روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
يكشنبه 29 مرداد 1396 / 27 ذی القعدة 1438 / a 20 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:14
شماره خبر: 100837626953
مدارک سفر يادتان نرود
شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مسیر سفر ناگهان یادتان بیفتد که وسیله را جا گذاشته‌اید. در این شرایط اولین چیزی که به آن فکر می‌کنید، این است که بودن یا نبودن این وسیله تا چه حد برایتان ضروری است. اگر جا گذاشتن این وسیله آنقدرها هم اهمیت نداشته باشد، به راه‌تان ادامه می‌دهید اما بعضی وسایل یا مدارک هستند که اصلا نمی‌توان آنها را جا گذاشت و حتی باید پیش از آغاز سفر بارها آنها را کنترل کرد تا جا نمانند؛ چرا که جا گذاشتن‌شان یعنی دردسر و شاید حتی مجبور شوید سفرتان را لغو کنید یا از میانه راه به خانه بازگردید.

بنابراین برای پیشگیری از وقوع چنین اتفاق ناخوشایندی در این بخش برخی مدارک و وسایلی را که اعضای خانواده باید هنگام سفر به همراه داشته باشند یادآوری می‌کنیم:

قصد سفر به هر جا را که دارید، حتما شناسنامه و کارت ملی خود را هنگام سفر به همراه داشته باشید.

برای مسافرانی که قراراست به خارج از کشور سفر کنند، همراه داشتن گذرنامه الزامی است.

اگر با خودروی شخصی سفر می‌کنید چند مدرک ضروری است که حتما باید به همراه داشته باشید.

این مدارک شامل کارت خودرو، گواهینامه، بیمه‌نامه شخص ثالث و برگه معاینه فنی است.

در سفر با خودروی شخصی حتما نقشه راه به همراه داشته باشید. یک نقشه کامل از راه‌های ایران و دیگری نقشه شهری که قرار است به آن سفر کنید.

پیشنهاد می‌کنیم هنگام خرید نقشه دوم، نقشه‌هایی را که در آن مشخصات اماکن تاریخی، زیارتی و گردشگری شهر مورد نظرتان گنجانده شده، خریداری کنید.

اگر با وسیله‌ای جز خودروی شخصی‌تان مانند قطار، اتوبوس یا هواپیما سفر می‌کنید، بلیت‌ها یادتان نرود. شاید این توصیه کمی خنده دار به نظر برسد اما کم نبوده‌اند مسافرانی که پس از رسیدن به فرودگاه یا راه‌آهن ناگهان متوجه شده‌اند که بلیت‌شان را در خانه جا گذاشته‌اند!

توجه کنید کارت سوخت خودرویتان را جا نگذارید، چراکه آن وقت شاید این موضوع برایتان دردسرساز شود.

دفترچه بیمه یکی از وسایل ضروری است که تمام اعضای خانواده باید در سفر آن را به همراه داشته باشند تا در صورت بروز مشکل بتوانند در شهر دیگری نیز از خدمات بیمه‌های درمانی خود استفاده کنند.

توصیه می‌کنیم اگر به دلیل بیماری از دارو استفاده می‌کنید حتما آخرین نسخه، دستورالعمل مصرف داروهایتان و بخصوص شماره پزشکتان را به همراه داشته باشید تا در صورت نیاز برای مشورت از وی کمک بگیرید. مبتلایان به بیماری‌های خاص حتما هنگام سفر کارت عضویت انجمن حمایت از بیماری‌های خاص را به همراه داشته باشند.

یکی از مدارکی که شاید در نگاه اول خیلی با اهمیت به نظر نرسد، کارت خون اعضای خانواده است.

از آنجا که همیشه حمل پول نقد دردسرها و خطرات خاص خود را به همراه دارد توصیه می‌کنیم هنگام سفر در حد امکان از کارت‌های اعتباری استفاده کنید و پول نقد کمی به همراه داشته باشید.

به محض رسیدن به هتل از متصدی بخواهید صندوق امانات هتل را نشان شما بدهد تا مدارک شناسایی و اوراق هویتی خود و اعضای خانواده را در یکی از صندوق‌ها قرار دهید تا از هرگونه سرقت احتمالی یا مفقود شدن آن پیشگیری کنید.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: