روزنامه جام جم
صفحه اصلی روزنامه درباره ما ارتباط با ما پیوندها راهنمای سایت بورسبورس آب و هواآب و هوا انتشاراتانتشارات اشتراکاشتراک آرشیو روزنامهآرشیو روزنامه
چهارشنبه 01 شهريور 1396 / 30 ذی القعدة 1438 / a 23 Aug 2017
صفحه اول روزنامه
سياسي
راديو و تلويزيون
اقتصاد
فرهنگي
جامعه
ورزش
دانش
جهان
حوادث
ايران زمين
گفتگو
سلامت
انديشه
صفحه آخر
جستجوی پیشرفته
ضمائم
ویژه نامه ها
ويژه‌نامه نوروز 90
نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
چهارشنبه 25 اسفند 1389 - ساعت 22:14
شماره خبر: 100837639858
اين‌جا با ستاره‌‌ها تار بزن
شب کویر. این موجود زیبا و آسمانی که مردم شهر نمی‌شناسند. آنچه می‌شناسند شب دیگری است؛ شبی است که از بامداد آغاز می‌شود. شب کویر به وصف نمی‌آید. آرامش شب که بی‌درنگ با غروب فرا می‌رسد... کویر ساده به نظر می‌رسد، اما بی‌شناختش نمی‌توان گام در راه کهکشان شیری شبانه آن نهاد. حالا که تصمیم گرفتید روزهای تعطیل خود را با زیبایی‌های کویر سپری کنید، پس ابتدا با دقت کویر را خوب بخوانید از روی نقشه، کتاب یا یک جستجوی ساده اینترنتی. در این صورت این خلقت بی‌نظیر میزبان پرمهری برای شما خواهد بود.

لازم است شما پیش از سفر، هنگام سفر و وقت بازگشت مواردی را رعایت کنید. ابتدا به چند توصیه دقت کنید. توسط راهنما و با هماهنگی، وارد کویر شوید. تنها گام بر دشت کویر نگذارید. مسیر خود را از پیش به آشنایان اطلاع دهید. این نکته را جدی جدی بگیرید. شب کویر سرد است. خوب از خود مراقبت کنید. نور شب کویر زیباست، اما کافی نیست. پوتین ضروری است. با آن بر شن گام بگذارید و لطفا به بوته‌ها و خارها دست نزنید. دو نکته مهم دیگر این که از گروه دور نشوید و ماجراجویی نکنید. ممنون که به این نکته‌ها دقت کردید.

حالا که تا اندازه‌ای با مسائل ایمنی در کویر آشنا شدید باید بدانید چه چیز را با خود ببرید. این مساله هم حیاتی است. باور کنید. کویر گرچه میزبان خوبی است، اما فعلا دستش برای پذیرایی اندکی کوتاه است!

پس یک جدول تهیه و لوازم مورد نیاز را فراهم کنید. تجهیزات ضروری سفر به کویر شامل قمقمه آب، غذای مناسب، نقشه منطقه، قطب نما یا جی پی اس، انبر دست چند کاره، سوزن و نخ، سوت، جعبه کمک‌های اولیه، چاقو، چراغ قوه، فندک، کبریت و سنگ آتش زنه و کفش مناسب پیاده روی می‌شود.

راستی شما می‌خواهید با وسیله نقلیه شخصی بروید؟ لطفا هزینه سوخت آن را محاسبه کنید. شاید تجدید نظر کردید! اما جعبه آچار خودرو، تسمه دینام یدکی، لاستیک و زاپاس ضروری است، خیلی هم.هر کدام از این وسایل که ذکر شد می‌تواند در مواقع حساس یاریتان کند تا با یک مشکل، خاطره‌ای ناخوشایند از کویر برایتان نماند.

کویر مکانی است یا شاید فرصتی است برای با خود بودن و دوباره اندیشیدن به نعمت‌ها و زیبایی‌هایی که کنار ما هستند. کویر، این راز هستی در عصر آهن و آدم همچنان خاموش مانده‌ است، بی‌ادعا.

اما نقل مهمان بودن ما. بیایید خاطر کویر را کدر نکنیم. هر دو با هم خوش باشیم و پسندیده در گوش یکدیگر نجوا کنیم. کویر از میهمانان خود تقاضا می‌کند بوته‌های آن را بی‌دلیل طعمه آتش نکنند، زباله‌های خود را بر دامنش مگذارید، دامی بجز ضرورت برای فرزندانش قرار ندهید (خرگوش و بزمچه و سایر حیوان‌های دیگر را می‌گویم)، از ریختن روغن موتور و غیره حذر فرمایید و طوری تشریف بیاورید و ببرید که گویی اصلا اینجا نبوده‌اید». این را خود کویر گفت! حالا خوب گوش کنید. موسیقی کویر بی‌پایان است، زیبا و فلسفی. اما در این سکوت گاه زمزمه‌های دیگری هم به گوش می‌رسد. عقرب، سوسمار، مار... آنها را خوب بشناسید و از نزدیکی و آزارشان حذر کنید.

نکات بسیار زیاد و نگفته‌ای درباره کویر و سفر به آن وجود دارد، اما اگر چنانچه عزم به رفتن گروهی دارید باید از روحیه همراهی و همکاری تیمی برخوردار باشید. این رمز موفقیت سفر خواهد بود. تک‌روی و سرکشی همواره حادثه ساز است. لطفا انجام ندهید! اولین و آخرین خودرو باید مشخص شوند و دیگران نباید بدون هماهنگی از اولین یا آخرین خودرو عبور کنند. یک راهنما در خودروی اولی باید حضور داشته باشد. در صورت توقف هر یک از خودروها، کاروان متوقف خواهد شد. هر راننده باید از تعداد سرنشینان خود آگاهی داشته باشد و همواره قبل از حرکت از حضور همه سرنشینان اطمینان حاصل کند. آخر نمی‌شود یکی را فراموش کرد و جا گذاشت.

در کویر با وجود تمام پیش‌بینی‌ها، هر لحظه امکان دارد یک اتفاق بیفتد که رایج‌ترین آنها شدت وزش باد زیاد است. چنانچه ابتدای راه قرار دارید، از سفر خودداری کنید. اما اگر در طول سفر به توفان شن برخوردید، ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید. نباید به همین سادگی قافیه را باخت. اگر مسیر بازگشت در جهت وزش باد است، از ادامه مسیر خودداری کنید و باز گردید. به علت کاهش زیاد شعاع دید در زمان توفان، با احتیاط کامل رانندگی کنید. در صورتی که جهت وزش، خلاف مسیر بازگشت است، سر خودرو را در جهت وزش باد قرار دهید و سپس خودرو را خاموش کنید. هر از گاهی خودرو را روشن کنید و حدود چند متر به جلو برانید و سپس پارچه‌ای نمناک به دور سر خود بپیچید به‌گونه‌ای که صورت شما را کاملا بپوشاند و سپس از خودرو خارج شوید و ماسه‌های انباشته شده روی خودرو را به کناری بزنید. در صورتی که پیاده سفر کرده‌اید، مانند روش بالا عمل کنید و در پشت گیاهان یا صخره‌ها پناه بگیرید تا توفان تمام شود. این هم خود هیجانی دارد پرمخاطره!

ذرات گرد و غبار یکی از عوامل مهم تشدیدکننده بیماری‌های تنفسی هستند که منجر به شیوع انواع بیماری‌های ریوی نظیر آسم، برونشیت‌های مزمن و فیبروز دهنده‌های ریه می‌شوند. همچنین این ذرات می‌توانند صدمات جدی به چشمان شما وارد کنند.

شاید شما تاکنون سفرهای زیادی را بدون نیاز به تجهیزات و رعایت مواردی که گفته شد رفته باشید، اما حساب کوه و کویر و جنگل و دریا و در یک کلام سفرهای طبیعت‌گردی از همه آنها جداست. تنها طبیعت مثل خود طبیعت است.

هر چند نیاز به گفتن ندارد که شما دوربین عکاسی و فیلمبرداری را به همراه خواهید برد و لحظه‌های شاد خود را ثبت خواهید کرد، اما اگر مقدور بود یک دوربین شکاری نیز در کوله خود بگذارید تا از دوردست‌ها نیز لذت ببرید.کویر انتظاری بی‌پایان است، رازی‌ است بکر و ناگشوده. شب‌هایی مخملین دارد و روزگاری پرماجرا. کویر را با هوشیاری و مراقبت تنها نگذارید، رازش را فاش نکنیم و شب و روزگارش را ارج بگذاریم.

تشنه نمانید، آدامس هم فراموش نشود!

اگر پیش از سفر وسایل مورد نیاز خود را بدقت تهیه کنید، دچار مشکل زیادی نخواهید شد. اما برای اطمینان بیشتر، هنگام حرکت به سوی کویر به اندازه دوبرابر نیاز با خود آب ببرید. تشنگی بسرعت صبر انسان را سر می‌آورد؛ اما چنانچه آب کم آمد بدانید در مرز شروع تپه‌های شنی در کویر احتمال وجود آب است.

راه‌هایی نیز به تجربه برای جمع آوری و استفاده آب موجود در خاک به دست آمده است. آنان که همنشین کویر بوده‌اند به ذکاوت به این نکته پی برده‌اند که برای صرفه‌جویی در آب باید چای بیشتری نوشید. از ریشه پر آب بعضی گیاهان نیز می‌توان استفاده کرد. البته از مصرف غذاهایی که آب زیادی لازم دارند و باعث عطش می‌شوند، بپرهیزید، مانند کنسرو و غذاهایی از این نوع.

البته برخی سفارش می‌کنند در مواردی که وضع بحرانی می‌شود برای کاهش عطش سنگ خنک یا جایی مشابه آن پیدا کنید، پیراهن خود را درآورید و با سینه روی مکان مورد نظر حدود نیم ساعت دراز بکشید. این عمل موجب خواهد شد که شما برای ساعاتی احساس تشنگی نکنید.

ما به شما یک پیشنهاد جالب می‌دهیم، آدامس! بله درست است. جویدن آدامس‌هایی با طعم نعنا و اکالیپتوس می‌توانند ساعت‌ها از تشنگی شما جلوگیری کنند. بدانید که در سفرهای طبیعت‌گردی، آدامس یکی از چیزهای اساسی و مهم است. سعی کنید حداقل یک بسته با خود داشته باشید. اما چرا آدامس؟ جویدن آدامس موجب ترشح غدد بزاقی می‌شود که از عطش تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. آدامس را هر چند دقیقه یک بار بین دندان‌ها بفشارید تا سبب ترشح غدد بزاقی شود و تا دقایق بعدی آن را زیر زبان نگهدارید.

دوباره تاکید می‌شود بیشتر از پیش‌بینی خود، آب به همراه داشته باشید. همین!

فاطمه حامدی خواه


نظر خوانندگان:
لطفاً نظرات را فارسی وارد کنید
نام:    پست الکترونیک: