان است. 18 سال پیش والی کرزای مدیریت یک رستوران در شیکاگو را به عهده داشت و غذاهای مختلف برای مردم سرو می‌کرد و این روزها به گانگستری افغان تبدیل شده که می‌توان رد پایش را در هر فساد اداری بوضوح مشاهده کرد. به اعتقاد بسیاری از مردم محلی، وی قوی‌ترین و خطرناک‌ترین فرد افغان در جنوب کشور به حساب می‌آید. با توجه به اسنادی که 2 سال پیش شبکه خبری ای‌بی‌سی منتشر کرد، او یکی از بزرگ‌ترین بازارهای تجارت مواد مخدر در منطقه را در اختیار دارد.

4ـ شرکت سهامی قذافی و پسران

معمر قذافی، رهبر نظامی لیبی آنقدر حاشیه و ماجرا دارد که کمتر کسی به زیاده‌خواهی‌های فرزندانش توجه می‌کند. اسناد فاش شده از طریق وزارتخانه‌های خارجی در طرابلس و اخیرا توسط ویکی لیکس نشان می‌دهد دیکتاتور لیبی و فرزندانش هیچ حوزه‌ای را از دست درازی خود بی‌نصیب نکرده‌اند.

تمامی فرزندان قذافی (4 پسر و یک دخترش) سهم بسزایی در شرکت ملی نفت و گاز لیبی دارند. سیف‌الاسلام، پسر بزرگ‌تر قذافی که سعی می‌کند خود را روشنفکر نشان دهد و داعیه دفاع از حقوق‌بشر در سر دارد از جمله کسانی است که سود فراوانی از طریق صنعت نفت این کشور به دست می‌آورد. همچنین او شرکتی به نام «یک ـ نه» دارد که به تجارت کتب خارجی می‌پردازد، البته نقش او زمانی در این کار نمود بیشتری پیدا می‌کند که متوجه شویم هر بخشی از این کتاب‌ها که با دیدگاه‌های خانواده قذافی همخوانی نداشته باشد، براحتی سانسور می‌شود.

عایشه، تک دختر قذافی هم دست کمی از پدر و برادرانش ندارد. زمانی صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق را عمو صدا می‌زد و در تیم وکلایش بود و حال با راه‌اندازی یک شرکت خصوصی ژست دفاع از حقوق کودکان و زنان عرب را می‌گیرد. اما حقیقت اینجاست که ادعاهای او نیز همچون سیف‌الاسلام طبلی تو خالی است. مدارک فاش شده نشان می‌دهد شرکت او اسپانسر اصلی بسیاری از نمایشگاه‌های خارجی بوده و از سوی دیگر با سیف‌الاسلام بر سر سهم‌خواهی بیشتر در صنعت نفت رقابتی دائمی دارد.

معتصم دیگر پسر قذافی است که ماجرای کتک زدن همسرش در سوئیس و لندن و دستگیری اش توسط پلیس نشان داد او هم در همان دنیای اعضای خانواده‌اش سیر می‌کند. این پسر قذافی که در مقایسه با بقیه خوشگذران‌تر است، بین سال‌های 2001 تا 2005 مدیر شرکت کوکاکولا در طرابلس بود، اما سوء‌مدیریتش باعث شد دیگر اعضای خانواده گوی رقابت را از او بربایند. سعدی و محمد قذافی نیز اوضاع و احوالی همچون بقیه دارند. اولی ریاست کمیته المپیک لیبی را بر عهده دارد و با حفظ مقام بسیاری از شرکت‌های مخابراتی و ارتباطی در اختیارش است و دیگری شهری جدید در غرب کشور می‌سازد تا با این کار صنعت گردشگری توریسم را در قبضه خود
بگیرد.

بسیاری از صنایع مواد غذایی و مصرفی لیبی نیز غالبا در اختیار دوستان و نزدیکان قذافی است. با این اوصاف چندان عجیب نیست پس از آن‌که زین‌العابدین بن‌علی، رئیس‌جمهور سابق تونس به دنبال قیام مردمی از کشور فرار کرد، در حمایت از او گفت: مردم تونس بعدها متوجه خواهند شد چه رهبری را از دست داده‌اند!

حسین خلیلی


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: