روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 شهريور 1396 / 30 ذی القعدة 1438 / a 23 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:14
شماره خبر: 100837639660
نکته‌هايي براي سفر هوايي
نگاه به زمين از چشم آ‌سمان
اگر دری به تخته‌ای بخورد و دوستی یا آشنایی در یک آژانس هواپیمایی داشته باشید و بتوانید برای سفر نوروزی‌تان بلیت هواپیما پیدا کنید، معلوم است اولا وضع جیبتان روبه‌راه است و ثانیا فردی خوش‌شانس هستید.

اما خوب است بدانید و صد البته می‌دانید که در سفرهای هوایی هم باید نکاتی را رعایت کرد.

این که یکی دو ساعتی پیش از سفر باید در فرودگاه باشید، ترافیک را در نظر بگیرید که دیر نرسید یا بلیت‌ها را فراموش نکنید، اموری بدیهی هستند.

اما اگر در این سفر، کوچولویی همراه دارید و بویژه سفر اولش با هواپیماست، خوب است این موارد را هم در نظر بگیرید.

برای بچه‌ها سفر با هواپیما بسیار جالب و هیجان‌انگیز است؛ اما بچه‌های خیلی کوچک از این قاعده مستثنا هستند. این یک اصل کلی است که وقتی با خانواده سفر می‌کنیم باید در حد امکان تلاش کنیم سفر برای کودکان شاد‌تر و سرگرم‌کننده‌تر و برای بچه‌های کوچک راحت‌تر باشد.

ممکن است شما به تاخیر پرواز هواپیماها عادت داشته باشید، اما بچه‌ها چنین عادتی ندارند. حتما حوصله‌شان سر می‌رود و با نق‌نق‌هایشان شما را هم کلافه می‌کنند. پس بهتر است فکری برای این موضوع بکنید. پیشنهاد ما، همراه بردن یکی از اسباب بازی‌های مورد علاقه بچه‌هاست تا در سالن انتظار فرودگاه بتوانند با آن بازی کنند.

برای پسرها، همراه بردن یک هواپیمای اسباب بازی هم برای پر کردن زمان انتظار پرواز بسیار مناسب است.

همراه داشتن یک کتاب داستان یا نقاشی با تصاویری از هواپیما و پرواز می‌تواند در چنین موقعی مفید و جذاب و به درد بخور باشد.

نکته دیگر این که به کودکان اجازه دهید یک ساک سفری مخصوص خود داشته باشند. یک ساک یا کوله پشتی حاوی اسباب بازی‌ها، بطری آب و مقداری تنقلات به کودک کمک خواهد کرد که احساس استقلال و بزرگ شدن را تجربه کند.

به یاد داشته باشید هنگام پرواز ممکن است بچه‌ها از صدای بلند موتورها بترسند. پس درباره مسائل مربوط به زمان بلند شدن و فرود هواپیما با بچه‌ها، صحبت کنید تا موقع مواجه شدن با آن وحشت نکنند. همچنین موقع اوجگیری و فرود آمدن هواپیما چیزی به بچه‌ها بدهید که بخورند. با این کار کودک در این دو زمان، مشغول خوردن خواهد بود و به همین دلیل دچار ناراحتی گرفتگی گوش ـ به دلیل اختلاف فشار هواـ نخواهد شد. در ضمن باید بدانید که مکیدن پستانک در این مواقع کافی نیست، چون کودک هم باید چیزی بمکد و هم ببلعد.

باوجود تصور برخی پدر و مادرها، لذت بردن از مناظر تنها مختص جاده و از داخل ماشین نیست. مناظری که از پنجره هواپیما قابل دیدن هستند نه تنها بدیع که شاید غیرقابل تکرار هم باشند. پس تلاش کنید بچه‌ها کنار پنجره بنشینند و مراقب باشید منظره‌های تماشایی بیرون را از دست ندهند. خودتان هم دقت کنید و ابرها، کوه‌ها، صحراها و چیزهای دیگری را که به طور معمول نمی‌تواننداز این زاویه ببینند به آنها نشان دهید.

به یاد داشته باشید ممکن است غذایی که در هواپیما سرو می‌شود، مورد پسند کودک شما نباشد. بنابراین خوب است خوراک مختصری همراه داشته باشید که اگر کودک غذای هواپیما را دوست نداشت و نخورد، بتوانید او را از گرسنگی نجات دهید.

نکته آخر: تا جایی که برایتان امکان دارد زمان خواب و خوراک کودک را طوری تنظیم کنید که در پایان سفر گرسنه و خسته نباشد. دقت در این کار خلق و خوی شما را از آغاز سفر به هم نخواهد ریخت.


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: